Japonská vláda si zavolala na koberček čínskeho veľvyslanca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ostrovy vo východočínskom mori
Foto: SITA/AP

TOKIO 8. januára (WEBNOVINY) – Nová japonská vláda si v utorok prvýkrát od svojho nástupu predvolala čínskeho veľvyslanca v Tokiu, aby „dôrazne protestovala“ proti vysielaniu lodí do blízkosti súostrovia vo Východočínskom mori, ktoré si nárokujú obe ázijské veľmoci.

Ministerstvo zahraničných vecí od Pekingu požaduje ukončenie takejto politiky, pričom reaguje na pondelňajšie hlásenie pobrežnej stráže o prítomnosti štyroch plavidiel čínskeho námorníctva pri sporných ostrovoch, pre ktoré Japonci používajú názov Senkaku. Rezort diplomacie sa v tejto veci ešte v pondelok spojil s čínskym veľvyslanectvom, zatiaľ čo v utorok svoj protest tlmočilo priamo veľvyslancovi Čchengovi Jung-chuovi.

Tokio si predvolalo zástupcu Číny aj 13. decembra, keď sa sťažovalo na údajné narušenie japonského vzdušného priestoru čínskym lietadlom. Išlo pritom o prvý takýto prípad, odkedy armáda začala oblasť v roku 1958 sledovať. O necelé dva týždne sa vrátil do kresla japonského premiéra nacionalista Šinzo Abe, ktorý sľubuje ráznejší postup voči Pekingu.

Neobývané súostrovie je predmetom dlhoročného územného sporu medzi Japonskom a Čínou, ktorý v poslednom období prerástol do krízy vo vzájomných vzťahoch. Japonsko sporné územie kontroluje od roku 1885, Čína však tvrdí, že jej patrí už od 16. storočia. Opätovný záujem o súostrovie vyvolalo zistenie, že v okolitých vodách sa nachádzajú významné náleziská zemného plynu a ropy.

Japonsko pre Čínu posilní armádu

Japonsko po prvýkrát za viac než desaťročie zvýši svoje výdavky na armádu. Dôvodom je spor s Pekingom o ostrovy v Juhočínskom mori. Podľa predstaviteľa vládnej Liberálno-demokratickej strany, ktorého cituje agentúra AFP, návrh rozpočtu na obranu vzrastie v tomto roku o viac než 100 miliárd jenov (0,87 miliardy eur).

Relatívne malá suma – len niečo vyše dve percentá celkového rozpočtu na obranu – je síce z veľkej miery symbolická, odzrkadľuje však obavy Japonska v stále viac znepriatelenom regióne. Oznámenie prichádza po tom, čo si ministerstvo zahraničia predvolalo čínskeho veľvyslanca, aby „dôrazne protestovalo“ proti poslednému vysielaniu lodí do blízkosti súostrovia vo Východočínskom mori, ktoré si nárokujú obe ázijské veľmoci.

Neobývané súostrovie, pre ktoré Japonci používajú názov Senkaku, je predmetom dlhoročného územného sporu medzi Japonskom a Čínou, ktorý v poslednom období prerástol do krízy vo vzájomných vzťahoch. Japonsko sporné územie kontroluje od roku 1885, Čína však tvrdí, že jej patrí už od 16. storočia. Opätovný záujem o súostrovie vyvolalo zistenie, že v okolitých vodách sa nachádzajú významné náleziská zemného plynu a ropy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Šinzo Abe