James nastrieľal za Miami 38 bodov

James
LeBron James Foto: SITA, AP

NEW YORK 3. decembra (WEBNOVINY) – Najlepším možným spôsobom odpovedal LeBron James na nevraživosť fanúšikov, ktorí ho ešte pred piatimi mesiacmi nazývali basketbalovým kráľom. Po prvý raz v kariére sa v Clevelande predstavil v drese iného klubu a sezónnym maximom 38 bodov doviedol Miami k jednoznačnému víťazstvu 118:90. Ani v druhom zápase štvrtkového večera neuspel domáci tím, Golden State podľahol Phoenixu 101:107.

LeBron James prešiel so cťou svojím osobným peklom, v Clevelande on aj trápiace sa Miami našli herný očistec. Hráči, ktorí majú byť základom novej „postjamesovskej“ éry Cavaliers, sa síce snažili pred 20 562 divákmi v preplnenej Quicken Loans Arene vytiahnuť na dvojnásobného MVP a jeho nový tím a v 9. min viedli 17:12, ale potom prišla 16-bodová lavína hostí, z ktorej sa už nespamätali. James k nej prispel rovnou polovicou. Jeho strelecký účet sa napokon zastavil na 38 bodoch, čo je o 10 viac, ako zaznamenala celá základná päťka Cavaliers, z ktorej iba Mo Williams mal na konte dve cifry (11). Domáci úplne zlyhali v úspešnosti streľby z poľa, Heat ich udržali na 35,5 percenta. „Prišli sme sem s jediným cieľom – zvíťaziť – a to sa nám podarilo. Toto bolo od prvej po poslednú minútu naše najlepšie zvládnuté stretnutie v doterajšom priebehu sezóny,“ konštatoval James, ktorý prvý raz v ročníku nestratil ani jednu loptu. Celý tím Miami ich mal na konte len deväť. „Myslím si, že dnes hral veľkolepo. Jednoducho úžasne,“ povedal o Jamesovi tréner Cavaliers Byron Scott.

V záverečnej štvrtine už hlavný aktér zápasu iba sedel na lavičke náhradníkov a po klaksóne bez incidentu v pokoji odišiel do šatne. Pred úvodným rozskokom predviedol pri stolíku časomeračov malé divadielko s púdrom na ruky, čím len prilial oheň pod rozpálený clevelandský kotol. Počas duelu párkrát komunikoval s divákmi aj s trénerským štábom Cavaliers, každý jeho dotyk s loptou bol povelom na bučanie a hala skandovala: „Akron ťa nenávidí (Akron je Jamesovo rodisko neďaleko Clevelandu – pozn.)!“. Napriek tomu po stretnutí James vyhlásil: „Sedem krásnych rokov, miloval som každý jeden moment. Ako tím sme sa usilovali získať pre mesto titul, nepodarilo sa. Voči tomuto klubu aj jeho fanúšikom cítim neskonalú úctu.“

Štvrtková noc v NBA mala ešte jedného 38-bodového strelca, ale rozohrávač Golden State Monta Ellis sa s výnimkou Davida Leeho nedočkal výraznejšej podpory svojich spoluhráčov a Warriors utrpeli už štvrtú prehru pred vlastnými divákmi v rade. Hostia z Phoenixu sa ujali vedenia v prvej štvrtine a už ho nepustili z rúk. Strelecky ich ťahali Jason Richardson a Grant Hill, ktorí v súčte pálili z poľa so 73-percentnou úspešnosťou. Steve Nash si 16 prihrávkami vyrovnal tohtosezónne maximum.