Investori neplatia svoje dlhy, až pätine firiem hrozí krach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavebnictvo, priemysel
Foto: Ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Neschopnosť niektorých investorov hradiť svoje záväzky existenčne ohrozuje 21 percent stavebných spoločností. Firmy, ktoré pôsobia na slovenskom stavebnom trhu, bojujú s chabou platobnou morálkou.

Investori im dlžia 24 percent vyfakturovaných peňazí, z nich firmy označujú 12 percent už ako nedobytných. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research.

Platobnú morálku v slovenskom stavebníctve nazýva veľa riaditeľov firiem skôr „nemorálkou“. „Problémy s platobnou morálkou do značnej miery brzdia celý stavebný sektor. Najčastejšie sú postihnuté malé a stredné firmy, ktoré prácu odvedú, ale pokiaľ im investor alebo generálny dodávateľ nezaplatí, majú iba veľmi obmedzené možnosti, ako sa brániť,“ uviedol riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Na obranu podľa neho firmy nemajú príliš čas, pretože súdne konania trvajú spravidla roky. „A to už oveľa skôr skrachujú, pretože nemajú dostatok kapitálu na preklenutie tohoto obdobia, a ani banky im nie sú ochotné požičiavať,“ dodal.

Platobná neschopnosť firmy paralyzuje

Zatiaľ iba oneskorené úhrady sú podľa analýzy v porovnaní s odpísanými peniazmi menším zlom. Firmám, ktoré na ne musia čakať mesiace, to spôsobuje značné problémy. Platobná „nemorálka“ paralyzuje 21 percent firiem a pokiaľ sa to nenapraví, mohli by skrachovať. Neskoré úhrady podľa 58 percent riaditeľov oslovených firiem síce ohrozujú ich činnosť, ale zatiaľ sú schopní to zvládnuť.

Platobnú morálku na Slovensku v porovnaní s minulým rokom hodnotí 25 percent spoločností ako horšiu, 13 percent ako lepšiu a akúkoľvek zmenu nepocítilo 62 percent firiem.

Stavebným firmám najčastejšie dlžia súkromní investori. Problémy s úhradou faktúr načas touto skupinou potvrdilo 59 percent opýtaných riaditeľov. Najväčšie pohľadávky u generálnych dodávateľov stavieb má 25 percent firiem a za hlavného dlžníka označilo verejného investora 8 percent opýtaných.

Spoločnosti nemajú na úhradu peniaze

„Platobná disciplína verejných investorov, najmä Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest, čo sú naši kľúčoví partneri, je vzorová a bezproblémová. Problém niekedy majú mestá a obce, a to hlavne pri projektoch spolufinancovaných z európskych zdrojov, kedy nedokážu včas zdokladovať stavbu a následne meškajú aj s úhradami faktúr,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eurovia SK, a. s. Róbert Šinály.

Najčastejšie nehradia investori pohľadávky, podľa 89 percent riaditeľov spoločností, hlavne pre nedostatok peňazí. Nasledujú druhotná platobná neschopnosť a nevôľa dlžníka platiť. „Hlavnou príčinou oneskorenia úhrad sú neobjektívne nízke vytendrované ceny, často pod reálnou hodnotou prác a stavebných materiálov. Víťazi tendrov v konečnom dôsledku nedoplácajú na kritérium najnižšej ceny. V režime reštrukturalizácie sú zákonne chránení pred veriteľmi,“ upozornil generálny riaditeľ Považskej cementárne, a. s. Ladce Anton Barcík.

Na zákon o reštrukturalizácii a konkurze podľa neho doplácajú hlavne tí, ktorí stavebné práce vykonali a stavebný materiál dodali a dokonca poskytli aj obchodný úver, aby sa práce mohli realizovať. Ďalšie výsledky analýzy zverejní CEEC Research na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave 9. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať