Islamisti vyčíňali v starovekej Hatre, spustošili pevnosť

Hatra
Pozostatky starovekej mestskej pevnosti Hatra ležiacej na severe súčasného Iraku, ktorú spustošili islamisti. Foto: SITA/AP

BAGDAD 7. marca (WEBNOVINY) – Radikáli z organizácie Islamský štát spustošili pozostatky starovekej mestskej pevnosti Hatra ležiacej na severe súčasného Iraku.

Informovalo o tom v sobotu tamojšie ministerstvo turizmu odvolávajúce sa na svedecké výpovede z mesta Mósul, ktorý leží neďaleko Hatry, súčasti zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tá vznikla za éry Seleukovskej ríše, ktorú založili po smrti Alexandra Macedónskeho.

https://www.youtube.com/watch?v=8pbTdAxT-7s

Militanti tak sobotňajším ničením nadviazali na svoju deštrukčnú aktivitu, keď vo štvrtok vyčíňali v starovekom asýrskom meste Nimrúd na severe Iraku. Radikáli zverejnili pred týždňom na internete video zobrazujúce ničenie vzácnych historických artefaktov v Mósule. Na videu muži kladivami ničili starodávne sochy v múzeu.

Mósul padol do rúk povstalcov IŠ v júni minulého roku v čase najväčšej ofenzívy islamistov. Tí na okupovaných územiach vyhlásili vznik islamského kalifátu, ktorý sa riadi prísnym právom šaría odmietajúcim uctievanie modiel.

Hatra
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát