ICTY obnovuje proces s bývalým kosovským premiérom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ramush Haradinaj
Ramush Haradinaj po prepustení v roku 2008. Foto: SITA/AP

HAAG 18. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vo štvrtok odštartoval nový proces s bývalým kosovským premiérom Ramushom Haradinajom a dvoma vysokopostavenými predstaviteľmi Kosovskej oslobodzovacej armády (UÇK), ktorí sú obvinení z vojnových zločinov počas kosovskej vojny v období 1998 až 1999. O obnovenie procesu požiadala prokuratúra, ktorá zistila zastrašovanie svedkov počas prvého, desať mesiacov trvajúceho procesu.

Súd v apríli 2008 zbavil Haradinaja a veliteľa kosovských povstalcov Idriza Balaja obvinení s tým, že dôkazy proti nim boli nepresné a nepresvedčivé. Len Lahiho Brahimaja uznal ICTY vinným v dvoch bodoch obžaloby a odsúdil ho na šesť rokov väzenia. Prokuratúra sa proti oslobodzujúcemu rozsudku odvolala s tvrdením, že svedkovia boli zastrašovaní. Odvolací súd jej vyhovel a nariadil obnovenie procesu.

Štyridsaťtriročný Haradinaj a 39-ročný Balaj čelia v súčasnosti šesťbodovej žalobe z vojnových zločinov vrátane vrážd, krutého zaobchádzania a mučenia. Tretí obvinený, 41-ročný Lahi Brahimaj je obvinený v štyroch bodoch za rolu v bojoch medzi albánskymi povstalcami a silami zosnulého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Miloševič zomrel v cele ICTY pred vynesením rozsudku 11. marca 2006 za vojnové zločiny počas balkánskych vojen v 90. rokoch, ako aj kosovskej v období 1998 až 1999.

Haradinaj je najvyššie postavený kosovský predstaviteľ, ktorý čelí žalobe pred ICTY. „Obete boli vraždené, mučené…bez ohľadu na ich etnickú príslušnosť, či to boli Srbi alebo Rómovia,“ uviedol prokurátor Paul Rogers na otvorení pojednávania. „Kým bojovali vo vojne a využívali tak legitímne sily, používali aj nelegálne prostriedky na dosiahnutie tohto cieľa,“ povedal za prítomnosti troch obžalovaných.

Traja obžalovaní sú hlavnými predstaviteľmi albánskej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), obvinenej zo snahy o absolútnu vojenskú kontrolu v západnom Kosove, a to zabíjaním, mučením a bitím Srbov alebo podozrivých z kolaborácie s nimi. Kosovská vojna sa skončila leteckým zásahom NATO. Juhosrbská provincia vyhlásila nezávislosť v roku 2008.

Haradinaj je najvyššie postaveným kosovským Albáncom, ktorého súdil haagsky tribunál. Žalobcovia požadujú odsúdenie 25 rokov väzenia. V roku 2005, keď haagsky tribunál bývalého premiéra obžaloval, sa Haradinaj vzdal funkcie a dobrovoľne predstúpil pred ICTY. V súčasnosti je vo väzbe v Haagu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ramush Haradinaj
Firmy a inštitúcie ICTY International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia