Írsko môže vypadnúť z eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Írsko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA/AMSTERDAM 23. novembra (WEBNOVINY) – Vyhodenie Írska z eurozóny alebo rozdelenie oblasti so spoločnou menu na slabý a silný blok by mali byť vylúčené ako potenciálna odozva na írsku dlhovú krízu. V utorok to vyhlásil holandský minister financií Jan Kees de Jager.

Vyhodenie Írska z eurozóny nie je dobrý nápad. Spustilo by to reťazovú reakciu neželaných efektov,“ povedal Jan Kees de Jager pre televíznu stanicu RTL 7. „Ak by sa dovolilo južným krajinám, aby devalvovali, zranilo by to náš export a našu ekonomiku,“ dodal. Investori a írske banky si budú musieť v rámci reštrukturalizácie bankového sektora odpísať časť dlhov, povedal De Jager, ktorý tvrdí, že Írsko bude potrebovať zoškrtať výdavky, avšak musí byť opatrné pri zvyšovaní daní. „Bolo by lepšie, keby krajina zvýšila daň z pridanej hodnoty ako korporátne dane,“ povedal.

Slovensko odmieta nátlak na Írsko kvôli korporátnej dane

Slovensko sa postavilo proti tomu, aby bol vyvíjaný nátlak na Írsko v otázke zvýšenej dane z príjmu právnických osôb. V utorok o tom informovala agentúra AFP. Bratislava nesúhlasí s tým, aby pomoc pre Írsko bola podmienená zvýšením daní. “Nesúhlasíme s tým, aby sa spájala pomoc Írsku s otázkou daní. Musíme nechať Írsko, aby si samo vyriešilo tento problém,“ uviedol slovenský minister financií Ivan Mikloš.

Uznali sme, že záchrana Írska je nevyhnutná, ale tento systém považujeme za nebezpečný, pretože daňoví poplatníci budú miesto bánk platiť všetky náklady. Musíme stanoviť jasné pravidlá, aby sme v budúcnosti podobnej situácii predišli,“ dodal Mikloš. Slovensko už v nedeľu podporilo finančnú injekciu Európskej únie a Medzinárodného menového fondu pre Írsko. V súčasnej dobe sa írská korporátna daň pohybuje na úrovni 12,5 %, zatiaľ čo priemerná výška v krajinách eurozóny je 25,7 %. Jej zvýšenie požaduje najmä Nemecko a Francúzsko.

Portugalsko pomoc nepotrebuje, domnieva sa Rompuy

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy v utorok vyhlásil, že Portugalsko sa nemusí uchádzať o medzinárodnú finančnú pomoc. Van Rompuy zároveň tvrdí, že situácia krajiny je úplne iná, akú zažíva Írsko. Líder 27-členného bloku poukázal na fakt, žer rozpočtový deficit Portugalska sa znižuje, priemerné výnosy dlhopisov sú nízke, krajinu nepostihla ani bublina na trhu nehnuteľnosti a výhodou krajiny je tiež výrazný rast exportu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Herman Van RompuyIvan Mikloš