Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Igor Janckulík
Poslanec Igor Janckulík. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš
28. 03. 2018 13:08 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

Aktualizované: Janckulík po odchode z koalície a Mosta-Híd končí aj ako splnomocnenec vlády

  • aktualizované 28. marca 15:55

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Poslanec Igor Janckulík akceptoval svoje odvolanie z funkcie splnomocnenca vlády pre rýchlostné cesty, keďže je to plne v kompetencii vlády.

Zároveň vládu a ministerstvo dopravy a výstavby skritizoval za to, že sa „nepovzniesli nad politické obsadzovanie funkcií“ a po jeho rozhodnutí nepodporovať túto vládu bol promptne odvolaný z funkcie, ktorá by nemala byť politická, hneď na prvom rokovaní novej vlády po získaní dôvery.

„Kiežby viacero rozhodnutí ministerstva dopravy bolo takých promptných a bezodkladných,“ uviedol v stredu Janckulík.

O svojom odvolaní sa dozvedel až z médií

Vláda v stredu odvolala splnomocnenca pre rýchlostné cesty Igora Janckulíka na návrh premiéra Petra Pellegriniho. Janckulík zastával tento post od októbra 2016. Začiatkom marca oznámil odchod z poslaneckého klubu Most-Híd a vládnej koalície, pričom v parlamente ostáva ako nezaradený poslanec.

Exsplnomocnenca mrzí, že o svojom odvolaní sa dozvedel až z médií, po otázkach novinárov. „Nepovažujem to za korektný prístup zo strany ministra dopravy. Beriem to tak, že nepovažoval za dôležité vopred túto otázku so mnou prebrať a vysvetliť mi dôvody môjho odvolania, čo ma len utvrdilo v tom, že to je politické rozhodnutie,“ uviedol Janckulík.

Na takýto prístup si však podľa vlastných slov počas pôsobenia vo funkcii splnomocnenca zvykol. „Napriek tomu, aby útvar splnomocnenca fungoval v spolupráci s ministerstvom dopravy, v zmysle štatútu som mal pôsobiť ako poradný orgán vlády pre problematiku výstavby rýchlostných ciest, o pripravovaných materiáloch a dôležitých rozhodnutiach ministerstva som sa mnohokrát dozvedal z médií, čo som doteraz nikdy neriešil na verejnosti,“ upozornil Janckulík.

Verejné obstarávania na úseky R2, R3 a R4

Dodal, že napriek nie vždy ideálnej spolupráci s kanceláriou ministra dopravy sa snažil vykonávať svoju funkciu aktívne a ocenil spoluprácu s mnohými zamestnancami ministerstva. Počas jeho pôsobenia vo funkcii splnomocnenca vlády boli vyhlásené verejné obstarávania na niektoré úseky rýchlostných ciest R2, R3 a R4.

„Taktiež sa mi podarilo vytvoriť pracovné skupiny pre jednotlivé rýchlostné cesty, čím sa určite zintenzívnili rokovania a komunikácia medzi týmito pracovnými skupinami, ministerstvom dopravy a NDS (Národná diaľničná spoločnosť). Možno sa to zdá ako banalita, ale moja skúsenosť ukázala, že tá komunikácia nebola vždy samozrejmosťou a mnohé nejasnosti na oboch stranách vznikali z nedostatočnej komunikácie,“ uviedol poslanec.

Za dôležité tiež považuje to, že dokázali v rámci pilotného projektu zvýšiť bezpečnosť chodcov vybudovaním deviatich inteligentných bezpečných priechodov pre chodcov na cestách prvej triedy nadmerne zaťažených tranzitnou dopravou.

„Takto som sa snažil pomôcť v regiónoch, kde už dlhodobo mešká výstavba rýchlostných ciest. Bola to moja idea a na tento projekt som uvoľnil väčšiu časť financií, ktoré boli určené na chod úradu, jeho mediálnu prezentáciu a podobne,“ priblížil Janckulík.

Funkciu splnomocnenca nevnímal ako politickú

Je mu ľúto, že ministerstvo dopravy nebolo také promptné ako pri jeho odvolaní aj v súčinnosti s realizáciou ďalšieho projektu útvaru splnomocnenca – nákupu piatich sčítačov intenzity dopravy, čo oceňovalo aj mnoho dopravných expertov. „Údaje o intenzite dopravy sa často medzi samosprávami a samotným ministerstvom líšia, napriek tomu, že pre vyhodnotenie dopravnej situácie sú mimoriadne dôležité,“ vyhlásil Janckulík.

Taktiež vyzdvihol spoluprácu a komunikáciu s Útvarom hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, s ktorým vždy našli spoločnú reč, čo sa týka dopravných riešení konkrétnych úsekov rýchlostných ciest. „Tento úrad má svoje opodstatnenie a dôležité postavenie, keďže sa snaží, aby boli verejné financie hospodárne použité,“ uviedol Janckulík.

Dodal, že funkciu splnomocnenca nevnímal ako politickú (od začiatku ju vykonával bez nároku na odmenu), keďže by takou nemala byť a v mnohých prípadoch v minulosti bola obsadzovaná aj nepolitikmi, alebo opozičnými politikmi a odborníkmi.

Odporúčané články

Igor Janckulík z Most-Híd odchádza z vládnej koalície, na mieste splnomocnenca však zostáva RegioJet nasadil z Komárna do Bratislavy novú vlakovú súpravu, spoj s ministrom Érsekom meškal

Neprehliadnite

Situácia sa na ústavnom súde nezdramatizovala, kandidatúra Fica podľa Tomáša už nie je témou Vodička Volkswagenu sa čelne zrazila so škodovkou, na mieste zomrela Foto: Slovan Bratislava zdolal v šlágri kola Dunajskú Stredu a stal sa víťazom základnej časti Fortuna ligy Most-Híd podporuje zhodu v koalícii na kandidátoch na ústavný súd, Bugár sa vyjadril i k voľbe Fica Rekreačné poukazy by mohli mať širšie využitie, Danko by chcel zriadiť aj ďalšie ministerstvo Lyžiari ohodnotili strediská na Slovensku, v ktorých si najvýhodnejšie zalyžujú O mesiac nás čakajú prezidentské voľby. Na čo by nemali voliči zabúdať? Smer-SD plánuje zvýšiť minimálnu mzdu na 600 eur a zaviesť trinásty dôchodok
string(235) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.