Video: Pri protestoch v Jeruzaleme zomreli Palestínčania, mnoho osôb je zranených (aktualizované)

Izrael palestina
Palestínčania protestujú proti prísnejším bezpečnostným prehliadkam pri vstupe na posvätnú Chrámovú horu v centre Jeruzalema. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 22. júla 10:58

JERUZALEM 21. júla (WebNoviny.sk) – Šesť obetí si v piatok vyžiadala výbušná situácia na Blízkom východe, kde Palestínčania protestujú proti bezpečnostným opatreniam, ktoré Izrael zaviedol na jeruzalemskej Chrámovej hore. Traja demonštrujúci Palestínčania zahynuli v Jeruzaleme po streľbe izraelských bezpečnostných síl, traja židovskí osadníci prišli o život pri útoku Palestínčana na Západnom brehu Jordánu.

Dôvodom nepokojov sú nové opatrenia zo strany Izraela, ktorý zaviedol na Chrámovej hore, najposvätnejšom mieste judaizmu a treťom najposvätnejšom mieste v islame. Izrael pri vstupe na Chrámovú horu zaviedol detektory kovov, čím reagoval na nedávny útok na izraelských vojakov na tomto mieste.

Palestínčan zabil troch židovských osadníkov

Podľa muftího Muhammada Husajna, najvyššie postaveného moslimského duchovného v Jeruzaleme, je však hlavným účelom zavedenia detektorov snaha ponížiť Palestínčanov, ktorých preto vyzval, aby na Chrámovú horu nechodili, modlili sa v jej okolí a tým proti rozhodnutiu protestovali.

Pri piatkových potýčkach medzi protestujúcimi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými silami v centre Jeruzalema zabili izraelskí vojaci troch Palestínčanov. Ďalších niekoľko desiatok demonštrantov bolo po izraelskom zásahu hospitalizovaných so strelnými zraneniami. Z centra Jeruzalema a z viacerých miest na palestínskom Západnom brehu Jordánu stúpali v piatok kúdole dymu.

Neskôr večer došlo k útoku v židovskej osade Halamiš na Západnom brehu Jordánu, kde palestínsky útočník vnikol cez okno do jedného z domov a zabil troch židovských osadníkov. Podľa šéfa izraelskej záchrannej služby MDA Eliho Bina sa obeťami útoku stali otec a dvaja synovia, ich matka utrpela zranenia. V dome boli počas útoku prítomné aj dve vnúčatá, tie vyviazli bez zranení. Útočníka, ktorý krátko pred útokom napísal na Facebook, že je nahnevaný v súvislosti s udalosťami na Chrámovej hore, postrelili a je tiež hospitalizovaný.

Palestína prerušuje kontakty s Izraelom

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás po piatkových udalostiach v Jeruzaleme vyhlásil, že Palestínčania prerušujú s Izraelom kontakty „na všetkých úrovniach“. Protesty proti zavedeniu kovových detektorov sa konali aj v Jordánsku a v Jemene. Izrael trvá na tom, že detektory napriek protestom, ktoré spôsobujú, zostanú na svojom mieste. Jeruzalemský muftí Husajn naopak trvá na tom, že protesty budú pokračovať, až kým detektory nezmiznú. „Neustúpime,“ vyhlásil v piatok a Palestínčanom odkázal, že sa majú pripraviť na „dlhú skúšku vôle“.

V piatok Izrael, ako prevenciu pred násilnosťami, zakázal Palestínčanom mladším ako 50 rokov vstup na posvätné miesto a zvýšil počet policajtov v jeruzalemskom Starom meste. Moslimskí lídri zvolali protesty na piatok v rámci poludňajších modlitieb. Zároveň vyzvali veriacich, aby sa modlili pred svätyňou a nepodrobovali sa bezpečnostným prehliadkam. K stretu došlo po tom, čo Izrael pred vchodom na Chrámovú horu, ktorá je posvätná pre židov aj moslimov, zaviedol detektory kovov. Reagoval tým tak na nedávny útok troch Palestínčanov, pri ktorom zahynuli dvaja izraelskí policajti. Moslimovia sa obávajú, že je to súčasť snáh Izraela o zvýšenie kontroly nad Chrámovou horou. Židovský štát takéto obvinenia odmieta.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mahmúd Abbás