Iveta Radičová by v prezidentských voľbách Ficovi ušla

Iveta radičova
Iveta radičová by v prezidentských voľbách premiéra Fica porazila. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Ak by sa prezidentské voľby konali už teraz, zvíťazila by bývalá premiérka Iveta Radičová so ziskom 40,4 percenta, súčasný predseda vlády Robert Fico by získal rovných 30 percent hlasov.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 5. až 11. októbra na vzorke 1 133 respondentov uskutočnila Agentúra MVK. Ľudia odpovedali na otázku: „Voľby prezidenta SR budú v roku 2014. Ak by sa konali už teraz, komu by ste dali svoj hlas, ak by na funkciu hlavy štátu kandidovali títo uchádzači?

Expredsedu KDH Jána Čarnogurského by podľa prieskumu volilo 9,7 percenta opýtaných, nasleduje Andrej Kiska so 7,9 percenta, Pavol Hrušovský so ziskom 7,6 percenta a Mikuláš Huba, ktorého by volilo 4,4 percenta respondentov. Na takto namodelovaných virtuálnych voľbách by sa nezúčastnilo alebo si spomedzi ponúkaných kandidátov nevedelo vybrať 30,7 percenta účastníkov výskumu.

Ak by volili len voliči vládnej strany Smer-SD, víťazom volieb by sa s veľkým náskokom stal Robert Fico, ktorého by podporilo 70,4 percenta opýtaných. Druhá by skončila Iveta Radičová s podporou 14,9 percenta respondentov.

Na druhej strane, ak by sa na voľbách zúčastnili iba voliči strán stredopravej opozície (OĽaNO, KDH, Most-Híd, SaS, NOVA, SDKÚ-DS a SMK), novou hlavou štátu by sa stala Iveta Radičová so ziskom 55,5 percenta. Druhé miesto by obsadil Ján Čarnogurský s podporou 15,8 percenta, nasledoval by Pavol Hrušovský, ktorého by volilo 14,8 percenta účastníkov prieskumu. Roberta Fica by volilo 3,7 percenta respondentov.

Agentúru SITA informoval Pavel Haulík z Agentúry MVK.

Tabuľka: Prieskum Agentúry MVK

Tab. 1: „Voľby prezidenta SR budú v roku 2014. Ak by sa konali už teraz, komu by ste dali svoj hlas, ak by na funkciu hlavy štátu kandidovali títo uchádzači?“
 1. Iveta Radičová  40,4%
2. Robert Fico 30,0%
3. Ján Čarnogurský 9,7%
4. Andrej Kiska 7,9%
5. Pavol Hrušovský 7,6%
6. Mikuláš Huba 4,4%
Tab. 2: Spomedzi (všetkých) aktuálnych voličov strany Smer-SD by sa na virtuálnych prezidentských voľbách nezúčastnilo (alebo si spomedzi ponúkaných kandidátov nevedelo vybrať ) 22,6 % sympatizantov. Ostatní voliči vládnej strany by hlasovali nasledovne:
1. Robert Fico 70,4%
2. Iveta Radičová 14,9%
3. Ján Čarnogurský 5,6%
4. Andrej Kiska 5,5%
5. Mikuláš Huba 2,0%
6. Pavol Hrušovský 1,6%
Tab. 3: Z voličov strán stredopravej opozície (OĽaNO, KDH, Most-Híd, SaS, NOVA, SDKÚ-DS a SMK) by sa na virtuálnych prezidentských voľbách nezúčastnilo (alebo si spomedzi ponúkaných kandidátov nevedelo vybrať ) 24,3 % respondentov. Ostatní sympatizanti opozičných strán by hlasovali
1. Iveta Radičová 55,5%
2. Ján Čarnogurský 15,8%
3. Pavol Hrušovský 14,8%
4. Andrej Kiska 6,2%
5. Mikuláš Huba 4,0%
6. Robert Fico 3,7%
Vlada
Foto: SITA/Marián Angelovič

Bývalá premiérka Iveta Radičová už niekoľkokrát vyhlásila, že v prezidentských voľbách kandidovať nebude a v relácii TV Markíza Na telo požiadala agentúry, aby ju nezaraďovali do prieskumov verejnej mienky ako kandidátku na prezidenta, jej meno sa však v takýchto prieskumoch stále objavuje.

Šéf agentúry MVK Pavel Haulík dnes agentúre SITA povedal, že Radičovú budú do prieskumov pravdepodobne zaraďovať aj v budúcnosti, nevylúčil to ani Martin Slosiarik z agentúry Focus. Analytik a šéf agentúry Polis Ján Baránek potvrdil, že Radičová sa už v ich prieskumoch neobjaví.

No minimálne pokiaľ nebude jasné, aký reálny kandidáti budú kandidovať, tak nevylučujem, že ju tam môžeme zaraďovať. Ten prieskum nie je o kandidátoch, ale o voličoch a o tom, koho chcú,“ povedal Haulík s tým, že žiadny z kandidátov podľa jeho slov ešte nie je reálny. „Ja uznávam jednu zásadu, ktorú politici z času na čas deklarujú, no nie vždy ju dodržujú – nikdy nehovor nikdy,“ dodal.

Radičová nechce vidieť svoje meno v prieskumoch

Radicova fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slosiarik z agentúry Focus tiež nevylúčil, že expremiérku do prieskumov nezaradia. „Nemôžem jednoznačne povedať, že do volieb neurobíme výskum, kde teoreticky by sme ešte mapovali to, aký by mala potenciál,“ tvrdí Slosiarik.

S možnosťou kandidatúry Radičovej treba podľa neho ešte stále rátať. „Tieto preferencie netreba brať tak, že takto dopadnú prezidentské voľby, nie je to o tom. Je to o skúmaní potenciálu a o tom, kde sa tá verejnosť prikláňa,“ doplnil.

Výzvu bývalej predsedníčky vlády bude plne akceptovať agentúra Polis. „Prieskumy budeme robiť určite bez Radičovej, pretože potom to skresľuje ten výsledok,“ konštatoval Baránek.

Radičová v relácii TV Markíza Na telo 14. októbra zopakovala, že nemá záujem kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, aj keď sa v zverejňovaných rebríčkoch popularity možných kandidátov na túto funkciu objavuje vysoko. „Žiadam agentúry, aby nemanipulovali voličov dávaním môjho mena do merania preferencií na prezidentské voľby,“ vyzvala v relácii. Dodala, že jej rozhodnutie je pevné – nebude kandidovať v prezidentských ani iných ďalších voľbách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaIveta RadičováJán BaránekJán ČarnogurskýMikuláš HubaPavol HrušovskýRobert Fico