Inflácia na Slovensku je miernejšia ako priemer celej EÚ

Peniaze, eurozóna
Foto: deminvest.wordpress.com

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Medziročná inflácia v eurozóne sa v septembri spomalila na úroveň 1,1 %. V auguste bola vo výške 1,3 %. Medziročná septembrová inflácia v rámci celej Európskej únie sa tiež zmiernila, a to na 1,3 % z augustovej úrovne 1,5 %.

Medzimesačná inflácia v eurozóne bola v septembri 0,5 % a v rámci celej EÚ sa celková hladina spotrebiteľských cien oproti augustu zvýšila o 0,4 %. Informoval o tom v stredu štatistický úrad EÚ Eurostat.

Na Slovensku bola septembrová medziročná aj medzimesačná inflácia miernejšia v porovnaní s priemerom za celú Európsku úniu. Oproti septembru minulého roka sa totiž celková hladina spotrebiteľských cien na Slovensku zvýšila iba o 1,1 % a oproti augustu sa nezmenila.

Medziročne ceny v septembri najviac klesli v Bulharsku (-1,3 %), Grécku (-1 %) a Lotyšsku (-0,4 %). Najviac sa medziročne ceny zvýšili vo Veľkej Británii (2,7 %), Estónsku (2,6 %) a Holandsku (2,4 %). Najvyššia medzimesačná inflácia bola v Grécku (2,5 %) a v Taliansku (1,8 %) a najvýraznejšie sa ceny znížili na Malte (-0,8 %) a v Estónsku (-0,5 %).

Medziročnú infláciu v eurozóne smerom nahor posunulo najmä zdraženie tabaku, ktoré jej pridalo 0,1 percentuálneho bodu. Zdraženie elektriny inflácii pridalo 0,09 percentuálneho bodu a zdraženie ubytovacích služieb 0,08 percentuálneho bodu. Smerom nadol najviac medziročnú infláciu tlačilo zlacnenie pohonných hmôt, ktoré jej ubralo 0,3 percentuálneho bodu. Zlacnenie telekomunikácii medziročnú infláciu znížilo o 0,15 percentuálneho bodu a zlacnenie zdravotníckych a nemocničných služieb o 0,07 percentuálneho bodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom