Iveta Radičová vystúpila z SDKÚ

Iveta Radičová
Foto: SITA/Michal Svítok
SDKÚ
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Iveta Radičová dnes po 2 004 dňoch odišla zo strany SDKÚ-DS tak, že do ústrednej kancelárie strany doručila list.

Píše sa to v článku na portáli www.sme.sk. Keď v novembri 2006 vstupovala do strany, bola političkou s najväčším počtom preferenčných hlasov, ktorá predbehla aj Mikuláša Dzurindu.

Bývalá podpredsedníčka SDKÚ-DS neodporúča, kto z trojice Lucia Žitňanská, Pavol Frešo a Viliam Novotný by sa mal stať predsedom po Dzurindovi a nechystá sa ani na návštevu straníckeho kongresu o dva týždne.

„Oznámila som po páde vlády, že v politike končím a toto vyhlásenie platí,“ povedala pre sme.sk o svojej budúcnosti.

Vystúpením z SDKÚ-DS Radičová nevidí dôvod, aby sa zúčastnila na kongrese.

„Keďže odchádzam, považovala by som za nevhodné, nefér a nad rámec mojej pozície a práv akýmkoľvek spôsobom vstupovať do tohto rozhodovacieho procesu,“ odpovedala na otázku, či nepodporí niektorého z trojice kandidátov na predsedu.

Expremiérka podľa sme.sk o SDKÚ hovorí ako o reformnej strane, ktorá zlepšila postavenie Slovenska. „Má jedinú možnosť – druhú šancu a novú štartovaciu čiaru.“ Ako sa píše v článku, potrebuje tiež novú víziu.

Radičová vraj neuvažovala o tom, že by si to ešte mohla s odchodom z politiky rozmyslieť. „Myslím, že už nemám právo sa uchádzať o dôveru občanov vo voľbách,“ povedala premiérka po páde vlády na jeseň minulého roka. Ako sa uvádza na portáli, napriek jej vyhláseniam však veľká časť politikov očakáva, že by mohla v roku 2014 kandidovať v prezidentských voľbách.

Frešo: Cesty sa rozišli

„Bolo nám to ľúto a je nám to ľúto a aj mne osobne, ale je to jej slobodné rozhodnutie,“ hovorí poslankyňa NR SR a podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

Podľa bratislavského župana Pavla Freša je to silná osobnosť, ktorá si určite dobre zvážila, ako chce pokračovať vo svojej kariére. Nejaké prehováranie by podľa jeho slov ani nebolo na mieste. „Pre SDKÚ bola prínosom, ich cesty sa však rozišli a strana si musí poradiť sama,“ uviedol Frešo.

Symbolický odchod

Na otázku, či by mala SDKÚ podporiť Radičovú, pokiaľ by sa predsa rozhodla ísť do prezidentských volieb, povedal, že by malo ísť o kandidáta, ktorý zjednotí celú stredopravú scénu. „Reálne politicky odišla z SDKÚ už pred niekoľkými mesiacmi, takže je to asi skôr symbolické,“ hovorí poslanec NR SR za SDKÚ Miroslav Beblavý.

Stále nevidím lepšieho prezidentského kandidáta ako Iveta Radičová, tak verím, že kandidovať bude a vyhrá,“ odpovedal na otázku, či by sa mala vrátiť do politiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováLucia ŽitňanskáMiroslav BeblavýPavol FrešoViliam Novotný
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana