Jaguar údajne pozastavil výstavbu závodu na Slovensku

Jaguar Land Rover
Foto: Ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Jaguar Land Rover (JLR) neprehodnocuje svoju investíciu na Slovensku a všetky práce pokračujú podľa harmonogramu. Vyhlásil to splnomocnenec vlády SR pre prípravu a realizáciu strategických parkov Viktor Stromček. Podľa neho spoločnosť Jaguar Land Rover podporuje zotrvanie Veľkej Británie v EÚ. Na informácie o pozastavení prác upozornil denník SME odvolávajúc sa na správu agentúry Reuters.

Spoločnosť potvrdila Stromčekove slová

Stromčekove slová potvrdila aj samotná firma. „Naše plány na závod na Slovensku postupujú dobre a práce pokračujú bez ohľadu na výsledok tohtotýždňového referenda,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa JLR Lisa Palmer. Podľa Stromčeka nie je dôvod spájať investíciu Jaguaru a referendum o možnom vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Ako na stredajšom brífingu upozornil, zmluvu s JLR podpisovali už v čase, keď bolo zrejmé, že referendum o brexite bude.

Zdroje agentúry Reuters uviedli, že JLR pozastavil začatie veľkých prác na výstavbe závodu na Slovensku, ktorú ohlásil v decembri. Automobilka vtedy uzavrela dohodu o vybudovaní závodu za 1 mld. GBP na Slovensku s ročnou produkciou 300 tis. áut. Čiastočne sa tak rozhodla v snahe lepšie čeliť fluktuáciám hodnoty libry. Zdroje zároveň uviedli, že závod by sa mohol stať mimoriadne dôležitý pre podnikanie JLR v Európe, ak by odhlasovanie brexitu prinieslo nové obchodné tarify.

Zisk automobilky by mohol po brexite klesnúť o miliardu libier

JLR odhaduje, že jej zisk by mohol za obdobie do konca tohto desaťročia oslabiť o 1 mld. GBP, ak Británia odíde z Európskej únie. Uviedli to dva zdroje oboznámené s uvažovaním vo firme. Najhorší scenár sa nachádza v interných dokumentoch, ktoré videli oba zdroje. Dokumenty pripravil hlavný ekonóm David Rea, aby sa načrtli možné dôsledky toho, ak by Briti vo štvrtkovom referende odhlasovali odchod z najväčšieho obchodného bloku sveta.

Podľa interných dokumentov pokles zisku automobilky pred zdanením o 1 mld. GBP do roku 2020 by nastal, ak by sa Británia v obchodovaní s Európou vrátila k pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Tieto pravidlá by znamenali aj 10-percentné exportné clá a dovozné clá zhruba 4 % na dielce. Jaguar Land Rover za účtovný rok 2015/16 vykázal zisk pred zdanením v sume 1,6 mld. GBP.

(1 EUR = 0,76755 GBP)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Stromček
Firmy a inštitúcie Jaguar Land Rover v Nitre