Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAVYS jadrová energia
Demolácia chladiacich veží JAVYS
4. 10. 2010 12:16 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

JAVYS chce vybudovať sklad pre rádioaktívne odpady

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) plánuje v Mochovciach vybudovať zariadenie na dlhodobé skladovanie inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov a zachytených rádioaktívnych materiálov. Do výstavby zariadenia určeného aj na preberanie a triedenie rádioaktívnych odpadov investuje štátna akciová spoločnosť vyše 2 mil. eur. Ako vyplýva z informácií zverejnených na internetovom portáli appril.com, s výstavbou skladu chce firma JAVYS začať v máji budúceho roka, pričom ukončenie výstavby je naplánované koncom budúceho roka.

Nové zariadenie v Mochovciach by malo poskytnúť priestory pre uskladnenie približne 20 ton rádioaktívnych materiálov. “V Slovenskej republike donedávna prakticky absentoval ucelený a systematický postup pre riešenie zberu, triedenia, spracovania a skladovania inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov a zachytených rádioaktívnych materiálov,“ zdôvodnila spoločnosť JAVYS svoje plány v investičnom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA). Vďaka výstavbe nového zariadenia sa udrží 16 pracovných miest a vznikne jedno pracovné miesto.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vznikla premenovaním firmy GovCo, a.s., ktorá prevzala zodpovednosť za prevádzkovanie jadrovej elektrárne V1 od 1. apríla 2006 na základe rozhodnutia vlády SR o privatizácii 66-percentného podielu Slovenských elektrární, a.s. Spoločnosť GovCo vznikla 6. júla 2005 a jej jediným akcionárom sa stal štát v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR. Okrem elektrárne V1 Jaslovské Bohunice prevzala spoločnosť GovCo zodpovednosť aj za vyraďovanie jadrovoenergetických zariadení a za zaobchádzanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom. Dva bloky jadrovej elektrárne V1 spoločnosť odstavila z prevádzky na konci roka 2006 resp. 2008.

SITA

K téme

Sklad jadrového odpadu rozdelil starostov v okolí atómky Z Atómovej elektrárne Mochovce previezli vyhorené jadrové palivo, JAVYS využil železničnú cestu

Neprehliadnite

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Márquez po sérii druhých miest ovládol Veľkú cenu San Marína, predviedol výborný taktický výkon Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu Video+foto: Aktivisti zablokovali vstup na autosalón vo Frankfurte Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Zvierací ombudsman žiada zaviesť princíp „zviera nie je vec“ aj do Trestného zákona

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X