Japonci do osemfinále po triumfe nad Dánmi

Japan

RUSTENBURG 24. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Japonska sa popri Holanďanoch stali druhým postupujúcim z E-skupiny do osemfinále majstrovstiev sveta vo futbale. Japonci vo štvrtkovom priamom súboji o postup v Rustenburgu zdolali Dánov 3:1 (2:1) a ich osemfinálovým súperom bude v utorok 29. júna o 16.00 h v Pretórii víťaz F-skupiny Paraguaj. Japonci uzemnili svojich európskych súperov ešte v prvom polčase dvoma utešenými gólmi z priamych kopov. Ich autormi boli v 18. min Takeši Honda a v 30. min Jasuhito Endo. Za dánsky tím znížil v 81. Jon Dahl Tomasson, keď dokopol do siete svoj neúspešný penaltový pokus. Japonskú postupovú definitívu potvrdil gólom na 3:1 v 87. min Šindži Okazaki. Japonci sa prebojovali do osemfinálovej fázy vo svojej štvrtej účasti v rade na záverečnom turnaji MS po druhý raz. Nadviazali tak na rok 2002, keď v domácom prostredí skončili svoju púť práve v osemfinále.

E-skupina (štadión Royal Bafokeng – Rustenburg):

Dánsko – Japonsko 1:3 (0:2)

Góly: 81. Tomasson – 18. Honda, 30. Endo, 87. Okazaki, ŽK: 29. Kröldrup, 48. Ch. Poulsen, 66. Bendtner – 12. Endo, 26. Nagamoto, rozhodovali: Damon (JAR) – Ntagungira (Rwanda), Molefe (JAR), 27 967 divákov

Dánsko: Sörensen – L. Jacobsen, Agger, Kröldrup (56. Larsen), S. B. Poulsen – Ch. Poulsen – Jörgensen (34. J. Poulsen), Kahlenberg (63. Eriksen) – Rommedahl, Tomasson – Bendtner

Japonsko: Kawašima – Komano, Nakazawa, Tulio Tanaka, Nagatomo – Abe – Hasebe, Macui (74. Okazaki), Endo (90.+ Inamoto), Okubo (88. Konno) – Honda

Dánsky brankár Thomas Sorensen inkasoval gól od Enda. Foto: SITA/AP

Dáni v tomto zápase museli hrať na víťazstvo, ale prekvapujúco nezatlačili Japoncov od úvodných minút s takou intenzitou, ako by možno chceli. V 12. min prvýkrát pohrozili pohybliví a skvele organizovaní Ázjčania. Najprv ohrozil Sörensena v bránke Dánska Macui a po ňom po šikovnej kolmici Hasebe mieril tesne vedľa ľavej žrde. O tri minúty neskôr mohlo udrieť na opačnej strane. Tomasson nečakanou strelou nasadil obrancovi Nakazawovi jasle, no lopta si nenašla cestu do japonskej siete. V 18. min sa „Modrí Samuraji“ dočkali prvého úlovku. Po faule Ch. Poulsena na Hasebeho si loptu postavil Honda a krásnou strelou ľavačkou z 25 m k vzdialenejšej žrdi prekvapil Sörensena – 0:1. Dáni namiesto odvážnejšej hry a vyrovnania v krátkom čase druhýkrát inkasovali. Po polhodine hry Kröldrup fauloval Hondu a tentoraz Endo krásne zatočil loptu z priameho kopu do siete, keď bez problémov obstrelil dánsky múr – 0:2. Z tohto šoku sa „červeno-bieli“ dlho spamätávali, no už krátko po prestávke mohli inkasovať tretíkrát. Endov pokus z priameho kopu z úctyhodnej diaľky zle stojaci Sörensen s námahou končekmi prstov vytlačil na ľavú žrď svojej bránky. Vzápätí mohli Dáni znížiť, no Kahlenberg nedočiahol na gólovú loptu pred Kawašimom. O niečo neskôr Jacobsenov center posúval Bendtner hlavou na Tomassona, ale ten na dlhú nohu a tiesnený nezakončil presne. Dánsky tréner Morten Olsen sa potom snažil oživiť hru striedaniami, ale nepomáhalo to. Až striedajúci Larsen v 79. min nastrelil brvno a o minútu neskôr sa pískala jedenástka v prospech európskeho tímu po prísne posúdenom zákroku Hasebeho na Aggera. Tomassonovi síce prvú strelu Kawašima vyrazil, ale pri dorážke skúseného útočníka bol už bezmocný – 1:2. Dánsky záverečný tlak sa nekonal, lebo v 87. min Honda ukážkovo vyzvŕtal obranu súpera, prihral efektne stridajúcemu Okazakimu a ten prakticky do prázdnej bránky tretím gólom pečatil japonský triumf a zároveň postup do osemfinále.