Japonsko má vyše 50-tisíc obyvateľov starších ako sto rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, www.telegraph.co.uk

Japonec Džiroemon Kimura (116) je posledným žijúcim mužom, ktorý prišiel na svet ešte v 19. storočí a zároveň najstarším človekom na svete. Krajina vychádzajúceho slnka však počet obyvateľov, ktorí sa dožili viac ako sto rokov, počíta na desaťtisíce. Úrad pre sociálnu starostlivosť pre dlhovekých v prístavnom meste Kyotnago, ktoré je aj rodiskom japonského rekordéra, teraz skúma, čo vedie k unikátnej dlhovekosti.

Ruka, mladosť, staroba
Foto: happilyeverjohnson.blogspot.com

„Chceme preskúmať, prečo sa práve u nás dožívajú ľudia takého vysokého veku,“ uviedol hovorca úradu. V Kimurovom rodisku žije totiž ešte ďalších 94 seniorov, ktorí majú viac ako sto rokov. Na celom ostrove je podľa najnovších zistení vyše 50-tisíc obyvateľov, ktorí majú viac ako sto rokov. Oproti roku 2010 tak ide o nárast desiatich tisícov ľudí.

„Dôvodom môže byť aj naša krásna príroda, dobrá voda a samozrejme zdravé stravovanie,“ myslí si hovorca. Japonská kuchyňa je známa nízkym obsahom tuku, s množstvom zeleniny, sóje, ryže a morských produktov. K ďalším faktorom sa pridávajú aj vedomostné pokroky v oblasti geriatrie či skutočnosť, že Japonci žijú v jednej z najbezpečnejších a najbohatších krajín sveta. Najnovší výskum dlhovekosti Japoncov je však ešte len v začiatkoch.

Posledný žijúci muž, ktorý sa narodil v 19. storočí

Kimura and najstarší
Foto: SITA/AP

Džiroemon Kimura, ktorý v apríli oslávil 116 rokov, ako návod na dlhovekosť uviedol: „Jesť umiernene, bez uprednostňovania a nechuti.“ Japonec, ktorý sa narodil 19. apríla 1897, 40 rokov pracoval ako poštár a na dôchodku sa až do svojej deväťdesiatky venoval farmárčeniu. Vstáva za úsvitu, rád číta noviny, konverzuje a sleduje politické debaty v televízii. Väčšinu času ale strávi v posteli.

Kľúčom k dlhovekosti je podľa neho konzumovanie malých porcií jedál, pričom obľubuje najmä ryžu a fazuľu. Kimura prežil dve svoje deti, no ďalší piati potomkovia stále žijú. Z pätnástich vnúčat stále žije štrnásť. Japonec má tiež 25 pravnúčat a 13 prapravnúčat. V prefektúre Kjóto žije s vdovou po jeho vnukovi Eiko.

Rekordne dlhý život

Farmársky Dobrý trh
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Suverénne najstarším človekom histórie je Francúzka Jeanne Calment. Tá sa dožila neuveriteľných 122 rokov a 164 dní. Mnoho ľudí síce mohlo žiť aj dlhšie, ale Calment je najstaršou, ktorá svoj vek vedela dokázať.

Hoci Kimura je posledným žijúcim mužom, ktorý sa narodil v 19. storočí, nie je aj posledným žijúcim človekom s takýmto pozoruhodným dátumom narodenia. Okrem neho sa pred rokom 1901 narodilo ešte 21 žien, ktoré stále žijú. Väčšina z nich pochádza z Japonska a USA, ďalšie rekordérky sa podľa portálu Nydailynews.com nájdu aj v Európe a Kanade.

www.welt.de, www.nydailynews.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať