Iránu výrazne klesli príjmy z ropy, môžu za to sankcie

Iran ropa
Foto: online.wsj.com

DUBAJ 17. decembra (WEBNOVINY) – Iránu klesli príjmy z ropy v tomto roku v porovnaní s minulým o polovicu. Informoval o tom hospodársky denník Donya-e-Eqtesad s odvolaním sa na iránskeho ministra hospodárstva. Ide tak o dôkaz negatívneho dopadu sankcií Západu na hlavný zdroj financií pre krajinu.

Sankcie USA a EÚ majú obmedziť príjmy Teheránu z ropy a zamedziť vývoju jadrových zbraní. Irán naopak odmieta obvinenia, že sa snaží vyvinúť jadrové zbrane, pričom tvrdí, že jeho jadrový program je určený čisto na mierové účely.

„Pre sankcie sa znížili príjmy z predaja ropy o 50 %,“ povedal minister hospodárstva Shamseddin Hosseini. „Vďaka riadeniu našich zdrojov a príjmov nebudeme mať problém s vyplácaním miezd do konca tohto roka,“ dodal, pričom mal na mysli iránsky kalendárny rok, ktorá sa končí 20. marca 2013.

Iránsky premiér Mohammad Reza Bahonar ešte v septembri informoval, že export ropy krajiny sa v júli v dôsledku sankcii prepadol na 800 tis. barelov denne, zatiaľ čo v minulom roku to bolo 2,3 až 2,4 mil. barelov denne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom