Iránsky šéf diplomacie odsúdil holokaust, prekvapil krajinu

Osvienčim
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

TEHERÁN 6. septembra (WEBNOVINY) – Irán podľa ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa odsudzuje židovský holokaust počas druhej svetovej vojny.

Zaríf to povedal v rozhovore pre tlačovú agentúru Tasním, ktorý zverejnil na svojom Facebooku. Jeho vyhlásenie je v ostrom rozpore s výrokmi bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, ktorý holokaust popieral.

„Odsudzujeme masaker Židov nacistami a odsudzujeme tiež masaker Palestínčanov sionistami,“ povedal Zaríf. Pripomenul, že Irán má aj židovskú menšinu, ktorú v parlamente zastupuje jeden poslanec. Zdôraznil, že Teherán nemá „nič proti Židom ani proti judaizmu“. „Nedovolíme však, aby nás sionisti prezentovali ako antisemitistov v rámci svojej agresívnej propagandy,“ vyhlásil minister.

Zaríf sa podobne vyjadril aj v diskusii na Twitteri, pričom Židom blahoželal k ich Novému roku. „Irán nikdy nepopieral holokaust. Ten, o ktorom tvrdili, že ho popiera, je už preč,“ napísal Zaríf žene menom Christine Pelosiová, ktorú podľa vlastných slov považuje za dcéru bývalej predsedníčky americkej poslaneckej snemovne Nancy Pelosiovej.

Irán neuznáva Izrael a Ahmadínedžádových osem rokov vo funkcii prezidenta bolo plných protiizraelských výrokov, ktoré priviedli Irán do izolácie. Nový iránsky prezident Hasan Rúhání na rozdiel od svojho predchodcu už napríklad zablahoželal Židom pri príležitosti osláv ich Nového roka. Rúhání po nástupe do funkcie vyzval na zmenu zahraničnej politiky, ktorá by mala byť menej konfrontačná a mala by sa zbaviť rétoriky, ktorá krajine škodí. Nový prezident chce tiež postupovať transparentnejšie aj v prípade kontroverzného jadrového programu, aby preukázal, že tieto aktivity spadajú do rámca medzinárodných pravidiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hasan Rúhání