Infarktový záver v predĺžení zápasu Uruguaj-Ghana

Ghana

JOHANNESBURG 2. júla (WEBNOVINY) – Druhým semifinalistom XIX. majstrovstiev sveta vo futbale sa stala reprezentácia Uruguaja. V piatkovom večernom štvrťfinále si juhoamerický zástupca na štadióne Soccer City v Johannesburgu poradil s Ghanou v penaltovom rozstrele 4:2, keď sa duel skončil 1:1 v riadnom hracom čase aj po predĺžení.

V úvode duelu mali miernu prevahu hráči Uruguaja, no po polhodine hry aj reprezentanti Ghany vycítili svoju šancu a niekoľkokrát nebezpečne ohrozili uruguajskú bránku. Úvodný gól dosiahol v nadstavenom čase prvého polčasu z veľkej diaľky Muntari, no desať minút po polčasovej prestávke vyrovnal z priameho kopu Forlán. V nadstavenom čase druhého predĺženia nepremenil Asamoah Gyan pokutový kop a rozhodnutie priniesol až penaltový rozstrel. V ňom boli úspešnejší hráči Uruguaja, keď rozhodujúci pokutový kop premenil striedajúci Abreu, ktorý brankára Kingsona prekonal v „panenkovskou“ penaltou.

Uruguaj si vybojoval semifinálovú miestenku po dlhých štyridsiatich rokoch, naposledy sa medzi kvartetom najlepších tímov na svete predstavil na MS v roku 1970 v Mexiku. Dvojnásobní svetoví šampióni nedovolili Ghane stať sa prvým africkým zástupcom v semifinále. Ghančania skončili rovnako ako Kamerun na MS 1990 a Senegal na MS 2002 vo štvrťfinále. Uruguaj sa v semifinále 6. júla od 20.30 h v Kapskom Meste stretne s víťazom úvodného piatkového duelu Holandskom.

Výsledok:

Štvrťfinále (Johannesburg / štadión Soccer City):

Uruguaj – Ghana 1:1 po predĺžení (1:1, 0:1) – 4:2 na strely zo značky pok. kopu

Góly: 55. Forlán – 45.+ Muntari, ŽK: 20. Fucile, 48. Arévalo Ríos, 59. Diego Pérez – 54. Paintsil, 77. Sarpei, 93. Mensah, ČK: 120.+ L. Suárez (Urug.) za úmyselnú ruku na bránkovej čiare, rozhodovali: Benquerenca – Cardinal, Miranda (všetci Portug.), 84 017 divákov

Jedenástkový rozstrel: Forlán (Urug.) 1:0, Asamoah Gyan (Ghana) 1:1, Victorino (Urug.) 2:1, S. Appiah (Ghana) 2:2, Scotti (Urug.) 3:2, John Mensah (Ghana) – nepremenil, Maximiliano Pereira (Urug.) – nepremenil, Adiyiah (Ghana) – nepremenil, Abreu (Urug.) 4:2.

Uruguaj: Muslera – Maximiliano Pereira, Lugano (38. Scotti), Victorino, Fucile – Cavani (76. Abreu), Egídio Arévalo Ríos, Diego Pérez, Álvaro Fernández (46. Lodeiro) – Forlán, L. Suárez

Ghana: Kingson – Paintsil, John Mensah, Vorsah, Sarpei – Annan – Inkoom (74. S. Appiah), Kwadwo Asamoah, K. P. Boateng, Muntari (88. Adiyiah) – Asamoah Gyan

Brankár Ghany Richard Kingson dostáva od Forlana gól. Foto: SITA/AP

Druhý duel o postup medzi kvarteto najlepších tímov na svete začali aktívnejšie reprezentanti Uruguaja, ktorí prvýkrát vážnejšie pohrozili v 18. min. Roh Forlána predĺžil hlavou Suárez, lopta sa dostala od brániaceho Johna Mensaha smerom na ghanskú bránku, ale Kingson reflexívne vyrazil. V 26. min po chybe Vorsaha pálil L. Suárez, ale jeho pokus neskončil v bránke. Po polhodine hry sa osmelili aj reprezentanti Ghany, ktorí hrozili najmä rýchlymi protiútokmi. K. P. Boateng našiel Asamoaha Gyana, ale jeho strela letela tesne vedľa Muslerovej bránky. V 39. min Muntari hlavou minul a tesne pred uplynutím riadneho hracieho času úvodného dejstva Boateng predviedol „nožničky“, lopta však tesne minula uruguajskú svätyňu. Ešte pred odchodom do kabín na polčasovú prestávku sa však menilo skóre po ďalekonosnej strele Muntari, ktorá na prekvapenie všetkých skončila zatrepotala v sieti.

Vyrovnanie priniesol priamy kop v 55. min, na ktorého realizáciu sa podujal Forlán a ponad Kingsona poslal loptu do bránky. Vzápätí mohol misky váh nakloniť opäť na stranu afrického tímu Asamoah Gyan, no strelu z jeho kopačky spoza šestnástky Muslera zlikvidoval. V 63. min Suárez dobehol prihrávku Forlána, ale jeho pokus skončil iba na bočnej sieti. O osem minút neskôr ten istý hráč po narážačke s Fucilem nebezpečne vystrelil, ale Kingson vytlačil loptu nad brvno. V 73. min sa pokúsil potrestať chybu Victorina Boateng, ale Muslera bol pozorný. S pribúdajúcim časom sa reprezentanti Uruguaja snažili všetkými silami o dosiahnutie rozhodujúceho gólu, ale Suárez ani na dvakrát neuspel a Forlán bol pri vysunutí od Lodeira v postavení mimo hry. Keďže rozhodujúci gól nedosiahol ani jeden zo súperov, na rad prišlo predĺženie.

V ňom mal v 98. min veľkú šancu Asamoah Gyan, ale na hranici „malého vápna“ ho od lopty odzbrojil striedajúci Scotti. V 114. min z ťažkej pozície vystrelil Forlán, ale jeho ľavačka poslala loptu mimo bránky Ghany. V nadstavenom čase druhého predĺženia po priamom kope Ghany a hlavičkovom „biliarde“ smerovala lopta po zásahu Adiyiaha do uruguajskej bránky, no útočník L. Suárez ju vyrazil rukou, za čo videl červenú kartu a Ghana mala penaltový mečbal. Asamoah Gyan však poslal loptu iba do brvna a o postupujúcom musel rozhodnúť penaltový rozstrel.

V jedenástkovej lotérii zvíťazili Uruguajčania 4:2, keď na ich strane sa mýlil iba Maximiliano Pereira, v tíme Ghany svoje pokutové kopy nepremenili John Mensah a Adiyiah.

Uruguaj – Ghana 0:1

Uruguaj – Ghana 1:1