Identita Es: Neuveriteľný pravdivý príbeh o mužovi z Československa, ktorého uznáva celý svet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sala_zmensena.jpg
Foto: CinemArt

Do našich kín dnes vstupuje viacnásobne ocenený film o jednom z najuznávanejších svetových imunológov a genetikov, ktorý celý život zasvätil odhaľovaniu tajomstiev génov a pritom sám dlho nepoznal vlastnú identitu. „Máme sa veľa čo učiť od takýchto ľudí a osudov. To, čo sa v súčasnosti deje, tu už bolo. Skúsme brať históriu vážne a byť lepší,“ povedala počas slávnostnej premiéry slovenská producentka snímky IDENTITA ES Silvia Panáková.

Uvedenie snímky v Bratislave svojou prítomnosťou poctila aj autorka námetu, scenáristka a režisérka Alena Činčerová. „Je mi veľmi ľúto, že v čase prvého uvedenia vypukla vojna na Ukrajine. Tento príbeh je o smrti 16 000 bučačských židov a záchrane jedného života. Denno-denne sa dívame, ako sa vraždia deti a vidíme, že tou hrôzou, ktorá sa teraz deje, príbeh stráca na svojej hodnote. Dúfam, že sa to skoro skončí,“ vyslovila sa po počas diskusie s moderátorkou Hanou Rapantovou.

Diskusia_zmensena.jpg
Foto: CinemArt

Celovečerný dokument zoznámi diváka s profesorom Emilom Skamene (ES), ktorý opustil Československo v roku 1968 a dlho žije v Kanade. Úplne výnimočne nosí na klope malú zlatú ľaliu ako rytier rádu najvýznamnejších Quebečanov a nad ním vyznamenanie od britskej kráľovnej Alžbety pre Kanaďanov, ktorí sú významní pre Britské impérium. Napísal vyše 280 publikácií z oblasti genetiky, imunológie a metabolických porúch. Získal desiatky významných ocenení mnohých svetových univerzít, vedeckých akadémií, výskumných centier a spoločností a medzinárodných organizácií.

Od chvíle, keď sa o ňom Alena Činčerová rozhodla nakrútiť životný príbeh ubehlo už vyše 20 rokov. „S pánom profesorom som sa zoznámila v roku 2001. Prvú verziu scenára som napísala v roku 2004 a niekedy v tom čase som s ním nakrútila aj prvé zábery, keď prišiel do Prahy. To bol taký skôr študijný materiál, ten sa v dnešnom filme už neobjaví. Potom som stále zháňala peniaze a producentov,“ spomína režisérka a pokračuje: „V roku 2015 sme sa rozhodli opustiť cestu hraného filmu a nakrútiť dokument s hranými dokrútkami. Čas nás tlačil, boli to posledné momenty, keď bol pán profesor ešte výkonným vedcom a lekárom. Odleteli sme s miništábom piatich osôb do Montrealu a tam za niekoľko dní skúsili nakrútiť všetko dôležité,“ vysvetľuje.

Podľa producentky Silvie Panákovej IDENTITA ES poukazuje na to, aké je potrebné poznať svoje korene, ktoré sú základom stability každého človeka. „Kto nepozná svoju minulosť, ťažko sa mu čelí svojej budúcnosti. Aj profesor Skamene mal podobný pocit – napriek tomu, že sa mu v živote darilo a dosiahol medzinárodné úspechy vo svojom odbore, celý svoj život cítil, že mu do jeho genetickej mozaiky niečo chýba. Základný kameň – kto je, kto sú jeho rodičia a odkiaľ pochádza. Myslím si, že film je zaujímavý a dojímavý svojou výpovednou hodnotou pre celú Európu. Film získal už niekoľko medzinárodných cien ako najlepší dokument,“ hovorí.

Na Hollywood International Golden Age si tvorcovia snímky IDENTITA ES prevzali cenu za najlepší medzinárodný dokumentárny film, porotu zaujala aj počas Lion Film Festivalu (najlepší režisér, najlepší celovečerný dokumentárny film) a úspešná bola aj na ďalších filmových prehliadkach The Impact Docs Award (najlepší dokumentárny film), Eastern Europe International Film Award, Filmový festival Brno (Grand Prix najlepší hraný dokumentárny film) či Medzinárodný filmový festival Košice (Grand Prix najlepší hraný dokumentárny film). Najbližšie poputuje IDENTITA na najväčší festival venovaný autorskému dokumentárnemu filmu v strednej a východnej Európe, na Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava.

Nezabudnuteľný príbeh IDENTITA ES uvádza do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CinemArt