IFP navrhuje zrušiť dotovanie stavebného sporenia

Stavba
dom

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Dotovanie stavebného sporenia štátom treba podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR zrušiť. Ako upozorňuje IFP, dotovanie stavebného sporenia nás stojí vyše 40 miliónov eur ročne. „Existujú indície, že z podstatnej časti z tejto dotácie benefitujú tri vybrané súkromné spoločnosti na úkor klienta,“ uvádza IFP vo svojom komentári k stavebnému sporeniu. Stavebné sporiteľne pritom podľa inštitútu poskytujú prevažne drahé medziúvery a úročenie vkladov bez prémie je nižšie ako porovnateľné termínované vklady v bankách. Celkové poplatky klientov dosahujú až 83 % štátnej dotácie a majoritný hráč má takmer monopolné postavenie s 80-percentným trhovým podielom,“ varuje IFP. Podľa inštitútu v súčasnosti už dobre rozvinutý bankový sektor poskytuje širokú škálu výhodnejších vkladových a lacnejších úverových produktov.

IFP odporúča viacero legislatívnych opatrení

Ak by sa dotovanie stavebného sporenia ponechalo, tak ako alternatívny, i keď horší scenár, IFP odporúča viacero legislatívnych opatrení. Ich cieľom má byť to, aby sa štátna dotácia viac dostávala do rúk občana. Inštitút preto navrhuje cenovo regulovať poplatky, napríklad na úroveň obvyklú v bankovom sektore, aby sa súkromné spoločnosti nemohli obohacovať na štátnej dotácii na úkor klienta. Odporúča tiež neposkytovať štátnu prémiu klientom čerpajúcim medziúver s cieľom zvýšiť relatívne atraktivitu stavebných úverov pred medziúvermi pre poskytovateľov. Ďalším z legislatívnych opatrení je podmieňovať poskytovanie štátnej prémie čerpaním stavebného úveru, teda zrušiť tzv. priateľských sporiteľov.

Prvá stavebná sporiteľňa sa ohradzuje voči komentáru IFP

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) sa ohradila voči komentáru IFP, ktorý podľa nej v oblasti financovania bývania považuje 100 % Slovákov za špekulantov s nehnuteľnosťami. „Materiál IFP pri Ministerstve financií SR úplne abstrahuje od potreby 5,5 mil. obyvateľov Slovenska slušne bývať, zakladať si rodiny a vychovávať deti. Slovensko potrebuje byty pre 5,5 mil. ľudí a očakávať, že každá investícia do bývania vytvára finančnú a investičnú bublinu, je hrubé zavádzanie,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti.

Podľa PSS je vrcholne nekorektné porovnávať náklady stavebných sporiteľní s výškou štátnej prémie. Spoločnosť taktiež tvrdí, že žiadna transakcia spojená s operáciami vedenia účtu nie je u nej spoplatnená. Poplatok v PSS navyše neslúži na obsluhu štátnej prémie, ale na správu účtov. „Stavebné sporenie bez ohľadu na krízu zachováva úroveň vkladov aj úverov. Preto úroky síce nerastú s trhom, ale ani nepoškodzujú s trhom klienta,“ tvrdí sporiteľňa. V prípade neexistencie stavebného sporenia a úverov nebudú mať podľa PSS štandardné a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva v reálnom čase možnosť zabezpečiť si a ani obnoviť svoje bývanie. Efektivita stavebného sporenia je navyše podľa spoločnosti v rámci vládnych programov bývania na najvyššej úrovni, keď predstavuje takmer 100 %.

Stavebné sporiteľne nesúhlasia so sprísnením poskytovania štátnej prémie

Stavebné sporiteľne sa ohradili voči zámeru rezortu financií, ktorý chce sprísniť poskytovanie štátnej prémie a skresať poplatky. Ak sa zmluva uzavrie napríklad v novembri, štátna prémia sa podľa návrhu ministerstva nevyplatí za celých dvanásť mesiacov, ale len pomerná časť. „Klient nemá šancu získať maximálnu štátnu prémiu,“ povedal v polovici mája predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš.
Imrich Béreš
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Získa podľa neho najviac 55 % z maximálnej štátnej prémie, teda 35,96 eura. Plnú štátnu prémiu získa len vtedy, keď celú sumu vloží v januári, čo po Vianociach nie je veľmi šťastný mesiac. A ani dieťa si podľa Béreša neurčí samo, či sa narodí v januári alebo v decembri.

V marci vláda schválila zmeny v systéme podpory bývania. Prišli dve možné zmeny, a to limit objemu poplatku a limit objemu medziúverov. Na základe toho sa zvolala pracovná ministersko-banková skupina. Avšak koncom apríla ministerstvo financií prišlo podľa Béreša s novým návrhom, ako určiť nový spôsob výpočtu štátnej prémie. „My sme upozorňovali, že s týmto máme problém. Nedošlo k zhode. Aj napriek tomu, že Mikloš na tlačovej konferencii povedal, že „po dohode so stavebnými sporiteľňami“. Nie, nedohodli sme sa,“ upozornil Béreš.

Ministerstvo financií chce stanoviť presné pravidlá, kedy má sporiteľ nárok na celú štátnu prémiu vo výške 66,39 eura a kedy len na jej časť. Celkovo na vynakladaní štátnej prémie plánuje ministerstvo ušetriť 13 mil. eur ročne. Na štátnej podpore totiž rezort podľa ministra financií Ivana Mikloša vynakladá ročne zhruba 40 mil. eur. Avšak celý tento návrh podľa Béreša vyjde štát na stratu 16,5 ml. eur v roku 2012 a táto strata sa bude každým rokom nabaľovať.

Ministerstvo financií chce zároveň znížiť poplatky

Za vedenie účtu navrhuje rezort maximálne jedno euro mesačne, resp. 12 eur ročne, dnes je to 18 eur ročne. Ďalej navrhuje za vedenie účtu stavebného úveru maximálne jedno euro mesačne, za uzavretie zmluvy 0,9 % z cieľovej sumy, doteraz to bolo jedno percento. Ministerstvo zároveň chce zrušenie poplatku za spracovanie úveru. Efektom opatrení by mal byť pokles poplatkov zo súčasných 42 mil. eur na 32 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Imrich Béreš
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politikyPSS Prvá stavebná sporiteľňa