Islamskí radikáli zostrelili vrtuľník irackej armády

Islamský štát
Foto: SITA/AP

BAGDAD 13. decembra (WEBNOVINY) – Militanti z radikálnej organizácie Islamský štát (IŠ) zostrelili v Iraku vrtuľník patriaci tamojšej armáde, informovali v sobotu miestni predstavitelia. Islamisti pritom zabili dvoch pilotov na palube.

Incident len potvrdil obavy, že IŠ disponuje muníciou schopnou zasiahnuť aj ciele vo vzduchu. Medzinárodná koalícia na čele so Spojenými štátmi proti skupine uskutočnila už množstvo leteckých útokov.

K zostreleniu helikoptéry prišlo v piatok v šiitskom posvätnom meste Samarra nachádzajúcom sa asi sto kilometrov severne od Bagdadu. Predstaviteľ irackého ministerstva obrany pre agentúru Associated Press spresnil, že ozbrojenci pri útoku na vrtuľník typu EC635 použili z ramena odpaľovaný ručný mínomet. Stroj EC635 vyrábaný spoločnosťou Airbus Helicopters slúži na dopravné, prieskumné aj bojové účely.

Odborníci sa obávajú, že IŠ disponuje aj protilietadlovým raketovým systémom. Európske a americké aerolínie sa aj preto už dávnejšie vyhýbajú irackému vzdušnému priestoru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát