Integrovaná doprava v Bratislavskom kraji zaznamenala nárast, cieľom je neustále skvalitňovať služby

Integrovaná doprava Bratislava, vlaky, autobusy, zssk, regiojet
Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji (IDS BK) v roku 2018 prepravil spolu 309 467 972 cestujúcich. Znamená to nárast celkového počtu predaných lístkov, vrátane predplatných, oproti roku 2017 o 3,24 %, resp. o 9 715 127.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) informoval, že pozitívny vplyv na zvýšenie množstva prepravených osôb mali všetky zmeny vykonané vlani v regionálnej integrovanej doprave. Údaje zahŕňajú prepravu ľudí v mestskej hromadnej doprave v Bratislave, ako aj vo vlakoch a autobusoch v rámci integrovanej dopravy v kraji.

Posilnenie prímestskej autobusovej dopravy

Bratislavská integrovaná doprava, a.s.,(BID), ktorá koordinuje prevádzku IDS BK, sa už vlani pripravovala na plánované dopravné výluky v Bratislave súvisiace s výstavbou diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ako aj novej autobusovej stanice na Mlynských nivách.

Obmedzenia v doprave v hlavnom meste boli pôvodne plánované už na jeseň minulého roka, ale pre blížiace sa komunálne voľby v novembri ich mesto preložilo a začínajú platiť až od 15. februára.

Ďalším z opatrení pred dopravnými obmedzeniami bolo postupné posilňovanie prímestskej autobusovej dopravy od 19. augusta 2018.

„Pre zvýšenie atraktívnosti regionálnej autobusovej dopravy boli uplatnené v praxi nové cestovné poriadky so zabezpečením nadväznosti na regionálnu železničnú dopravu v dôležitých prestupných bodoch a zvýšil sa počet spojov z obcí v blízkosti Bratislavy,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca tlačového oddelenia BSK Veronika Beňadiková.

V cestovných poriadkoch zohľadnili požiadavky

Súčasťou zmeny bolo aj posilnenie spojov počas víkendov a sviatkov a zaviedli sa ľahko zapamätateľné a pravidelne sa opakujúce odchody spojov. Cestovné poriadky boli naposledy upravené vlani v decembri, zahŕňajú zapracované pripomienky a požiadavky cestujúcich a samospráv.

„Všetky vyššie uvedené zmeny priamo nadväzovali na posilnenie železničnej dopravy od 10. júna 2018 v smere od Pezinka a Senca, kedy bolo pridaných 56 vlakových spojení v pracovných dňoch. Pridané vlakové spoje sú smerované na železničnú stanicu Bratislava – Nové Mesto, vlaky zo Senca končia na železničnej stanici v Petržalke,“ pripomenula Beňadiková.

Zvýšenie atraktivity a skvalitnenie služieb

Najväčšie posilnenie spojov je na vstupoch do Bratislavy od Mosta pri Bratislave (44,44 %) a od Rovinky (36,11 %). Na vstupoch od Svätého Jura a Ivanky pri Dunaji klesol počet spojov o 7,26 %, resp. o 8,03 %. „Tento pokles je reakciou na posilnenie vlakovej dopravy od 10. júna.2018 práve v smeroch od Pezinka a Senca,“ vysvetlila Beňadiková.

Ďalším krokom pre zvýšenie atraktivity verejnej dopravy a skvalitnenie služieb bolo zavedenie mobilnej aplikácie IDS BK, cez ktorú si môžu cestujúci vyhľadať optimálne spojenie a zároveň aj zakúpiť cestovné lístky. Od januára tohto roka môžu cestujúci získať lístok so zľavou 0,20 € cez aplikáciu IDS BK, ak zaplatia cez aplikáciu Masterpass.

Súčasťou IDS BK sú štyria dopravcovia – Dopravný podnik Bratislava, a. s., autobusová spoločnosť Slovak Lines, a. s., Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., a od apríla 2018 aj RegioJet, a. s.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)DPB Dopravný podnik BratislavaRegioJetSlovak LinesZSSK Železničná spoločnosť Slovensko