Isinbajevová chce sezónu ukončiť svetovým rekordom

Isinbayeva
Foto: SITA/AP

DAUHA 11. marca (WEBNOVINY) – Bez famózneho Usaina Bolta, ktorý pod strechou nikdy nesúťažil, ale s deviatimi olympijskými víťazmi z Pekingu a jedenástimi individuálnymi úradujúcimi majstrami sveta z Berlína 2009 sa v piatok začnú v Dauhe XIII. halové majstrovstvá sveta v atletike. Okrem 26 medailových kolekcií rozdelí Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) na prémiách pre prvých šesť v každej disciplíne aj takmer 2,5 milióna dolárov.

Prvý raz v histórii sa pred halovými MS nezrodil ani jeden svetový rekord v disciplíne zo súťažného programu šampionátu. O jediný zápis sa v celej sezóne postaralo iba ruské ženské kvarteto v netradičnej štafete na 4 x 800 metrov. Na svetový rekord na halových MS čaká vedenie svetovej atletiky už šesť rokov. V Moskve v roku 2006 nepadol ani jeden a pred dvoma rokmi vo Valencii sa síce Jelena Sobolevová tešila z historicky najlepšieho času na 1500 metrov, lenže keď dodatočne vysvitlo, že si pomáhala dopingom, prišla nielen o svetový rekord, ale aj o zlato. Reálnych adeptov na zápis do rekordných listín sa nečrtá ani v Dauhe veľa. Najvážnejšími kandidátkami sú už tradične Jelena Isinbajevová v skoku o žrdi a chorvátska výškarka Blanka Vlašičová.

Dvadsaťsedemročná 27-násobná žrdkárska svetová rekordérka štartovala v sezóne len dvakrát. V oboch prípadoch prekonala 485 cm – najprv v prvej polovici februára v Moskve na mítingu Ruská zima a minulý víkend v Donecku, kde jej nevyšiel pokus zapísať sa siedmy raz v rade do rekordných listín. „V Dauhe chcem vyhrať a zlepšiť svetový rekord. Bude to moja posledná šanca a nerada by som zimnú sezónu ukončila bez rekordu,“ citovali ruské médiá Isinbajevovú, ktorá vyhrala tri predošlé halové MS a v roku 2003 skončila druhá.

Vlašičová v tomto roku zlepšila národný rekord na 206 cm a už trikrát – v Arnstadte, Splite a Banskej Bystrici – sa pokúšala skočiť 209 cm, o centimetrík viac ako Švédka Kajsa Bergqvistová v roku 2006. „Chcela som rekord, ale asi som po ňom túžila o kúštik viac, ako bolo únosné,“ komentovala 26-ročná splitská rodáčka svoje minulotýždňové pokusy o svetový rekord v hale na Štiavničkách. O tom, že to Vlašičová myslí s nielen obhajobou titulu, ale aj s ďalším útokom na 209 cm naozaj vážne, svedčí aj fakt, že v Dauhe bude mať k dispozícii až 5-členný realizačný tím – trénera Bojana Marinoviča, kondičného trénera a otca v jednej osobe Joška Vlašiča, lekára Bruna Lukšiča, fyzioterapeuta Joška Gerželja a manažéra Haralda Edletzbergera. Z halových MS má zatiaľ po jednej medaile z každej hodnoty. Za svetový rekord vypísala IAAF prémiu 50 000 dolárov, čo je o desaťtisíc viac, ako zinkasuje každý individuálny víťaz.

V medailovej bilancii krajín dominovali v rokoch 2004 a 2006 Rusi. V Budapešti 2004 získali 19 medailí (8 – 6 – 5), v Moskve 2006 o jednu menej (8 – 5 – 5), avšak pred dvoma rokmi vo Valencii ich predstihli Američania (5 – 5 – 3). Rusko síce skončilo hneď za USA, ale len s 10 medailami (4 – 3 – 3). Prezident Ruskej atletickej federácie Valentin Balachničev na stretnutí s atlétmi nominovanými do Dauhy vyzval všetkých, aby odviedli stopercentné výkony a aspoň čiastočne rehabilitovali ruský šport za neúspešné účinkovanie na nedávnych ZOH vo Vancouveri.

Medzi vyše 600 atlétmi z rekordného počtu 149 krajín, ktoré poslali do Kataru aspoň jedného pretekára, je dovedna 15 z 24 individuálnych obhajcov titulu z Valencie 2008. Z mužov chýbajú Fasuba (60 m), Christopher (400 m), Holm (výška), Lukjanenko (žrď), Idowu (trojskok), zo žien A. Williamsová (60 m), Zykinová (400 m), T. Lewisová (800 m) a Hellebautová (päťboj). Z lídrov tohtoročných svetových tabuliek budú v hale Aspire Dome chýbať len americký štvorstovkár Torrin Lawrence (cez víkend štartuje na univerzitnom šampionáte USA – NCAA v College Station) a ruský osemstovkár Jurij Borzakovskij, ktorý nemal štart na halových MS v pláne.

Slovensko poslalo do Dauhy len trojskokanov Danu Velďákovú a Dmitrija Vaľukeviča. Pre oboch je základným cieľom prebojovať sa do 8-členného finále. V ňom je potom možné už všetko a pri troche šťastia by mohli získať pre Slovensko prvý cenný kov na halových MS v ére samostatnosti. Najlepšie umiestnenia si doteraz vybojovali Igor Kováč na 60 m prekážok v roku 1997 v Paríži, výškarka Mária Melová v roku 1999 v japonskom Maebaši a Vaľukevič pred dvoma rokmi vo Valencii. Všetci figurovali na 5. mieste.

Trináste halové MS v atletike sa začnú v Dauhe v piatok predpoludním o 7.00 h SEČ (9.00 h miestneho času) kvalifikáciou súťaže trojskokaniek a rozbehmi žien na 400 m a vyvrcholia v nedeľu 14. marca o 16.50 h SEČ (18.50) finálovým behom mužských štafiet na 4 x 400 m. V úvodný deň sa na rozdiel od predošlých šampionátov nebudú rozdeľovať nijaké medailové kolekcie, v sobotu potom bude 13 a v nedeľu rovnaký počet finálových

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Blanka VlašičováJelena Isinbajevová