Jaromír Jágr dosiahol ďalší míľnik, vyrovnal sa Lemieuxovi

Jaromír Jágr (68)
Jaromír Jágr Foto: SITA/AP

NEWARK 8. januára (WEBNOVINY) – Český hokejista Jaromír Jágr dosiahol ďalší míľnik vo svojej bohatej a úspešnej kariére v NHL. V historickej tabuľke produktivity 41-ročný rodák z Kladna dosiahol 1723. bod v základnej časti, čím sa vyrovnal svojmu niekdajšiemu spoluhráčovi zo slávnej éry Pittsburghu Mariovi Lemieuxovi. Obaja teraz figurujú na 7. mieste. Šiesty je Steve Yzerman s 1755 bodmi. Informuje o tom server NHL.

Výsledky utorňajších zápasov NHL si môžete pozrieť —–> v tomto článku.

Jágr asistoval Adamovi Henriquemu na prvý gól New Jersey v utorkovom domácom súboji proti Philadelphii. V Prudential Center sa napokon tešili hostia z Philadelphie z víťazstva 3:2 po predĺžení. Jágr potreboval na 1723 bodov 1435 zápasov tzv. regular season.

Pre porovnanie, slávnemu Lemieuxovi na rovnaký počet bodov stačilo odohrať 915 stretnutí. Jágr má momentálne na konte 694 gólov a 1029 asistencií v zápasoch základnej časti NHL. Ak strelí ešte jeden gól, predstihne Marka Messiera a posunie sa na 7. priečku historickej tabuľky kanonierov. Na gól čaká aktuálne sedem zápasov.

Český hokejový superman v tejto sezóne už prekonal rekord Gordieho Howa v počte víťazných gólov, keď sa dostal na číslo 122. Aj jeho 18 gólov v predĺžení je rekordom NHL.

V tejto sezóne má na konte 13 gólov a 22 asistencií a s 35 bodmi v 44 zápasoch je lídrom produktivity New Jersey. Jeho 12 plusových bodov je tiež najviac spomedzi všetkých hráčov Devils.

Jágr po zápase s Philadelphiou neoslavoval. „Som veľmi nahnevaný. Zdalo sa mi, že súper nebol na dnešný zápas pripravený, a my sme to nevyužili. Opakujeme stále rovnaké chyby a prichádzame o body, ktoré nám v konečnom zúčtovaní budú pred play-off chýbať,“ povedal pre northjersey.com Jágr.

Historické poradie kanadského bodovania v zámorskej hokejovej NHL (stav k 7. januáru 2014):

1. Wayne Gretzky 1979-1999 1487 2857 (894+1963)

2. Mark Messier 1979-2004 1756 1887 (694+1193)

3. Gordie Howe 1946-1980 1767 1850 (801+1049)

4. Ron Francis 1981-2004 1731 1798 (549+1249)

5. Marcel Dionne 1971-1989 1348 1771 (731+1040)

6. Steve Yzerman 1983-2006 1514 1755 (692+1063)

7. Mario Lemieux 1984-2006 915 1723 (690+1033)

8. Jaromír Jágr 1990-doteraz 1435 1723 (694+1029)

9. Joe Sakic 1988-2009 1378 1641 (625+1016)

10. Phil Esposito 1963-1981 1282 1590 (717+873)

14. Stan Mikita 1958-1980 1394 1467 (541+926)

36. Peter Šťastný 1980-1995 977 1239 (450+789)

84. Marián Hossa 1997-doteraz 1058 970 (449+521)

Pozn.: za menom nasleduje obdobie pôsobenia v NHL, počet zápasov, kanadské bodovanie (počet gólov+počet asistencií)

Viac k osobe Gordie HoweJaromír JágrMarián HossaMario LemieuxMark MessierPeter ŠťastnýStan MikitaSteve YzermanWayne Gretzky