Islamisti sa chcú zmocniť aj druhého najväčšieho mesta Sýrie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Islamský štát
Členovia Islamského štátu. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 4. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná koalícia bojujúca proti Islamskému štátu musí v súčasnosti svoju pozornosť sústrediť na druhé najväčšie sýrske mesto Halab (Aleppo). Myslí si to francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius, ktorý to uviedol v utorkovom komentári zverejnenom v denníkoch Le Figaro, Washington Post a panarabskom Al-Hajate (Život).

Dôvodom je podľa neho fakt, že umiernená sýrska opozícia v súčasnosti čelí stupňujúcim sa útokom zo strany tak džihádistov, ako aj armády lojálnej prezidentovi Baššárovi al-Asadovi. „Vzdanie sa Aleppa by postavilo 300-tisíc mužov, žien a detí pred hroznú voľbu: vražedné obkolesenie bombami režimu alebo barbarskí teroristi z Islamského štátu,“ uviedol šéf francúzskej diplomacie.

Francúzi pomáhajú Američanom len v Iraku

Fabius tieto slová použil tri dni po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v Paríži o téme boja proti Islamskému štátu rokoval so svojím francúzskym partnerom Francoisom Hollandom. Erdogan kritizoval najmä fakt, že Američanmi vedené nálety v Sýrii sa sústreďujú takmer výlučne na obranu prevažne kurdského Kobane.

Paríž pritom nie je súčasťou koalície bojujúcej proti Islamskému štátu v Sýrii a zatiaľ Američanom pomáha len v Iraku. Fabius však teraz trvá na tom, že nedovolí padnutie Aleppa do rúk islamistov. „Po Kobane teraz musíme zachrániť Aleppo,“ uzatvára svoj komentár.

Islamisti prepustili 93 sýrskych Kurdov

Extrémisti z Islamského štátu prepustili 93 sýrskych Kurdov, ktorých zajali vo februári, keď boli na ceste zo severnej Sýrie do susedného Iraku. Informovala o tom Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv. Podľa jej údajov ich IŠ obvinil z toho, že sú členmi kurdskej Strany demokratickej únie (PYD), ktorá je proti IŠ. Šiestich zo zajatých si islamisti nechali. Dôvodom sú obvinenia z krádeže, za ktoré im odtnú pravú ruku. Príčiny prepustenia ostatných nie sú jasné, uviedla monitorovacia skupina.

Hoci Islamský štát bežne zabíja svojich rukojemníkov v Sýrii a Iraku, občas ich aj prepúšťa. V septembri napríklad islamisti prepustili 46 tureckých rukojemníkov v Iraku po viac než troch mesiacoch zadržiavania. Turecko odmietlo, že by za nich zaplatilo výkupné. Prepustených Kurdov sa militanti zmocnili v okolí mesta Kobane, kde prebiehajú prudké boje. Extrémisti stále zadržiavajú aj okolo 70 ďalších Kurdov, ktorých zajali inokedy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Islamský štát