Igora Matoviča dojala kandidátka k slzám

Matovič
Nezaradený poslanec NR SR Igor Matovič Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Kandidátku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti do volieb povedie fyzik a novinár Martin Mojžiš, nasleduje herec a moderátor Štefan Bučko, trojkou je pediatrička Eva Horváthová.

Kandidačnú listinu dnes spoločne s takmer dvadsiatkou kandidátov v parlamente predstavil predseda hnutia Igor Matovič. Sám Matovič je až na poslednom, 150. mieste. Pred ním sú kolegovia z hnutia a poslanci Národnej rady SR Erika Jurinová (149.), Martin Fecko (148.) a Jozef Viskupič (147.).

Až na konci kandidátky sú aj ďalší poslanci, predseda OKS Peter Zajac (146.) a podpredseda tejto strany Ondrej Dostál (145.). O čosi vyššie sú bývalí poslanci za KDH, dnes členovia KDS Vladimír Palko (136.), František Mikloško (135.), Pavol Minárik (134.) a Rudolf Bauer (133.). Kandiduje aj exminister zdravotníctva Alojz Rakús (132.).

Štvrté miesto obsadil právnik Miroslav Kadúc, za ním nasledujú vedec Mikuláš Huba, bývalý novinár Eugen Korda, mediátorka Helena Mezenská, vysokoškolský pedagóg Peter Pollák, občiansky aktivista Alojz Hlina a desiatku uzatvára lesník a ochranár Ján Mičovský.

Spája ich odvaha hovoriť pravdu

Spoločnou črtou rôznorodých osobností je podľa Matoviča odvaha hovoriť ľuďom pravdu, postaviť sa zoči-voči politikom a chuť urobiť zo Slovenska rozumný a ľudský štát. „Taký štát, o ktorom sme snívali v novembri 1989 s kľúčmi v rukách na námestiach,“ priblížil.

Pri predstavovaní rómskeho kandidáta Petra Polláka Matovičovi dvakrát od dojatia zlyhal hlas. Napokon sa mu podarilo vyjadriť hrdosť, že prvý raz v histórii slovenského parlamentu môže Róm zasadnúť v parlamente.

„Uvedomujem si, že kvôli tomuto nás niektorí ľudia budú odsudzovať. Napriek tomu do toho ideme, lebo sme presvedčení, že len títo ľudia, ktorí pochádzajú práve z tejto komunity, dokážu tento problém riešiť,“ vyhlásil Matovič s dodatkom, že Pollák z rómskej osady má v nej trvalé bydlisko.

Celú tlačovú besedu všetko snímal na kameru aj Korda. Odložil ju len na chvíľu, aby novinárom povedal, že v parlamente by si chcel posvietiť na činnosť tajných služieb, ktoré sú podľa neho od čias Vladimíra Mečiara zamorené eštébákmi.

Pestrý mix kandidátov

Druhú desiatku otvára lektor kresťanských spoločenstiev Richard Vašečka, za ním je riaditeľ hospicu Štefan Kuffa, právnička Mária Ritomská zaoberajúca sa vzťahmi na pracovisku, folklorista Igor Hraško či psychologička Janka Šípošová.
Matovič
Foto: SITA/Diana Černáková

Šestnástku má matematik Pavel Brunovský, ktorý sa priznal k záľube v medzinárodných vzťahoch. „Myslím, že dovidím trošku ďalej, ako po Prahu a Budapešť,“ poznamenal.

Sedemnástkou je bývalá podpredsedníčka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Daniela Žuffová. Tá sa podľa Matoviča rozhodla opustiť toto miesto, pretože jej prekážalo, ako sa „poza búčky“ KOZ dohaduje so Smerom-SD, pričom im vôbec nezáleží na postavení zamestnancov.

„Na základe tohto sa rozhodla opustiť svoje dobre platené miesto, odísť dobrovoľne zo špičkovej pozície v KOZ a chce v parlamente týmto ľuďom nastaviť zrkadlo a povedať týmto ľuďom, čo je v skutočnosti sociálne cítenie,“ vyhlásil o nej Matovič.

Za Žuffovou kandiduje podnikateľ a vysokoškolský učiteľ Ján Košturiek, pedagogička Dagmar Babčanová a na konci druhej desiatky je kníhkupec Marek Božík. V nasledujúcich týždňoch chce Matovič bližšie predstavovať ľudí z kandidátky aj mimo prvej dvadsiatky.

„Nehľadali sme figúrky, nehľadali sme ľudí, ktorí budú ochotní po vstupe do parlamentu sa hneď zbaviť svojho vlastného svedomia a presvedčenia, ale hľadali sme ľudí, ktorí naďalej zostanú aj po vstupe do parlamentu ľuďmi,“ zakončil.

Celú kandidátku Obyčajných ľudí nájdete tu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaErika JurinováEugen KordaFrantišek MikloškoHelena MezenskáIgor HraškoIgor MatovičJán MičovskýJozef ViskupičMartin FeckoMartin MojžišMikuláš HubaMiroslav KadúcOndrej DostálPeter PollákPeter ZajacRichard VašečkaŠtefan KuffaVladimír Palko
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti