JAPONSKO: Radiácia z elektrárne zasiahla najmenej 3 ľudí

Bez názvu
Foto: SITA/AP

TOKIO 12. marca (WEBNOVINY/AFP) – Najmenej troch ľudí zasiahla uniknutá radiácia z japonskej jadrovej elektrárne, ktorú poškodilo piatkové zemetrasenie a následný výbuch. V sobotu to po prvýkrát pripustili japonské úrady. Traja ľudia, ktorí boli ožiarení, čakali v momente úniku radiácie z jadrovej elektrárne Fukušima v budove neďalekej školy na evakuáciu. Bližšie údaje o osobách zasiahnutých radiáciou úrady nezverejnili, predstaviteľ prefektúry pre riešenie krízových situácií Jošinori Baba iba vyhlásil, že títo ľudia „nevykazujú známky ochorenia“.

Jadrovú elektráreň Fukušima museli po piatkovom zemetrasení odstaviť pre poruchu chladiaceho systému. Hoci prvé hodiny po nešťastí úrady tvrdili, že radiácia z elektrárne neunikla, neskôr priznali, že menší únik radiácie predsa len nastal. V prvej vlne evakuovali len obyvateľov v obvode troch kilometrov okolo elektrárne, neskôr evakuovali všetkých až do vzdialenosti 12 kilometrov.

Piatkové zemetrasenie a následné vlny tsunami si v Japonsku vyžiadali 703 potvrdených obetí, podľa vlády však bude konečný počet omnoho vyšší. Nezvestné sú totiž podľa niektorých informácií desaťtisíce ľudí.

Piatkové zemetrasenie v Japonsku bolo podľa Úradu pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS) siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900.

JAPONSKO: Zemetrasenie posunulo ostrov Honšú o 2,4 metra

Silné zemetrasenie v Japonsku, ktoré vyvolalo ničivé vlny tsunami, posunulo ostrov Honšú o 2,4 metra a o niekoľko centimetrov vychýlilo zemskú os. Informoval o tom Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS). „Jedna z GPS staníc sa posunula o 2,4 metra a mapa japonského zememeračského ústavu rovnako ukazuje posun rozsiahlej oblasti,“ uviedol geofyzik Kenneth Hudnut z USGS. Taliansky národný Ústav geofyziky a vulkanológie odhadol vychýlenie osi Zeme na 10 centimetrov. Piatkové zemetrasenie v Japonsku zabilo stovky ľudí a spôsobilo niekoľko metrové vlny tsunami, ktoré zasiahli až 10 kilometrov do pevniny.

Informácie priniesla stránky cnn.com.

JAPONSKO: V prístavnom meste je nezvestných 10 tisíc ľudí

V japonskom prístavnom meste Minamisanriku v prefektúre Mijagi je po zemetrasení nezvestných okolo 10 tisíc ľudí. Informovala o tom v sobotu televízna stanica NHK. To je pritom viac než polovica z celkového počtu 17 tisíc obyvateľov mesta ležiaceho na severovýchode ostrova Honšú, uviedla. Miestne úrady sa nezvestných momentálne snažia za pomoci armády nájsť. Po piatkovom zemetrasení úrady evakuovali do 25 prechodných prístreškov okolo 7 500 obyvateľov mesta, s ďalšími 10 tisícimi však nemajú žiadny kontakt. Letecké snímky ukazujú, že ničivé vlny prístavné mesto takmer úplne zrovnali so zemou.

Piatkové zemetrasenie a následné vlny tsunami si v Japonsku vyžiadali 703 potvrdených obetí, podľa vlády však bude konečný počet omnoho vyšší. Nezvestných je totiž stále veľa ľudí, 215 tisíc ďalších našlo útočisko v dočasných prístreškoch. Mobilné siete v zasiahnutej oblasti nefungujú, bez elektriny je 5,6 milióna japonských domácností, bez vody jeden milión. Škody na majetkoch dosiahnu nebývalé rozmery a zatiaľ ich je len ťažké odhadnúť. Po zemetrasení s magnitúdou 8,9 postihlo krajinu aj viac než sto dodatočných otrasov, mnohé s magnitúdou vyššou ako 6,0.

JAPONSKO: V jadrovej elektrárni Fukušima nastal výbuch

V japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorá bola poškodená pri silnom zemetrasení, došlo k výbuchu. Informovali o tom miestni predstavitelia, podľa ktorých zo zariadenia stúpa hustý biely dym. Príčina explózie nie je známa. Podľa správ médií utrpeli zranenia viacerí pracovníci a budova bola poškodená. Médiá ľudí žijúcich v okolí vyzvali, aby nevychádzali z domov, vypli ventiláciu a nepili vodu z vodovodov.

Krátko predtým tlačové agentúry Kjódó and Džidži Press informovali, že jeden z reaktorov elektrárne sa možno začína topiť. Dôvodom má byť poruchu chladiaceho systému v dôsledku zemetrasenia. Japonské úrady následne nariadili evakuáciu 45 tisíc obyvateľov žijúcich v okolí 10 kilometrov od elektrárne. Podľa posledných informácií z nej totiž unikol rádioaktívny materiál, na oprave reaktora sa pracuje. Fukušima leží 250 kilometrov severovýchodne od Tokia. V ďalšej jadrovej elektrárni Onagawa v prefektúre Mijagi na severozápade Japonska vypukol po zemetrasení požiar, ktorý sa však po niekoľkých hodinách podarilo uhasiť.

Ničivé zemetrasenie v Japonsku a následné vlny tsunami si vyžiadali 703 potvrdených obetí, podľa vlády však konečný počet presiahne tisícku. Nezvestných je totiž stále mnoho ľudí, 215 tisíc ich muselo byť ubytovaných v dočasných prístreškoch. Mobilné siete v zasiahnutej oblasti nefungujú, bez elektriny je 5,6 milióna japonských domácností, bez vody jeden milión. Do krajiny mieria záchranné tímy a humanitárna pomoc, japonská vláda nasadí do záchranných operácií okolo 50 tisíc vojakov.

Zemetrasenie a následné tsunami zasiahli v piatok rozsiahle územia Japonska a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. Po zemetrasení s magnitúdou 8,9 postihlo krajinu aj 125 dodatočných otrasov, mnohé s magnitúdou vyššou ako 6,0.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

JAPONSKO: Naša diplomacia sa spojila s tromi Slovákmi

Ministerstvu zahraničných vecí sa podarilo spojiť s tromi Slovákmi, ktorí sa nachádzali v širšej oblasti Japonska, ktorú v piatok postihlo ničivé zemetrasenie. Všetci traja Slováci sú v poriadku. Agentúre SITA to potvrdil hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. „Spojenie je naozaj komplikované. Riešime to aj cez Skype, nie sú tam linky, vypadáva tam internet,“ uviedol Schwarzbacher. V súvislosti so zemetrasením ministerstvo posilnilo na našom zastupiteľskom úrade v Tokiu diplomatickú službu. V prípade potreby sa môžu naši občania telefonicky obrátiť na naše veľvyslanectvo v Tokiu, prípadne na Stredisko MZV pre pomoc a služby občanom.

Ničivé zemetrasenie v Japonsku a následné vlny cunami si vyžiadali 703 potvrdených obetí, podľa vlády však konečný počet presiahne tisícku. Nezvestných je totiž stále mnoho ľudí, cunami okrem iného odniesli vlak plný cestujúcich, ako aj loď s najmenej sto ľuďmi na palube. Piatkové zemetrasenie s magnitúdou 8,9, ktoré postihlo Japonsko a vyvolalo ničivé vlny cunami, bolo siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900. Zemetrasenie a cunami zasiahli rozsiahle územia a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. V sobotu bolo bez elektriny 5,6 milióna japonských domácností, bez vody jeden milión. Do krajiny mieria záchranné tímy a humanitárna pomoc z celého sveta.

MZV nemá zatiaľ informácie o zranených či mŕtvych Slovákoch

Ministerstvo zahraničných vecí nemá zatiaľ informácie o tom, že by medzi zranenými alebo obeťami ničivého zemetrasenia, ktoré v piatok postihlo Japonsko, boli slovenskí občania. „V týchto dňoch by sa podľa našich informácii malo Japonsku nachádzať približne 300 občanov Slovenskej republiky. V širšej oblasti postihnutej včerajším zemetrasením evidujeme 12 ľudí, no môže ich byt aj viac,“ uviedol hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher

Podľa informácií nášho zastupiteľského úradu v Tokiu ide o občanov, ktorí v regióne dlhodobo žijú a pracujú. Rezort diplomacie nemá informácie, že by v postihnutom regióne boli aj slovenskí turisti. „Z tých dvanástich ľudi, ktorí sú v širšom postihnutom regióne sa nám podarilo spojiť s desiatimi, všetci sú v poriadku. Neustále monitorujeme situáciu v krajine, náš zastupiteľský úrad, kde sme posilnili diplomatickú službu, ale aj Stredisko pre pomoc a služby občanom na MZV sú v kontakte, ako s miestnymi úradmi, tak s našimi občanmi v krajine, dodal Schwarzbacher.

Ničivé zemetrasenie v Japonsku a následné vlny cunami si vyžiadali stovky obetí. Nezvestných je stále mnoho ľudí. Piatkové zemetrasenie s magnitúdou 8,9, ktoré postihlo Japonsko a vyvolalo ničivé vlny cunami, bolo siedmym najsilnejším zaznamenaným zemetrasením v histórii a zároveň piatym najsilnejším od roku 1900. Zemetrasenie a cunami zasiahli rozsiahle územia a spôsobili škody nepredstaviteľných rozmerov. V sobotu bolo bez elektriny 5,6 milióna japonských domácností, bez vody jeden milión. Do krajiny mieria záchranné tímy a humanitárna pomoc z celého sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom