Jana Bobošíková je opäť v hre o pražský hrad, rozhodol súd

Pražský hrad
Foto: SITA/AP

Zeman v prieskume prvýkrát porazil Fischera

Bývalý český premiér Miloš Zeman v prieskume pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami prvýkrát tesne predbehol svojho najväčšieho rivala, niekdajšieho šéfa úradníckej vlády Jana Fischera.

Zemanovi chce dať podľa spravodajského portálu iDnes.cz svoj hlas 25,6 percenta Čechov, zatiaľ čo Fischerovi asi o pol percenta menej. Tvrdí to agentúra ppm factum na základe výskumu uskutočneného na vzorke 939 občanov ČR starších ako 18 rokov.

„Podpora Miloša Zemana má dlhodobo stúpajúcu tendenciu, podpora Jana Fischera naopak poklesla,“ uviedli autori prieskumu. Priama voľba nového českého prezidenta sa bude konať v dňoch 11. a 12. januára 2013. Prípadné druhé kolo volieb sa uskutoční dva týždne po prvom.

PRAHA 13. decembra (WEBNOVINY) – Jana Bobošíková sa vracia do boja o prezidentský post. Vo štvrtok o tom rozhodol Najvyšší správny súd.

Naopak Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura so sťažnosťou na to, že boli vyškrtnutí zo zoznamu kandidátov na hrad, neuspeli. Kandidátov o kreslo hlavy štátu je tak teraz deväť, v piatok im budú vylosované čísla.

Je ale možné, že po najvyššom správnom súde bude prezidentské voľby riešiť i ústavný súd. To by mohlo i odložiť prvé kolo volieb, keďže ústavný súd nemá žiadnu lehotu pre svoje rozhodovanie, informuje spravodajský portál iDnes.cz.

Bobošíkovú, Okamuru a Dlouhého vyradili z boja o post hlavy štátu po tom, čo podľa ministerstva vnútra neodovzdali petíciu s požadovaným počtom päťdesiattisíc podpisov. Kontrolóri ministerstva im pre rôzne nedostatky odpočítali tisíce hlasov, takže žiaden z nich nedosiahol potrebný limit. Po verdikte súdu ministerstvo uviedlo, že to akceptuje a „ešte dnes vydáme rozhodnutie o registrácii pani Bobošíkovej“.

Favoritmi prezidentských volieb zostávajú expremiéri Jan Fischer a Miloš Zeman. Okrem nich a predsedníčky Suverenity Bobošíkovej je v hre o prezidentské kreslo aj minister zahraničia Karel Schwarzenberg, Zuzana Roithová, Vladimír Franz, Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka a Táňa Fischerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jan FischerJiří DienstbierKarel SchwarzenbergMiloš ZemanTomio OkamuraVladimír Dlouhý