Jaskyňa Alistrati má výnimočného sprievodcu, robot Persefona dokáže viesť prehliadky v 33 jazykoch (video)

Robot, jaskyńa
Persefona je prvý jaskynný robotický sprievodca na svete. Foto: SITA/AP

V gréckej jaskyni Alistrati asi 135 kilometrov od Solúna pomáha so sprevádzaním návštevníkov prvý jaskynný robotický sprievodca na svete.

Pomocník s menom Persefona sa venuje turistom na úseku jaskyne dlhom asi 150 metrov, zvyšných 750 metrov ich už vedie ľudský sprievodca.

Prehliadky dokáže viesť v 33 jazykoch

V tri milióny rokov starej jaskyni, ktorú prvý raz preskúmali až v roku 1974 a pre verejnosť ju otvorili v roku 1998, dokáže robot viesť prehliadky v 33 jazykoch a na základnej úrovni dokonca dokáže komunikovať s návštevníkmi v troch jazykoch. Dokáže taktiež odpovedať na 33 otázok, to však len v gréčtine.

Robot, jaskyńa
Robot menom Persefona. Na pozore by sa mali mať hlavne ľudia v okresoch Veľký Krtíš či Lučenec. Okresy Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava môžu poobede očakávať vysoké teploty. Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami platí pre tieto okresy od 14:00 do 18:00. Ako informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe, teplota vzduchu v spomínaných okresoch môže dosiahnuť 33 stupňov Celzia. [caption id="attachment_1647865" align="alignnone" width="676"]cdn.webnoviny.sk alt="Untitled 1 11.jpg" width="676" height="461" class="align size-medium wp-image-1647865" /> Výstrahy pred vysokými teplotami.[/caption]

Návštevníci sú z robota nadšení

S nápadom na vytvorenie robota prišiel vedecký pracovník v Alistrati Nikos Kartalis, keď v televízii videl, ako podobný robot vedie návštevníkov v galérii umenia. „O sedemnásť rokov neskôr sme na to získali finančné prostriedky a robotický sprievodca sa stal skutočnosťou,“ vyhlásil Kartalis.

Zostrojenie robota stálo 118-tisíc eur, no Kartalis si jeho prítomnosť chváli. „Už teraz máme 70-percentný nárast návštevníkov v porovnaní s minulým rokom, keď sme začali používať robota. Ľudia sú z neho nadšení, najmä deti. Do jaskyne sa opäť vracajú aj ľudia, ktorí u nás boli v minulosti, aby si pozreli robotického sprievodcu,“ podotkol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom