Iveta Radičová nevníma Mikuláša Dzurindu v čiernych farbách

Radičová_dzurinda
Zľava: Iveta Radičová a Mikuláš Dzurinda. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Bývalá premiérka Iveta Radičová nevníma bývalého predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu v čiernych farbách, ani s rohami, ktoré sa mu pripisujú.

„Vnímam pána Dzurindu ako politika, ktorý dostal slovenskú politiku z obrovských problémov. Začlenil Slovenskú republiku do tej špičky, do toho jadra eurozóny a Európskej únie,“ povedala Radičová v relácii TV Markíza Na telo s tým, že si ho za tieto kroky váži.

Vyjadrenia použila pri vysvetľovaní, prečo nekandidovala na post predsedníčky SDKÚ-DS v čase, keď bola premiérkou.

„Nezabojovala som o kreslo predsedníčky a neurobila by som to ani dnes – tak, ako som to neurobila ani vtedy – z ľudských dôvodov,“ priznala. Podľa nej nie je nutné, aby bol premiér aj predsedom strany.

Radičová opäť zopakovala, že nemá záujem kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, aj keď sa v zverejňovaných rebríčkoch popularity možných kandidátov na túto funkciu objavuje vysoko. „Žiadam agentúry, aby nemanipulovali voličov dávaním môjho mena do merania preferencií na prezidentské voľby,“ vyzvala v relácii.

Dodala, že jej rozhodnutie je pevné – nebude kandidovať v prezidentských ani iných ďalších voľbách. „Vždy som razila slušnosť a zodpovednosť v politike. Považujem za zodpovedné, keď som neudržala aj mojim pričinením vládu štyri roky, nepresvedčila som SaS, nepresvedčila som Smer-SD o zmene postoja, nevidím argument, s ktorým by som sa postavila pred voliča, že pre budúcnosť by som takúto schopnosť mohla mať,“ uviedla Radičová.

Pozná obe tváre politiky – jednak úspechy pri presadzovaní zákonov, ale aj tu druhú tvár, ktorá je o dohovoroch v zákulisí a podobne. Priznala, že posledných päť mesiacov na poste premiérky bola veľmi nešťastná. Spôsoboval to stav po novele ústavy, ktorá obmedzila vláde kompetencie po jej páde. „Vznikol akýsi hybridný parlamentno-prezidentský systém,“ poznamenala Radičová s tým, že v ťažkej kríze tak nebolo možné prijímať rozhodnutia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováMikuláš Dzurinda