Japonská polícia prehľadala byť zdravotnej sestry, niekoľko seniorov mala otráviť dezinfekciou

Japonsko, polícia
Japonská polícia prehľadáva byť zdravotnej sestry, ktorá mala otráviť niekoľko seniorov. 12. júl 2018 Foto: SITA/AP

TOKIO 12. júla (WebNoviny.sk) – Japonská polícia vo štvrtok prehľadala byt zdravotnej sestry zadržanej pre podozrenie, že otrávila najmenej dvoch seniorov na oddelení terminálnej starostlivosti v nemocnici, kde pracovala.

Tridsaťjedenročná Ajumi Kuboki povedala polícii, že mohla otráviť asi 20 pacientov tak, aby zomreli, keď nebola v službe. Chcela sa vraj vyhnúť tomu, aby musela o ich smrti informovať príbuzných, uvádzajú miestne médiá.

Polícia prefektúry Kanagawa prehľadala jej byt v Jokohame s cieľom nájsť ďalšie dôkazy v prípade.

Do infúzie im pridala dezinfekčný prostriedok

Mladú ženu zatkli v sobotu pre podozrenie, že v septembri 2016 zabila dvoch starších mužov v nemocnici Oguči tak, že im do infúzií pridala dezinfekčný prostriedok. Prokuratúra má teraz viac ako dva týždne na to, aby rozhodla, či bývalú zdravotnú sestru obžalujú.

Nemocnica pritom potvrdila, že okolo uvedeného obdobia zaznamenala zvýšený počet úmrtí, čo podporilo špekulácie, že trávenie pacientov mohlo byť systematické a rozsiahlejšie. Na rovnakom poschodí nemocnice zomrelo od 1. júla do konca septembra 2016 aj 46 ďalších pacientov, povedal pre agentúru AP právny zástupca zdravotníckeho zariadenia.

Prípad sa dostal na verejnosť 20. septembra 2016, keď nemocnica informovala políciu o možnom otrávení 88-ročného Nobua Jamakiho, ktorý zomrel počas podávania infúzie. Vyšetrovatelia následne potvrdili, že jeho infúzny roztok bol kontaminovaný dezinfekčným prostriedkom.

V poslednej chvíli zabránili jeho kremácii

Následne polícia našla aj ďalšiu obeť, Soza Nišikawu, ktorý zomrel o dva dni skôr. V poslednej chvíli zabránili jeho kremácii a pitvou zistili, že bol otrávený rovnakou látkou.

Vyšetrovatelia tiež údajne našli malé vpichy v desiatich z 50 nepoužitých vreciek s infúznym roztokom, ktoré boli uložené na štvrtom poschodí, kde sa nachádza oddelenie pre smrteľne chorých pacientov.

Nemocnica následne prestala prijímať nových pacientov, podnikla kroky na zvýšenie bezpečnosti a začala znovu pracovať pod novým názvom, Yokohama Hajime Hospital.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom