Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stihacky
Foto: SITA/AP Sergey Ponomarev
25. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Je najvyšší čas, aby u nás cvičilo NATO, zhodnotil Fedor

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Je najvyšší čas, aby sa na Slovensku uskutočnilo cvičenie spojeneckých síl NATO s našimi vojakmi, tvrdí v súvislosti so situáciou na Ukrajine bývalý minister obrany a poslanec NR SR Martin Fedor (SDKÚ-DS).

„Myslím si, že je nevyhnutné, aby Aliancia vyslala signál o svojej pripravenosti brániť svoje záujmy a svojich členov. Preto je potrebné, aby všetci jej členovia, ale najmä štáty, ktoré s Ukrajinou, teda krízovou oblasťou, priamo susedia, ukázali pripravenosť a odhodlanosť,“ povedal Fedor. Pripomína, že Slovensko ešte nemalo na svojich hraniciach bezpečnostnú hrozbu takého rozsahu ako je terajšia kríza na Ukrajine.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

„Je to susedný štát a hrozí, že vojnový konflikt nebude niekde ďaleko od územia členov NATO, ale v bezprostrednej blízkosti – u nášho suseda,“ poznamenal Fedor. Preto podľa neho musí NATO ukázať, že to myslí s ochranou území svojich členských štátov vážne. Okrem toho považuje za dôležité, aby si aj naše ozbrojené sily a ostatné bezpečnostné zložky precvičili široké spektrum možností a schopností svojich jednotiek reagovať na prípadné rozšírenie Ukrajinskej krízy.

Armáda by nás mala ubrániť

Cvičiť by mali aj reakciu na „mäkší“ typ možných problémov, napríklad zvládanie migračných vĺn, ale aj primárnu úlohu armády, ktorou je obrana územia našej vlasti. „Samozrejme, že nechcem strašiť a maľovať čerta na stenu, ale radšej byť pripravený, ako potom prekvapený,“ dodal Fedor.

„Ozbrojené sily SR, ako súčasť systému obrany Slovenskej republiky, sú pripravené adekvátne reagovať na vzniknutú situáciu v zmysle platnej legislatívy,“ odpovedala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková na otázku, či rezort pripravuje objekty ozbrojených síl pre prípad, že by tam boli rozmiestnené spojenecké jednotky.

Fedor sa pozastavil nad tým, že naše ministerstvo obrany mlčí o tom, akým spôsobom by bolo Slovensko schopné prispieť do spoločnej obrany NATO pri Ukrajinskej kríze. Poukázal na to, že napríklad český minister obrany otvorene hovorí o tom, aké typy jednotiek by mohla poskytnúť česká strana spojencom. „Otvorenejší postoj ministerstva obrany a našej vlády by bol v tomto smere užitočný,“ myslí si Fedor.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii

—>TU.

Jednoznačné stanovisko k Ukrajine

Končiaci šéf armády Peter Vojtek v pondelok ubezpečoval, že Slovensko v súvislosti so situáciou na Ukrajine veľmi úzko komunikuje s bruselskou centrálou NATO ako aj partnerskými štátmi zoskupenia V4 a prijíma adekvátne kroky, ale nekonkretizoval ich. Podľa Vojtekových slov majú pripravené také opatrenia, aby vedeli reagovať.

Prezident Ivan Gašparovič po stredajšom rokovaní Bezpečnostnej rady SR hovoril, že podľa neho nehrozí vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou.

Fedor je presvedčený, že vláda by mala jednoznačne povedať, či je Slovensko jedinou susednou krajinou Ukrajiny, ktorá nepotrebuje precvičovať svoje jednotky a ich súčinnosť so spojencami v tomto kritickom období. „Alebo sa považujeme za integrálnu súčasť obrannej Aliancie a že treba cvičiť,“ dodal. Teraz by bolo podľa Fedora viac ako žiaduce, aby sme požiadali Alianciu o precvičenie možných scenárov, ktoré môžu v súvislosti s krízou nastať.

Odporúčané články

Fico podľa Fedora spochybňuje základný pilier bezpečnosti Fico je riziko pre bezpečie krajiny, tvrdí exminister Galko

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...