Jean-Michel Jarre prekvapil svojou srdečnosťou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jean Michel Jarre vystúpil už tretíkrát v Bratislave
Najvýraznejšia osobnosť elektronickej hudby Jean-Michel Jarre vystúpil už tretíkrát v Bratislave. Po svojich koncertoch na Slovensku v roku 2008 a 2010 sa v stredu 9. novembra na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave pred 4200 fanúšikmi predstavil Jarre znova, so svojim projektom Electronica Tour 2016. Foto: Mimi Šramová

BRATISLAVA 14. novembra (WebNoviny.sk) – Najvýraznejšia osobnosť elektronickej hudby Jean-Michel Jarre vystúpil už tretíkrát v Bratislave. Po svojich koncertoch na Slovensku v roku 2008 a 2010 sa v stredu 9. novembra na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave pred 4200 fanúšikmi predstavil Jarre znova, so svojim projektom Electronica Tour 2016.

Charizmatického umelca k Slovensku viaže osobné puto

Nová šou od priekopníka multimediálnych performance predstavuje prelom vo vnímaní vizuálneho umenia a digitálnych technológií v spojení s hudbou. Electronica World Tour sľubuje a aj dokazuje doposiaľ nevídanú hudobnú i vizuálnu produkciu. Jarreho cieľom je zdieľať s fanúšikmi množstvo energie práve cez novátorské riešenia a jedinečný koncept celej šou.

Obrazom: Jean-Michel Jarre vystúpil už tretíkrát v Bratislave

Charizmatického umelca k Slovensku viaže osobné puto, preto sa pri myšlienkach na návrat pod Tatry neubránil spomienkam.

„Pamätám si na moju prvú návštevu Bratislavy, bolo to pred ôsmimi rokmi, keď som u vás hral a pamätám si to aj preto, lebo mi vaše mesto pripomínalo môj rodný Lyon. Bolo to úžasné, pristáť na letisku a presúvať sa nočným mestom, vidieť ho blikať a žiť, pulzovať, a vtedy som si uvedomil jednu veľmi dôležitú vec. Keď som nahral album Oxygene, tak mi chodilo veľmi veľa reakcií z celého sveta, ozývali sa z Európy, z Ameriky a azda najviac reakcií prišlo z vašej časti sveta, z bývalého Česko-Slovenska. Fascinujúce je to preto, že v tom čase vraj u vás vôbec nebolo jednoduché dostať sa k mojim platniam a nahrávkam a tak je to pre mňa veľmi špeciálne.”

Bol na blackliste v Moskve

„Do Bratislavy som sa veľmi tešil, pripomína mi môj rodný Lyon,” povedal. Zároveň v exkluzívnom rozhovore pre agentúru SITA potvrdil, že v období totality cítil, ako bol cez svoju hudbu spojený s fanúšikmi práve v tomto regióne. Svojou hudbou nám dával nádej. A keď zložil Oxygene, prvé reakcie mu prichádzali práve z tohto kúta sveta.

Diskografia Electronica World Tour 2016

HEART OF NOISE

AUTOMATIC

OXYGENE 2

CIRCUS

WEB SPINNER

EXIT

EQUINOXE 7

CONQUISTADOR + Guitar

OXYGENE 8

ZERO GRAVITY

SOUVENIR DE CHINE

IMMORTALS

BRICK ENGLAND

THE ARCHITECT

OXYGENE 4

EQUINOXE 4

GLORY

TIME MACHINE + Laser Harp

OXYGENE 17

Bezlimitná teória Jeana-Michela Jarreho. Tak vysvetľoval, že sa cíti pri tvorení hudby a ako ho fascinuje bezlimitná atmosféra. „Ako keď dáte maliarovi štyri rôzne tuby a má tvoriť. A potom má v počítači dva milióny rôznych farieb a pri poslednej si už nepamätá ako vyzerala tá prvá.“

Rozprával o tom, ako bol na blackliste v Moskve, ako ho tam zakázali hrať. Lebo bol symbolom slobody a totalitného režimu. Tých 3,5 milióna fanúšikov na moskovskom námestí, ktorí si prišli vypočuť jeho koncert v roku 1997, asi vedeli prečo tam prišli vytvoriť svetový rekord v návštevnosti koncertu.

Na Slovensku ste tretíkrát, prečo ste sa rozhodli znova koncertovať v Bratislave?.

Vždy sa rád vraciam na Slovensko, Bratislava je úžasná, vaša krajina ma vždy privíta s veľký entuziazmom, podobne ako v Čechách a v Maďarsku. Keď som začal robiť na albume Oxygéne, prvé ohlasy prišli z vašej krajiny. Preto je pre mňa veľmi dôležité sa tu vracať. Pre mňa je to vždy ako prvýkrát.

Keď ste pred niekoľkými rokmi koncertovali v Mexiku neprišla Vám aparatúra, taký ste boli z toho sklamaný, že ste dva roky odmietali jesť mexické jedlo. Predstavte si situáciu, že prídete na Slovensku a nepríde Vám aparatúra. Znamená to, že by ste odmietali jesť naše národné jedlo?

Určite nie. Toto by sa na Slovensku nemohlo stať. Bola to úplne iná situácia a verím, že tu všetko dopadne dobre.

Spolupracujete so zvučnými menami ako Armin van Buuren, Gorillaz a ďalší. Čo vám táto spolupráca prináša?

Po tom, čo som celý život pracoval sám, je pre mňa veľmi dôležité spolupracovať s inými umelcami na kreatívnom procese tvorby hudby. Je pre mňa dôležité sa s nimi aj osobne stretnúť.

Počas komunizmu bola Vaša hudba ťažko dostupná v krajinách s bývalým režimom. Pamätám si, ako sme si so spolužiakmi požičiavali magnetofónové pásky, aby sme Vašu hudbu mohli počúvať.

Áno, pre mňa je veľmi dôležité, že aj v tej dobe som mal kontakt so svojimi poslucháčmi. Pre mňa je to symbol invázie, slobody. Bola to hudba, ktorá bola na blackliste, napr. zakázaná v Moskve, takže o to viac sa ma to dnes dotýka.

Koncertovali ste v Číne, pri pyramídach v Gíze, v Houstone na námestí La Defence. Aký máte ešte sen? Možno to raz bude koncert s projekciou na Mount Blancu?

Je ešte veľa vecí, ktoré chcem uskutočniť a mám veľa snov. Snom každého umelca je, aby ten nasledujúci koncert alebo album bol lepší ako predchadzajúci. Napríklad to, že prezentujem dnes nový album na Slovensku, je pre mňa akoby som tu bol prvýkrát. Áno, možno to bude aj Mount Blanc.

Jean-Michel Jarre má povesť dlhé roky postavenú na jedinečnosti a revolučných riešeniach celého konceptu tvorby a prezentácie elektronickej hudby. Je držiteľom viacerých záznamov zapísaných v Guinnessovej knihe rekordov: vrátane vystúpenia pre 3,5 milióna fanúšikov v Moske počas osláv 850 rokov založenia mesta.

Následne po rozhovore odohral jeden a pol hodinový koncert, ktorý vo svojich 68-ich rokoch odskákal na pódiu za klávesami, syntetickou gitarou a laserovou harfou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Michel Jarre