Info_Brunch: Nezaočkovaní od pondelka 19. júla musia ísť po návrate na Slovensko do karantény. Výnimku majú plne zaočkovaní (denný podcast)

Info_Brunch, Podcast, Foto

Zhrnutie tých najdôležitejších správ v pravidelnom podcaste Webnoviny Info_Brunch. Overené informácie zo spoľahlivých zdrojov, naservírované o 10:00 od pondelka do piatka. Buďte v obraze za 10 minút.

TOP téma

Nezaočkovaní od pondelka 19. júla musia ísť po návrate na Slovensko do karantény. Výnimku majú plne zaočkovaní

Nezaočkované osoby sa musia pred návratom registrovať prostredníctvom portálu e-hranica pri každom návrate zo zahraničia. Po návrate na Slovensko je pre tieto osoby povinná 14 dňová karanténa, ktorú je možné najskôr v 5. deň ukončiť negatívnym výsledkom RT-PCR testu. Nezaočkovaní navrátilci spoza hraníc budú musieť aj naďalej podstúpiť karanténu. Vyplýva to z aktualizovanej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá nadobudne platnosť od dnes, teda vpondelka 19. júla. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR.

Správy z domova

Špecializovaný trestný súd sa rozšíri

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku (ŠTS) bude pôsobiť 18 sudcov. Výberová komisia vybrala na konci júna 3 nových sudcov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠTS. Ako ďalej upresnil šéf Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, Ján Hrubala: „Všetko je vo vývoji. Tej práce je veľa. Rastie počet obžalôb, návrhov na vzatie do väzby a predbežne sa mi javí počet 18 sudcov ako primeraný. O rok či dva sa to môže zmeniť.“

Iniciatíva Veda pomáha odsudzuje agresívne protesty. Lekári a odborníci si zaslúžia vďaku

Iniciatíva slovenských vedcov a odborníkov Veda pomáha – COVID-19 odsudzuje neohlásené a agresívne protesty proti vedcom, lekárom a odborníkom v mieste ich bydliska a verbálne vyhrážky, ktoré prekračujú hranice slušnosti a ohrozujúce bezpečie ich rodín. Iniciatíva považuje takéto správanie za hanebný útok na ľudí, ktorí si v dnešnej situácii zaslúžia vďaku a úctu. Stanovisko iniciatívy zaslal jej hovorca Richard Kollár.

Zahraničie

Záplavy v západnej Európe majú už viac ako 180 obetí. Do včerajšieho večera bolo potvrdených až 157 obetí len v samotnom Nemecku

Podľa polície si situácia v ťažko postihnutej oblasti v západonemeckom okrese Ahrweiler v spolkovej krajine Porýnie-Falcko vyžiadala už najmenej 110 obetí a úrady sa objektívne obávajú, že toto číslo ešte porastie. V susednom Severnom Porýní-Vestfálsku, najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajine, dosiaľ potvrdili 45 mŕtvych, vrátane 4 hasičov. Včera večer informovala česká spravodajská televízia ČT24 už o potvrdenom počte 157 obetí len v Nemecku. Ďalších najmenej 27 osôb prišlo o život v Belgicku.

Spojené štáty vyšetrujú sériu záhadných ochorení amerických diplomatov vo Viedni

Spojené štáty vyšetrujú sériu záhadných ochorení, ktoré sa vyskytli u amerických diplomatov a ďalších administratívnych pracovníkov pôsobiacich vo Viedni. Informoval o tom spravodajský portál BBC. Od januárového nástupu prezidenta Joea Bidena do funkcie ohlásilo príznaky podobné tzv. havanskému syndrómu viac ako 20 predstaviteľov americkej diplomacie.

Šport

Koronavírus už je v Olympijskej dedine medzi športovcami

Prvýkrát sa objavila nákaza koronavírusom u športovcov, ktorí už boli nasťahovaní v Olympijskej dedine v Tokiu. Japonskí organizátori potvrdili pozitívne prípady dvoch futbalistov z tímu Juhoafrickej republiky. Celé mužstvo JAR sa ocitlo v povinnej karanténe. Prvý zápas na OH 2020 by mali Juhoafričania odohrať už vo štvrtok 22. júla proti Japoncom. Informuje o tom rakúsky portál ORF.

Časovku na Tour de France zvládol najlepšie van Aert, Pogačar prakticky obhájil celkový triumf

Slovinský cyklista Tadej Pogačar z tímu Spojených arabských emirátov už prakticky obhájil celkový triumf na Tour de France. V sobotnej predposlednej etape, časovke na 31 km s cieľom v Saint Émilion, skončil ôsmy a v celkovom poradí vedie o 5:20 min pred Dánom Jonasom Vingegaardom a 7:03 min pred Ekvádorčanom Richardom Carapazom. Časovka sa stala korisťou Belgičana Wouta van Aerta, druhý bol Dán Kasper Asgreen a tretí jeho krajan Vingegaard.

Tipy na články z Webnoviny.sk

Alkohol vlani zapríčinil vyše 700-tisíc prípadov rakoviny

Nová štúdia, ktorú zverejnili v odbornom žurnále The Lancet Oncology zrejme nepoteší zástancov konzumácie alkoholu. Odborníci v nej uviedli, že viac ako 4 % všetkých nových prípadov rakoviny v minulom roku pripisujú práve konzumácii alkoholu. Analyzovali pritom všetky dostupné dáta o konzumácii alkoholu z celého sveta za rok 2010 a tiež informácie o prípadoch rakoviny v roku 2020.

Týždeň očami Pavla Urbana: Nezaočkovaní si sami zakázali dovolenku a Fico ju mnohým skomplikoval

Politici sa odmlčali a pravdepodobne intenzívne na slnku rozmýšľajú, čo nám ponúknu ďalej. Robert Fico má však starosť naviac. Nielenže nepomohol občanom, aby mohli voľne cestovať, ale svojím podnetom na Ústavný súd SR im vlastne ešte viac sťažil možnosť vycestovať do zahraničia. Vyhlášku súd síce pozastavil, ale v zdôvodnení mal námietky iba k prístupu k osobám, ktoré boli vakcínou proti COVID-19 zaočkované len raz. O porušovaní ľudských práv sa vo svojom rozhodnutí o pozastavení vyhlášky nevyjadroval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováJán HrubalaJoe BidenRobert FicoTadej PogačarWout van Aert
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd v Pezinku