Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Essence
11. júla 2014 SprávySlovensko od WBN/PRSITA Diskusia()

Igelitové sáčky dostali nový rozmer

BRATISLAVA 11. júla (WBN/PR) – Podľa zverejnených štatistík, spotrebuje každý Slovák za jeden rok v priemere až 466 igelitových tašiek na jedno použitie, čím sa zaraďujeme ku krajinám s ich najvyššou spotrebou. Proti tomuto vysokému číslu bojujú nielen známe obchodné reťazce, ale najnovšie i slovenskí umelci, ktorí by sa taktiež radi pričinili k zníženiu tvorby „igelitkového“ odpadu. Aktuálne je ich expozícia s názvom „Dokedy…“sprístupnená v Europa Shopping Center Banská Bystrica, kde bude vystavená až do 20. júla 2014.

Súčasťou takmer každého nákupu je minimálne jedna taška. Či už ide o potraviny, oblečenie, alebo i rôzne drobnosti. Tak ako máme v obchodoch v rámci ponúkaného sortimentu možnosť výberu tovaru, rovnakú možnosť máme aj pri výbere tašky, do ktorej tento tovar vložíme. Väčšina z nás však v obchode pri pokladni siaha po jednorázových plastových taškách, ktoré si opakovane kupuje pri každom nákupe. Avšak tieto plastové vymoženosti sa poväčšine nerozkladajú a škodia tak životnému prostrediu. Na negatívny vplyv znečistenia prírody myslia mnohé medzinárodné obchodné reťazce so zastúpením aj na Slovensku, ktorých ekologické cítenie sa prejavuje rôznymi spôsobmi. U väčšiny z nich, kde bolo kedysi možné dostať jednorázovú plastovú tašku zadarmo, sú dnes tieto tašky, s cieľom zníženia ich počtu a plytvania, spoplatnené. Dôsledkom toho bolo zaznamenané zníženie spotreby igelitiek až o polovicu. Okrem plastových tašiek však tieto prevádzky zákazníkom ponúkajú taktiež tašky papierové, jutové či plastové vyrobené zo 100 % recyklovateľného polypropylénu, ktoré slúžia k opakovateľnému použitiu. Niektoré obchodné reťazce však do svojho sortimentu zahŕňajú aj tašky vyrobené z látky, ktoré môžu poslúžiť dokonca ako módny doplnok.

Foto: Essence
Napriek tomu, že sa aj samotné obchody naozaj snažia znižovať spotrebu jednorázových plastových tašiek, ich používanie je pre mnohých z nás stále samozrejmosťou. Na tento globálny problém sa snažia aktuálne upozorniť aj umelci z Banskej Bystrice. Ich projekt „Dokedy…“ je paradoxne vystavovaný na mieste, pre ktoré je charakteristická vysoká frekventovanosť návštevníkov, odchádzajúcich v rukách hneď s niekoľkými igelitovými taškami. Netradičným a pre niekoho možno i šokujúcim spôsobom upozorňujú autori na vážnu tému tvorby odpadu. Tvorcovia pri realizácii projektu využili materiály dennej spotreby a pre nakupovanie tak charakteristické igelitové tašky a sáčky. V centrálnej časti nákupného centra Europa SC Banská Bystrica je nad hlavami návštevníkov zavesená farebná expozícia, pozostávajúca z 15-tich priehľadných vriec. Na podlahe sú okolo expozície umiestnené texty z literárnych diel, vedecké texty a rôzne citácie. Zapojením návštevníkov do diela bude dielo postupne v čase menené, činnosťou a ich chodením po textoch postupne zošúchavané, ale tiež dopĺňané o nové texty a citáty návštevníkov centra.

Jednou zo zaujímavostí tohto diela je jeho premenlivosť v čase, na ktorej sa budú podieľať práve samotní návštevníci centra, pretože každý z nich, bez toho, aby si to uvedomoval, na dielo vplýva určitým spôsobom. „Texty a zapojenie návštevníkov, ktorí budú po textoch v centre prechádzať, vytvoria symboliku toho, ako sa ľudia správajú k životnému prostrediu. Niektorí po textoch len prejdú a ani si ich nevšimnú, budú ľahostajní voči tomu, že niečo pošliapali, iní zastanú a zamyslia sa, ďalší si naopak vytvoria niečo nové a do textov pridajú i vlastné myšlienky,“ vysvetľuje zapojenie návštevníkov Michaela Podolcová, marketingová koordinátorka z Europa SC.

Výstava „Dokedy…“ je peknou ukážkou toho, ako umenie dokáže podnietiť širokú verejnosť k zamysleniu sa nad odpadom a jeho tvorbou. Umelecké dielo bude v priestoroch Europa Shopping Center Banská Bystrica vystavené až do 20. júla 2014, pričom verejnosti je sprístupnené už od 5. júla.

Odporúčané články

Sólymos verí, že raz príde čas, keď na Slovensku úplne zmiznú z pultov igelitové tašky Ochranári vítajú spoplatnenie igelitiek, zákaz by bol ale lepší

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...