Indická vlajka v Soči viať nebude, športovci budú neutrálni

Soci zoh
Olympijské kruhy v Soči Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 8. januára (WEBNOVINY) – Na zimných olympijských hrách v Soči nebude viať indická vlajka.

Športovci tejto krajiny sa môžu na podujatí zúčastniť, ale iba pod symbolom s piatimi kruhmi. Môže za to rozhodnutie Indickej olympijskej asociácie (IOA) vypísať termín volieb nového vedenia na 9. februára, teda dva dni po otvorení ZOH 2014.

Sánkarská nádej Šiva Kešavan a ďalší traja jeho krajania sa v Soči predstavia ako členovia neutrálneho tímu. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zastavil Indii členstvo v decembri 2012 pre porušenie Olympijskej charty pri voľbách. V decembri 2013 dočasne zmiernil podmienky suspendácie, keď IOA splnila jednu z požiadaviek úpravou stanov. Volené funkcie po novom nemôžu zastávať trestne stíhané osoby.

Športovci z Indie môžu súťažiť na ZOH, ak sa kvalifikujú, ale ak sa voľby neuskutočnia pred otvorením, bude to bez indickej vlajky. Poskytneme im nevyhnutnú podporu a personál, ale nesmú mať šéfa misie,“ povedal vtedy prezident MOV Thomas Bach. Indické ministerstvo športu trvalo na tom, aby sa voľby konali ešte pred začiatkom ZOH, ale dočasné vedenie IOA tomuto tlaku odolalo.

Indický šport sa ocitol v nešťastnej a trápnej situácii. Celému svetu sme na smiech pre zlyhanie nášho systému, pre korupciu a zlé riadenie športu. Reprezentovanie vlasti je esenciou olympijských hier, hanbím sa za to, že nemôžeme pochodovať na otvorení pod indickou vlajkou,“ komentoval Kešavan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Thomas Bach