Inflácia na Slovensku stúpla o vyše tri percentá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nakup, zlavy
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Priemerná medziročná inflácia v roku 2012 dosiahla 3,6 %. Ceny tak vlani rástli o 0,3 percentuálneho bodu pomalšie, ako v roku 2011.

Informoval o tom Štatistický úrad SR, podľa ktorého medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v decembri spomalilo oproti novembru o 0,2 percentuálneho bodu na 3,2 %.

V porovnaní s posledným mesiacom roka 2011 vzrástli v decembri minulého roka najvýraznejšie ceny vzdelávania o 6 %, potravín a nealkoholických nápojov o 5,6 % a zdravotníctva o 5,5 %. Vyššie boli aj ceny alkoholických nápojov a tabaku o 4,2 %, rozličných tovarov a služieb o 3,6 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 3,2 %.

Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív a tiež rekreácie a kultúry stúpli zhodne o 2,9 %, odevov a obuvi o 1,8 %, dopravy o 1,2 %, poštových a telekomunikačných služieb o 0,8 % a napokon nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,7 %.

V medzimesačnom porovnaní v decembri ceny v úhrne klesli o 0,1 %. Znížili sa ceny v odboroch doprava o 0,8 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,2 %, odevy a obuv o 0,1 %. Zvýšili sa ceny za bývanie a energie a za hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,1 %. Na úrovni novembra 2012 zostali ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, zdravie, poštové a telekomunikačné služby, rekreácia a kultúra, vzdelávanie a rozličné tovary a služby.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v decembri spomalila z novembrových 3,1 % na 3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež spomalila z novembrových 2,5 % na 2,3 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová, ako aj čistá inflácia v decembri záporných 0,1 %.

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %, čo bolo v súlade s očakávaniami rezortu financií. Najvýraznejšie pritom v roku 2011 rástli ceny dopravy, energií, potravín a vzdelávania.

Čo hovoria analytici?

Ceny v decembri minulého roka rástli najpomalšie od začiatku roka 2011. „Decembrové spomalenie medziročného rastu cien ovplyvnili najmä klesajúce ceny v doprave kvôli pokračujúcemu poklesu cien pohonných hmôt, ale aj pomalší rast dopytovej inflácie,“ konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ako dodal, pravdepodobne slabnúci spotrebiteľský dopyt v kombinácii s blížiacimi sa vianočnými akciami vytváral silnejúci tlak na marže predajcov.

Za celý rok 2012 podľa analytika VÚB banky Andreja Aradyho rast spotrebiteľských cien ťahali primárne rastúce náklady. „Výraznými faktormi, ktoré ovplyvnili vývoj cien v priebehu roku 2012, bola extrémne slabá úroda poľnohospodárskych plodín a kolísavé ceny ropy,“ uviedol. V tomto roku by mali inflačné tlaky pod vplyvom ochladenia ekonomickej aktivity doma i v zahraničí klesať.

V samotnom januári by sa medziročný rast spotrebiteľských cien mal podľa Koršňáka spomaliť až k úrovni pod 2,5 %. A to najmä vplyvom pomalšieho rastu regulovaných cien energií a poklesu cien elektriny. „Na týchto úrovniach by sa inflácia mohla pohybovať po väčšinu tohto roka. Infláciu budú ťahať nahor najmä ceny potravín, naopak stále nízky spotrebiteľský dopyt by nemal vytvárať priestor pre zrýchlenie dopytovej inflácie,“ konštatoval. Očakávané spomalenie inflácie by tak podľa neho v budúcom roku mohlo aspoň čiastočne zmierniť pokles reálnej mzdy.

„V tomto roku začne inflácia postupne klesať už v januári a do konca roka sa dostaneme na 2,2%, pričom počas roka môžeme byť aj nižšie. Ovplyvnená bude najmä slabým spotrebiteľským dopytom a pravdepodobne priaznivejším vývojom cien energií pre domácnosti ako v roku 2012,“ uviedol Marek Gábriš z ČSOB.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Gábriš