Internetové firmy musia prísnejšie chrániť osobné údaje

Notebook
počítač, Microsoft Slovakia
BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) navrhla nové pravidlá pre ochranu osobných údajov na internete. Firmy budú niesť väčšiu zodpovednosť za ochranu informácií užívateľov internetu a tie, ktoré pravidlá porušia, môžu dostať pokutu až do výšky 2 % ich ročného obratu. Po dvoch rokoch skúmania vývoja pri využívaní internetu a správania sa spotrebiteľov využívajúcich stránky takých firiem ako sú Facebook,
Sčítanie cez internet využilo už stotisíc ľudí
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Google a Yahoo, eurokomisárka zodpovedná za ochranu osobných údajov Viviane Redingová v stredu uviedla, že je odhodlaná poskytnúť jednotlivcom viac kontroly nad ich osobnými informáciami. „Ochrana osobných údajov je základným právom všetkých Európanov,“ povedala Redingová.

Očakáva sa, že nové pravidlá začnú platiť koncom roka 2013 po tom, ako ich schvália všetky členské štáty EÚ a Európsky parlament. Jedným zo sporných prvkov navrhovanej legislatívy je právo, ktoré Redingová označila za „právo byť zabudnutý“. Jednotlivcov oprávňuje na to, aby sa všetky ich údaje z internetových stránok vymazali, ak si to budú želať.

Niektoré veľké firmy však viac znepokojuje pravidlo vyžadujúce súhlas užívateľa. Znamená to, že firmy nemôžu predpokladať, že užívatelia súhlasia s tým, aby sa ich údaje uchovávali, ale budú musieť mať ich formálny súhlas. Veľké firmy však znepokojuje aj možnosť pokuty. Redingová pôvodne chcela, aby pokuty boli až do výšky 5 % ročného globálneho obratu podnikov, ktoré pravidlá porušia. Navrhovaná výška možnej pokuty sa síce znížila na úroveň 2 % ročného obratu, ale stále môže ísť o vysoké sumy. Napríklad, ak by pravidlá porušila spoločnosť Google, mohla by vzhľadom na odhadované príjmy za rok 2011 dostať pokutu až 800 mil. USD.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viviane Redingová