Informátor americkej tajnej služby žaloval na prezidenta, obvinenia sa zrejme týkajú Trumpových telefonátov

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

Whistleblower z amerických tajných služieb vo štvrtok informoval generálneho inšpektora americkej spravodajskej komunity Michaela Atkinsona o údajných „nevhodných“ krokoch amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Hoci nikto nevie, čoho presne sa mali tieto kroky týkať, okolo prípadu sa strhla nečakaná hystéria a Biely dom dokonca zakázal Atkinsonovi informovať o akýchkoľvek podrobnostiach americký Kongres.

Z útržkov informácií, ktoré sa podarilo americkým médiám získať zo zdrojov blízkych Trumpovej administratíve, sa javí, že toto obvinenie by sa malo týkať Trumpových telefonických kontaktov s istým cudzím štátnikom, ktorému mal údajne niečo „sľúbiť“.

Časť obvinení sa údajne týka Ukrajiny

Atkinson síce na vypočúvaní pred výborom pre tajné služby Snemovne reprezentantov amerického Kongresu odmietol k prípadu poskytnúť akékoľvek detaily a odvolal sa na to, že ho mlčanlivosťou poveril Biely dom, no už predtým prezradil médiám aspoň toľko, že tieto obvinenia sú „vážne a urgentné“.

Zatiaľ najkonkrétnejší bol americký denník The New York Times, ktorý v piatok s odvolaním sa na dva od seba nezávislé zdroje z Trumpovej administratívy informoval, že prinajmenšom časť obvinení sa týka Ukrajiny. Nie je však zatiaľ vôbec jasné, akým spôsobom a o čo vlastne ide.

Z iného zdroja zas prenikla informácia, že obvinenia sa netýkajú len jedného telefonátu, ale má ísť o „viacero udalostí“.

Trumpove hovory odpočúva mnoho ľudí

K obvineniam sa už vo štvrtok na Twitteri vyjadril aj samotný Trump, ani on však nijako nenaznačil, o čo konkrétne ide. Napísal len, že nikdy sa nesprával „nevhodne“, ako to tvrdí whistleblower, a vždy chcel len dobre pre Spojené štáty.

Trump podľa vlastných slov veľmi dobre vie, že jeho telefonické hovory „počúva mnoho ľudí“ a pýta sa, či je „niekto naozaj tak hlúpy“, aby veril tomu, že by sa za takýchto okolností „vyjadroval nevhodne“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump