Internet v oku: Američan chce vyrobiť digitalizované šošovky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.pptfresh.com

Kontaktné šošovky pomáhajú korigovať poruchy zraku, dokážu zmeniť farbu očí a v budúcnosti by sa mohli stať aj novým druhom prenosného internetu. Americký profesor Babak Parviz momentálne pracuje na výrobe „super-šošoviek“, ktoré by užívateľom dovolili čítať sms správy, odkazy na sociálnych sieťach ako aj aktuálne správy bez toho, aby sa čo i len priblížili k počítaču alebo pozreli na svoj mobil či smartphone.

V novom prototype kontaktných šošoviek by sa správy a obrázky mali objavovať priamo pred očami užívateľa na pozadí, na ktoré sa práve pozerá. Schopnosť premietať správy cez zorné pole ľudí by sa zo sci-fi filmov mohla preniesť do reality. K ďalším funkciám kontaktných šošoviek by sa mohla pridať aj navigácia GPS, predpoveď počasia alebo televízny program. Ich nasadenie a vyberanie z očí by bolo rovnaké ako pri klasických šošovkách.

Bez názvu
Foto: www.pptfresh.com

Hoci množstvo informácií, ktoré by sa mohlo zjaviť pred zrakom užívateľa kdekoľvek a kedykoľvek, je takmer neobmedzené, všetky komponenty digitalizovaného typu šošovky by mali byť drobné a nenarúšať tak zrakové pole.

Autorom nápadu je profesor Babak Parviz, inžinier, ktorý sa zaoberá nanotechnológiou a výrobou komponentov na meranie nanočastíc s rozmermi ešte menšími než hrúbka ľudského vlasu. Zatiaľ sa mu podarilo zostaviť šošovku s drobnými komponentami vrátane LED technológie a antény, ktorá zbiera informácie cez bezdrôtové pripojenie a elektrický obvod. Šošovku, ktorú vytvoril, testovali na králikovi. Nespôsobila mu žiadne zdravotné problémy a LED svetlo zabudované v šošovke sa automaticky rozsvietilo. „Máme ešte úplne nevyvinutý displej s jedným bodom. Ak by sme mali viac bodov, vedeli by sme vytvoriť napríklad šípky, ktoré by ľuďom ukazovali smer. Jedného dňa budeme vedieť premietať potrebné informácie priamo na kontaktnú šošovku,“ uviedol profesor.

Američan dodal, že chce do šošoviek zahrnúť aj senzory na monitorovanie hladiny cukru v krvi a ďalšie dôležité informácie o zdravotnom stave nositeľa. „Povrch oka je pokrytý živými bunkami, ktoré pri živote udržiava telo, takže sú v priamom kontakte s krvným riečiskom,“ dodal profesor, ktorý ďalej pracuje na zdokonalení šošoviek budúcnosti.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Bionické oko možno vráti nevidomým zrak

Ani vo Veľkej Británii nezaostávajú s technologickými novinkami. Robotické oko, ktoré by dokázalo vrátiť nevidomým zrak, sa chystá vyskúšať 12 vybraných pacientov. Malý implantát v podobe čipu, o ktorého zavedenie sa postarajú chirurgovia v Londýne a v Oxforde, by mal nevidomým pomôcť rozlíšiť objekty, s ktorými prichádzajú do kontaktu v každodennej rutine. Mikročip osbahuje 1500 svetelných senzorov, ktoré budú slúžiť ako náhrada tých nefunkčných. Senzory dokážu konvertovať svetlo na elektrické signály, ktoré stimulujú nervy v sietnici. Tie potom prenášajú signály nervami až do mozgu, kde ich premenia na obrazy.

Operácia je zatiaľ súčasťou experimentu. Ak by sa ukázala ako úspešná a bezpečná, podobné zákroky by sa v Európe mohli rozšíriť už v priebehu roka 2013.

www.dailymail.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať