JANATA: V Stupave potrebujeme viac škôlok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Janata

BRATISLAVA 12. novembra (WBN/PR) – Kandidát na primátora Stupavy, Karol Janata má stredoškolské vzdelanie s maturitou, stavebného smeru. Pracoval v rôznych funkciách – majster, vedúci odboru v bytovom družstve. Od roku 1987 začal súkromne podnikať v odbore stavebníctva, kde pracuje až do dnes. V súčasnosti vykonáva funkciu konateľa stavebnej firmy. V rokoch 2002 – 2006 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Stupave. V roku 2008 ako náhradný poslanec postúpil do mestského zastupiteľstva. Na návrh primátora a po schválení poslancami bol zvolený do funkcie viceprimátora. Je členom komisie územného plánovania a výstavby. Má s manželkou dve dospelé dcéry a tri vnúčatá. Vo voľnom čase sa venuje turistike, cykloturistike a vnúčatám.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať vo voľbách?

Mám toto mesto rád a mám rád ľudí, čo tu so mnou žijú. Podnietili ma však viaceré problémy v meste, ktoré by sa dali razantnejším spôsobom riešiť. A ja mám záujem ich vyriešiť. V súčasnosti je veľký problém s dobudovaním kanalizácie. Už v minulosti som hovoril, aby sa kanalizácia budovala uvážene a postupne, podľa finančných možností mesta. Tá sa však začala robiť celá naraz zo štrukturálnych fondov, a keďže boli výhrady voči jej realizácii, práce na kanalizácii boli zastavené.

Prečo sa ukázala investícia v rámci štrukturálnych fondov ako nedobrá?

Nám to vybavovala firma, ktoré si pýtala províziu a pritom neniesla za nič zodpovednosť. Na vine nie sú eurofondy. Ministerstvo životného prostredia projekt výstavby kanalizácie schválilo. Mesto na základe schváleného a odsúhlaseného projektu uzatvorilo hospodársku zmluvu s dodávateľom na vykonanie tohto diela. Ten začal pracovať. Avšak neskôr ministerstvo zastavilo financovanie projektu. Celý projekt dali dodatočne prešetriť Úradu pre verejné obstarávanie. Mesto sa tým stalo dlžníkom voči dodávateľovi stavby. Z týchto dôvodov muselo zo zákona prijať ozdravný režim.

Aké sú teda vaše zámery v tejto veci?

Nechal by som urobiť audit. Je potrebné viac komunikovať s ministerstvom, spoločne nájsť riešenie, a urobiť všetko preto, aby sa kanalizácia dobudovala podľa už začatého projektu.

Sú v meste aj ďalšie problémy?

Áno. S pribúdaním nových obyvateľov Stupavy, najmä mladých ľudí, vznikol problém s umiestňovaním detí do predškolských zariadení. V minulom roku sa síce vybudovala nadstavba škôlky na Marcheggskej ulici, a zároveň sa zrekonštruovala stará časť škôlky. Tým vznikla nová trieda, pribudli kapacity, ale ani to nestačí. Stupava už má vypracovaný projekt na rekonštrukciu ďalšej škôlky na Ružovej ulici, čím by sa vyriešila situácia s nedostatkom voľných miest. Musíme však nájsť finančné prostriedky na jeho realizáciu. V posledných rokoch sa v našom meste viac investovalo do modernizácie. Vymenili sme všetky okná na starej základnej škole a postavili sme tréningovú halu. Zdravotné stredisko, ktoré doteraz slúžilo bez väčších opráv, už dosluhuje a žiada si značné finančné prostriedky. Ďalším problémom sú dažďové vody. Je na to vypracovaný a schválený projekt, lenže developeri, odvodňovacie kanály nerobia v požadovanom rozsahu, a tak dažďová voda vytápa záhrady a domy. Tu treba sprísniť dohľad nad činnosťou developerov. Smetisko, ktoré do predchádzajúceho roku vytváralo potrebný príjem pre mesto, z ktorého sa dotovali rôzne činnosti v meste, sme museli uzavrieť. Ale musíme ho aj naďalej monitorovať a strážiť, aby sa tam niečo nestalo. To čo kedysi prinášalo zisky, dnes tlačí na rozpočet mesta.

Smetisko sa už nedá obnoviť?

Pred ôsmimi rokmi sme s tým rátali v územnom pláne. Presadzoval som riešenie skládky odpadu, pretože sa zvyšuje počet obyvateľov, veď onedlho nás bude 15 000. Preto v budúcom volebnom období urobím oveľa viac preto, aby sa zámer vybudovať nové smetisko presadil.

Prečo si myslíte, že Stupava je dobré miesto pre život, na bývanie?

Naše krásne mesto Stupava leží na úpätí Karpát. Máme tu nádherný veľký park. Na juhu je rieka Morava a lužné lesy. Už sme spravili krásnu cyklotrasu až k Morave. Chceli by sme spraviť ďalšiu turistickú atrakciu – cyklodrezinu. Máme možnosť vziať si do prenájmu od Železníc SR koľajisko od Elektrovodu po Devínsku Novú Ves. Na okraji Stupavy chceme vytvoriť parkovisko, odkiaľ by sa rodiny sami odviezli cez krásne borovicové a agátové lesy, lužné lesy. Celé to chceme napojiť na cyklotrasu popri Morave, ktorá ide až do Devína. Toto by značne prispelo k rozvoju cestovného ruchu a zviditeľneniu našej Stupavy a nadviazalo by na plány župy vybudovať cyklomost cez Moravu až do Schlosshofu. Kultúrny dom sme prerobili na kongresové centrum. To je dobré, ale mladí napríklad z POUR ARTu, chcú robiť iný, povedzme alternatívny druh umenia. Druhá vec je, že do zrekonštruovaného kultúrneho domu sa nemôžu títo mladí ľudia dostať. Preto sa začali venovať rekonštrukcii synagógy.

Tam sa však konajú už nejaké akcie aj dnes.

Áno. Mladí si tam našli svoje miesto a už tam organizovali výstavy a koncerty, aj renomovaných umelcov. Napríklad vystupoval tam Peter Lipa.

Takže s bývalým kultúrnym domom sa už nič nedá robiť?

Ale dá sa. Mesto umožnilo mladým nadšencom úpravu časti priestorov po bývalej kaviarni, aby tam mohli vykonávať svoje aktivity. Pracuje sa na tom, aby sa dali tieto priestory využívať rôznymi občianskymi združeniami, ktoré si zaslúžia osobitnú pozornosť a podporu. Mestské kultúrne a informačné centrum organizuje rôzne podujatia. Toho času najznámejším sú „Dni zelá“.

Ako vnímate v meste činnosť záujmových združení a športovcov?

Máme dve skupiny Červeného kríža. Združenie záhradkárov. Klub ABBELLIMENTO, ktorý sa zaoberá záchranou a obnovou kultúrnych pamiatok. Pre seniorov je zriadený klub POHODA. Fungujú tu aj rôzne ďalšie záujmové združenia. Ľudia majú záujem pracovať. Stupava bola známa dobrým futbalom a hádzanou. Dnes sa k nim priradili floorbalisti, ktorí výborne reprezentujú Stupavu. Nedávno bol u nás turnaj, „Stupava Cup“, s účasťou družstiev z Poľska, Bulharska, Čiech. Naše dievčatá zvíťazili. Stará mestská športová hala je ďaleko od školy, preto sme aj za mojej podpory vybudovali novú športovú halu pri škole.

Hovorili ste o plánoch v oblasti kultúry a cestovného ruchu. Sú aj nejaké iné oblasti, kde by sa dalo urobiť niečo pre Stupavčanov?

Treba uvažovať nad lepším využitím priestorov základnej školy, pretože máme veľký nárast obyvateľov. Musíme nájsť nové miesto pre knižnicu, ktorá je v nevyhovujúcich priestoroch.

Počet obyvateľov Stupavy rastie. Za dva roky sa oficiálne prihlásilo na pobyt približne 1 000 ľudí. Pred dvomi rokmi nás bolo 8 300, dnes nás je oficiálne prihlásených 9 360. Pred dvomi rokmi sme odhadovali, že tu býva približne 4 000 ľudí, ktorí tu nie sú prihlásení. Teraz ich je 5 – 6 000, takže odhadujem, že Stupava má až 14 – 15 000 ľudí, ktorí tu žijú. Je to vidieť hlavne na doprave. Na neprihlásených ľudí je treba vplývať, aby sa prihlásili na trvalý pobyt, pretože od toho sa odvíjajú aj podielové dane pre mesto.

Hovorí sa, že chcete obmedziť výstavbu v Stupave. Je to pravda?

Určite nie. Chcem, aby výstavba bola podmienená rozvojom infraštruktúry a služieb. Chcem sa osobne pričiniť o to, aby sa dodržiaval schválený územný plán mesta.

Čo chcete urobiť s divokými zástavbami ?

Nemienime dovoliť, aby developeri rozparcelovali pozemky len na stavbu rodinných domov a nevytvorili žiadne priestory oddychových zón pre obyvateľov danej lokality, ani na obchody, ani detské ihriská ani škôlky. Ľudia si postavili drahé domy, ale cesty nie sú hotové!. Deti chodia do školy po zablatenej ceste, nemajú sa kde hrať. V týchto nových lokalitách, žiaľ nie je priestor pre potrebnú infraštruktúru. Budem osobne dohliadať na to, aby sa takéto prípady neopakovali a tam kde sa to bude dať, aby sa urobila náprava.

Nedávno sa začal budovať pred Stupavou diaľničný privádzač, čo obyvateľom Stupavy prinesie?

Diaľničný privádzač Stupava – Juh by mal pomôcť doprave. Stupavu však zaťažujú autami aj obyvatelia okolitých obcí. Borinka mala niekedy 600 obyvateľov, dnes má skoro 2 000, z ktorých má skoro každá rodina dve autá. A tých 2 000 ľudí chodí cez stred Stupavy. Keby sme mali zjazd Stupava – Sever, tak ten by nám pomohol. Máme na neho aj projekt. Takýto privádzač by zobral dopravu, ktorá smeruje z obcí Vysoká pri Morave, Záhorská Ves, Zohor, Lozorno, Borinka a celý vrch Stupavy. Pri riešení týchto a iných problémov chcem spolupracovať s krajským úradom aj so župou. Pri riešení obchvatu Stupava – Sever, sme sa o pomoc obrátili na župana Pavla Freša. Ten nám pomoc v rámci jeho kompetencií prisľúbil.

Čo s krásnym stupavským kaštieľom?

Momentálne je tam „Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov“. Je to krásna historická pamiatka. Má krásny park s jazierkom. Toto je však majetkom župy. Mesto v ňom zabezpečuje kosenie. Máme tu veľký park, ktorý bol – žiaľ – rozpredaný aj pochybnými zmluvami. Určití ľudia tam chcú stavať luxusné domy. My s tým nesúhlasíme, a chceme ho ponechať ako chránenú zeleň a park. Takto je to zaradené v územnom pláne, a takto to chceme zachovať aj do budúcnosti.

Máte pri sebe tím schopných ľudí, ktorí Vám pomôžu pri rozvoji mesta?

Áno, sú to väčšinou ekonómovia a úspešní podnikatelia – manažéri. Napríklad MVDr. Róbert Kazarka, ktorý vie poradiť, má záujem pomôcť a zároveň pozná komunálnu problematiku. Je poslancom a predsedom komisie sociálnych verí, zdravotníctva a verejného poriadku. Ing. Daniel Suchoň je podnikateľ, je vzdelaný a má snahu pomôcť Stupave. Miroslav Foltín bol zástupcom riaditeľa v domove dôchodcov, je poslancom a predsedom komisie územného a plánovania a výstavby. Martin Pír je podnikateľ, zaujíma sa o dopravu. Pracuje v komisii podnikateľských činností. Pavel Kubíček už bol poslancom zastupiteľstva, je predsedom zväzu drobnochovateľov. Pracuje v komisii životného prostredia. Mgr. Peter Novisedlák je farmaceut – manažér, pracuje v majetkovej komisii mesta. Mgr. Marcel Škrovan je programátor, bude pomáhať pri rozvoji informatiky, je členom finančnej komisie. Ing. Jozef Blažek je stavbár, pracoval v komunálnej sfére, v súčasnosti vykonáva funkciu prednostu Obvodného úradu v Malackách, je členom komisie územného plánovania a výstavby. Pán Miroslav Bojcún je úspešný podnikateľ. Mgr. Martin Sepp sa zaujíma o ochranu kultúrnych pamiatok a výrazne pomáha pri ich rekonštrukciách. Pani Andrea Foltínová je riaditeľka študentského domova v Bratislave. Je poslankyňa a predsedníčka komisie životného prostredia. Pán Gustáv Beleš je poslancom a predsedom komisie podnikateľských činností. Tí všetci chcú pomôcť zlepšiť život Stupavčanom.

Prečo by ľudia mali ísť v novembri v komunálnych voľbách voliť?

Tento rok sme boli voliť už dva razy. Ale rozhodne treba ísť aj tretí krát. Pretože ak ľudia chcú, aby sa niečo zmenilo, aby sa konalo transparentnejšie, aby sa im žilo lepšie, mali by prísť voliť. My sa nebudeme báť ľuďom povedať pravdu, čo sa robí, či sa darí, alebo nedarí. Veď to nemôže byť tak, že keď som už primátor, beriem plat a ďalej ma nič nezaujíma. Primátor musí výjsť na ulicu, rozprávať sa s ľuďmi a žiť v meste. Mal by sa zaujímať o to, čo hovoria ľudia. My sme za zmenu chodu úradu, aby ľudia, ktorí prídu na úrad, tam svoje veci aj vybavili. Chceme zmeniť prístup k ľuďom. Preto by mali prísť ľudia voliť, aby sme veci, ktoré nás každodenne trápia, mohli riešiť spoločne. Je zbytočné, aby som diskutoval v krčme, alebo na ulici. Voliči by mali prísť voliť, aby podporili tých ľudí, ktorí bránia záujmy mesta, jeho obyvateľov. To sú ciele, pri ktorých je dobrá pomoc každého. Ja sa chcem opierať o ľudí, ktorí to s našim mestom myslia dobre, chcú pomôcť a je jedno, či už pracujú na úrade, alebo žijú v Stupave. Chcem pokračovať a nadväzovať na všetky dobré skúsenosti našich predkov a spolupracovať so všetkými, ktorí majú záujem.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Lipa