Izrael a Hamás rokujú o prímerí, bombardovanie ale neutícha

Ozbrojený konflikt medzi Izraelom a Hamásom
Izraelská armáda od 14. novembra bombarduje Pásmo Gazy v rámci operácie Pilier obrany. Cieľom je zastavenie raketových útokov zo strany radikálneho hnutia Hamás na židovský štát. Agresia na oboch stranách si za päť dní konfliktu vyžiadala najmenej 53 mŕtvych a 750 zranených. Foto: SITA/AP

KÁHIRA 18. novembra (WEBNOVINY) – Egyptský prezident Muhammad Mursí v sobotu uviedol, že jeho vláda je v kontakte s Izraelom a Hamásom a existujú náznaky, že by obe strany mohli čoskoro dosiahnuť prímerie.

Uviedol to na tlačovej konferencii po skončení rokovania Ligy arabských štátov. Zároveň však dodal, že ani jedna strana neposkytla k tomuto kroku záruky.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan zase vyhlásil, že Izrael sa bude zodpovedať za smrť zabitých detí v Gaze. Výsledkom sobotňajšieho rokovania Ligy arabských štátov je vyslanie delegácie do Gazy, aby podporila palestínskych obyvateľov.

Medzitým izraelské sily pokračovali v operácii Pilier obrany. Bombardovanie Pásma Gazy si v sobotu vyžiadalo životy 14 Palestínčanov. Ako informuje agentúra AFP, od stredy tak už zahynulo 44 obyvateľov Pásma Gazy a 390 bolo zranených.

Izrael
Foto: SITA/AP

Židovský štát vykonal v noci z piatka na sobotu 180 leteckých útokov. „Izraelské obranné sily (IDF) zasiahli sídlo Ismáila Haníju v Gaze,“ informoval v sobotu pre agentúru AFP hovorca izraelskej armády v narážke na budovu, kde sídli predseda vlády v Gaze nominovaný hnutím Hamás. Jeho predstavitelia útok označili za „barbarský“ a potvrdili, že vládne sídlo je „kompletne zničené“.

Palestínski radikáli odpovedali raketami, jedna strela dopadla do obývanej časti Tel Avivu, kde zranila štyri osoby. Celkovo si najnovší ozbrojený konflikt vyžiadal v Izraeli tri ľudské obete.

Izraelská armáda uviedla, že od stredy bolo z Pásma Gazy vystrelených viac ako 600 rakiet a zasiahla vyše 900 cieľov Hamásu. Do konfliktu sa zapojila aj hackerská skupina Anonymous. Tá oznámila, že sa jej podarilo znefunkčniť desiatky izraelských vládnych webových stránok.

Invázia by pre Izrael znamenala stratu medzinárodnej podpory

Izrael by pozemnou inváziou do Pásma Gazy stratil podporu medzinárodného spoločenstva vrátane Británie.

Nedeľňajšie varovanie britského ministra zahraničných vecí Wiliama Hagua prišlo krátko po tom, ako izraelský premiér Benjamin Netanjahu pripustil „výrazné rozšírenie“ aktuálnej operácie namierenej voči územiu, ktoré je pod kontrolou palestínskeho hnutia Hamás.

Šéf britskej diplomacie však uznal právo Izraela na obranu pred raketovými útokmi z Gazy a poukázal na údajnú iránsku podporu Hamásu.

Pozemná invázia do Gazy by pripravila Izrael o medzinárodnú podporu a sympatiu, ktorú v aktuálnej situácii má. Je vtedy totiž oveľa ťažšie vyhnúť sa civilným obetiam, pričom veľká operácia by mohla predlžiť konflikt,“ povedal Hague na margo situácie v regióne, kde piatym dňom prebiehajú vzdušné útoky medzi Hamásom a armádou židovského štátu, pri ktorých zahynulo približne 40 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuMuhammad MursíRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan