Izrael varuje, aby Ženeva 2013 nebola Mníchovom 1938

Iran, jadrovy program
Irán rozširuje svoj jadrový program. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 16. októbra (WEBNOVINY) – Izraelská vláda slovami ministra pre medzinárodné vzťahy v stredu varovala, aby sa prebiehajúce rokovania medzi šiestimi svetovými mocnosťami a Iránom o jeho spornom jadrovom programe nestali novým Mníchovom.

Minister Juval Steinnitz v rozhovore tamojšie médiá takto odkazoval na dohodu z roku 1938, keď sa Francúzsko a Británia v snahe vyhnúť sa vojne s nacistickým Nemeckom dohodli s jeho vodcom Adolfom Hitlerom na pripojení pohraničných území vtedajšieho Československa k Tretej ríši. Najhoršej vojne v dejinách ľudstva sa však aj tak nepodarilo zabrániť.

„Nazeráme na jadrové rokovania s nádejou i s obavou. Pozorujeme varovné signály a nechceme, aby sa Ženeva 2013 zmenila na Mníchov 1938,“ povedal Steinnitz na margo jadrových rokovaní za zatvorenými dverami vo švajčiarskej metropole.

„Irán môže používať jadrovú energiu pre mierové účely, no iba pod podmienkou, že palivo dostane od tretej krajiny,“ dodal minister židovského štátu, ktorý odmieta iránsky program obohacovania uránu a žiada o prísnu kontrolu islamskej republiky v záujme znemožnenie jej vyrobiť jadrové zbrane. Izrael totiž považuje Irán za najväčšiu hrozbu pre svoju bezpečnosť a existenciu.

Rokovania v Ženeve sú prvými, odkedy sa v auguste moci ujal nový prezident Hasan Rúhání, ktorý vyzval na intenzívnejší dialóg s cieľom zrušiť ekonomické sankcie uvalené na jeho krajinu. Líder islamskej republiky medzinárodné spoločenstvo opakovane ubezpečoval, že Irán pre zvyšok sveta nepredstavuje „absolútne žiadnu hrozbu“ a tamojší jadrový program slúži na „výlučne mierové“ účely.

Ďalšie rokovania o Iráne sa budú konať začiatkom novembra

Ďalšie kolo rokovaní medzi Iránom a medzinárodným spoločenstvom o jadrovom programe islamskej republiky sa uskutoční 7. a 8. novembra v Ženeve. V stredu o tom informovala šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová s tým, že na termíne sa dohodli zúčastnené strany.

Rokovania s Iránom sa budú opäť konať vo formáte P5 +1 (piati stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko). Na čele rozhovorov stojí Európska únia zastúpená Ashtonovou.

Ministerka zahraničia únie predstúpila pred novinárov po skončení prvého kola obnovených medzinárodných rozhovorov. Aj iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf už uviedol, že ďalšie kolo rokovaní sa bude konať o niekoľko týždňov, presný termín však nepovedal.

Irán v utorok predložil medzinárodnému spoločenstvu svoje návrhy na odblokovanie rokovaní o jeho jadrovom programe, novinárov však s podrobnosťami nezoznámili. Dokument pod názvom Ukončenie zbytočnej krízy a otváranie nových horizontov prijali podľa diplomatov účastníci rokovaní pozitívne a všetci konštatovali zmenu atmosféry k lepšiemu.

O iránskom pláne nie sú známe žiadne detaily a Zaríf povedal len toľko, že ide o trojfázový plán. Námestník iránskeho ministra zahraničia Abbás Arakčí zas prezradil, že jeho posledná fáza zahŕňa implementáciu dodatočného protokolu k Zmluve o nešírení jadrových zbraní, ktorá povoľuje neohlásené inšpekcie iránskych jadrových zariadení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Catherine AshtonováHasan RúháníMohammad Džavád Zaríf