Írsko na 48 hodín zlegalizovalo tvrdé drogy, chybu opravujú

Liek
Foto: Thinkstock

DUBLIN 11. marca (WEBNOVINY) – Chyba súdov spôsobila, že extáza, ketamín, halucinogénne huby a ďalšie drogy sú v Írsku na obmedzený čas legálne. Dolná komora parlamentu začala okamžite pracovať na úprave zákona, ktorý omyl napraví.

Lieky, lekaren, choroba, tabletky
Foto: ilustračné, SITA/AP

Odvolací súd v utorok ráno vyhlásil, že zákon z roku 1977 o zneužívaní drog, bol od daného dňa neústavný. To urobilo z drog, ktoré zakazoval, technicky legálne látky.

„Všetky látky kontrolované prostredníctvom nariadenia vlády v oddiele 2 (2) prestávajú byť s okamžitou platnosťou regulované a ich vlastníctvo prestáva byť trestným činom,“ písalo sa v oficiálnom vyhlásení ministerstva zdravotníctva. K legálnym drogám sa tak zaradila aj extáza, benzodiazepíny a nové psychoaktívne látky známe pod názvom „headshop“.

V Írsku okamžite zasadala dolná komora parlamentu Dáil, ktorá pracovala na preklasifikovaní týchto látok. Denník Irish Times však upozorňuje, že nový zákon môže vstúpiť do platnosti až nasledujúci deň odo dňa podpisu. V Írsku tak bude držanie drog legálne až do štvrtka do 12. hodiny na poludnie.

„Predaj, dodávanie, export a import týchto látok je však naďalej nelegálny,“ upozornil minister zdravotníctva Leo Varadkar.

www.irishtimes.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Leo Varadkar