Iracká polícia sa ospravedlnila za Saddáma Husajna

Husajn
Foto: SITA/AP

BAGDAD 9. januára (WEBNOVINY) – Iracká polícia sa deň pred pondelňajším 90. výročím svojho založenia ospravedlnila obyvateľom krajiny za jej činnosť počas vlády režimu diktátora Saddáma Husajna.

V nedeľňajšom vyhlásení ministerstva vnútra sa píše, že „bezpečnostné zložky sa ospravedlňujú za praktiky za minulého režimu, ktorý ich nútil robiť veci nespadajúce do ich právomocí“. Vedenie mužov zákona však dodáva, že tak robili „synovia národa konajúc si svoju povinnosť v záujme spravodlivosti a práva“.

Iracký policajný zbor založili 9. januára 1922, dva roky po tom, ako Spoločenstvo národov po rozpade Osmanskej ríše vymedzilo hranice moderného Iraku a dalo ho pod patronát Británie. Blízkovýchodná krajina získala nezávislosť ako Iracké kráľovstvo v roku 1932. Monarchia padla v roku 1958 a vznikla republika.

Po tom, ako sa o dvadsať rokov k moci dostal Saddám, sa polícia stala jeho prostriedkom na udržiavanie poriadku v krajine bohatej na ropu. Po jeho zvrhnutí v roku 2003 prešiel policajný zbor veľkými zmenami a výcvikovým programom západných krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Saddám Husajn