Iniciatíva My sme les upozornila na postreky v Šenkvickom háji, ohrozujú chránené druhy motýľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
turista, les
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská inšpekcia životného prostredia v piatok vydala až do objasnenia veci zákaz aplikácie postrekov proti mníške veľkohlavej v Šenkvickom háji v okrese Pezinok. Zároveň štátnemu podniku Vojenské lesy a majetky SR oznámila začatie štátneho dozoru zameraného na dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny v súvislosti s avizovanou aplikáciou postrekov.

Rovnaký zákaz a oznámenie o začatí štátneho dozoru v súvislosti s avizovanými postrekmi proti mníške veľkohlavej dnes Slovenská inšpekcia životného prostredia zaslala aj Lesom SR a týka sa území s odštepnými závodmi: Šaštín, Smolenice, Topoľčianky a Levice. Použitie postrekov považuje Ministerstvo životného prostredia SR za krajné riešenie. Vždy je potrebné hľadať iné, prírode bližšie a ekologickejšie spôsoby, ak treba zabezpečiť aktívny manažment lesov. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Onufer z Odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR.

Cieľom je zabrániť ekologickej škode

Občianska iniciatíva My sme les podala podnet na prešetrenie porušovania, respektíve obchádzania zákona o ochrane prírody a krajiny. Podnet, ktorý adresovali Slovenskej inšpekcii životného prostredia a ministerstvu životného prostredia, súvisí s postrekmi proti mníške veľkohlavej v Šenkvickom háji v okrese Pezinok.

Iniciatíva My sme les upozornila, že pri postrekoch nebude možné zabrániť usmrteniu viacerých chránených druhov motýľov. Ako ďalej uviedli, podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je zakázané chráneného živočícha úmyselne zraňovať alebo usmrcovať v jeho prirodzenom prostredí. Zraňovanie a usmrcovanie chránených živočíchov v 1. stupni ochrany nie je možné bez udelenej výnimky zo zákona o ochrane prírody a krajiny. Agentúru SITA o tom informoval Rastislav Mičaník z Iniciatívy My sme les.

Vojenské lesy a majetky SR š.p. tento týždeň informovali, že v Šenkvickom háji budú od 13. mája vykonávať postrek proti mníške veľkohlavej. V stanovisku uviedli, že postreky budú na plochách do dvoch hektárov a nepôjde o celoplošnú aplikáciu. Cieľom postreku je zabrániť vzniku vážnych a nezvratných ekologických a celospoločenských škôd na tomto ekosystéme. „Toto stanovisko vojenských lesov je v prvom rade nepravdivé a zavádzajúce, nakoľko mníška veľkohlavá nespôsobuje vážne a už vôbec nie nezvratné ekologické a celospoločenské škody na ekosystéme,“ reaguje v podnete na Slovenskú inšpekciu životného prostredia iniciatíva My sme les.

Zámerné obchádzanie zákona

Striekať chcú účelovo postupne na plochách do dvoch hektárov, aby sa tak podľa nášho názoru zámerne vyhli potrebnému povoleniu zo strany orgánu ochrany prírody, ktoré by potrebovali pri realizácii postrekov podľa ich pôvodných zámerov na celej ploche dubového lesa. V konečnom dôsledku, ale plánujú postriekať celú súvislú plochu lesa,“ pokračovala iniciatíva. Tento postup vníma iniciatíva ako zámerné obchádzanie zákona o ochrane prírody a krajiny. „Žiadame týmto Slovenskú inšpekciu životného prostredia a Ministerstvo životného prostredia SR, aby v rámci svojich zákonných kompetencií podnikli okamžité kroky na zastavenie plánovaných postrekov proti mníške veľkohlavej v dubových lesoch v správe vojenských lesov,“ dodala na záver iniciatíva My sme les.

V máji budú v lokalite Šenkvického hája aplikovať postrek proti kalamitnému premnoženiu mníšky veľkohlavej. Upozornil na to štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR. V súčasnosti v tejto lokalite na jednotlivých stromoch spozorovali od 20 až do 50 hubiek. Na jeden dub tak pripadá približne 10 000 až 50 000 húseníc, čo môže podľa Vojenských lesov a majetkov SR spolu s deficitom zrážok znamenať úplné zničenie tohto biotopu. Postrekovať budú od 13. mája v rozmedzí približne piatich dní podľa stavu výskytu húseníc mníšky veľkohlavej. Situáciu bude štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR riešiť aplikáciou pozemného postreku biologického prípravku BIOBIT XL. Ide o nechemickú biologickú a selektívnu látku, čo znamená, že k jej aktivácii dochádza v črevách húseníc. Verejnosť o postreku informujú aj prostredníctvom informačných tabúľ priamo v lokalite a zabezpečená bude aj prítomnosť zamestnancov podniku vojenské lesy na prístupových cestách a chodníkoch k danej lokalite.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Vojenské lesy a majetky SR š.p. aj Ministerstvo životného prostredia SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať