Aktualizované: Japonská sopka Kusacu-Širane vybuchla, záchranári zvažujú evakuáciu desiatok lyžiarov

Japonsko, sopka
Kráter sopky Kusacu-Širane a nižšie lyžiarsky rezort. 23. január 2018 Foto: SITA/AP

TOKIO 23. januára (WebNoviny.sk) – Erupcia sopky neďaleko japonského lyžiarskeho strediska si vyžiadala najmenej 16 zranených. Je medzi nimi aj šesť vojakov, ktorých zasiahla lavína počas horského tréningu. Deväť civilistov zranili extruzívne horniny, jedného lavína. Piati lyžiari – civilisti utrpeli vážne zranenia ako napríklad zlomeniny, no nikto z nich nie je v ohrození života.

Minister obrany Icunori Onodera novinárom povedal, že všetkých sedem ľudí, ktorých zavalila lavína, sa podarilo zachrániť, pričom šiesti vojaci, ktorí boli súčasťou 30-člennej skupiny, majú zlomeniny.

Približne 80 lyžiarov našlo úkryt v hornej stanici lanovky, ktorá musela prerušiť činnosť. Záchranári zvažujú, že na ich evakuáciu použijú snežné skútre, no preverujú, či je tento plán bezpečný.

Predtým sa objavili nepotvrdené informácie, podľa ktorých sa jeden alebo dvaja ľudia nachádzali v lanovke, keď vulkanické horniny rozbili okno a zranili ich. Iní ľudia údajne utrpeli zranenia, keď ich zasiahli horniny na svahu.

Japonská meteorologická agentúra informovala, že snehom pokrytá sopka Kusacu-Širane vybuchla približne o 10:00 tamojšieho času (02:00 SEČ). Horniny zasiahli aj budovu v lyžiarskom rezorte, no rozsah škôd zatiaľ nie je známy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom