Jedinú ruskú lietadlovú loď Admirál Kuznecov zachvátil požiar (video)

Admirál Kuznecov, požiar
Jedinú ruskú lietadlovú loď Admirál Kuznecov zachvátil požiar, ktorý zranil dvoch členov posádky. Murmansk, 12. december 2019. Foto: SITA/Anonymous Source via AP
  • aktualizované 12. decembra 21:08

Jedinú ruskú lietadlovú loď Admirál Kuznecov zachvátil požiar, pri ktorom zahynula jedna osoba. Ďalší človek je nezvestný a jedenásť ľudí utrpelo zranenia, pričom desiati z nich sú hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vo štvrtok večer o tom informovala ruská armáda.

Požiar vypukol vo štvrtok ráno počas zváračských prác v prístave Murmansk na severe Ruska. Posádku lode následne evakuovali a teraz sa čaká na vyhodnotenie škôd.

Celosvetové posmešky

Admirál Kuznecov bol nedávno v Stredozemnom mori zapojený do vojny v Sýrii, kde Rusko podporuje režim prezidenta Baššára al-Asada. Požiar bol pritom už druhou mimoriadnou udalosťou, ktorá ho od začiatku opráv v apríli 2018 postihla. V októbri 2018 na palubu lode spadol žeriav, ktorý zranil štyroch ľudí. V roku 2017 si loď vyslúžila celosvetové posmešky, keď pri plavbe do Sýrie z jej komína vychádzali pri plavbe cez prieliv La Manche husté kúdoly čierneho dymu.

Podľa informácií z Wikipedie loď začali stavať ešte v roku 1982 a 20. januára 1991 bola oficiálne zaradená do Severomorskej flotily. V decembri 1991 preplávala loď vodami Atlantiku a Severného ľadového oceánu a zakotvila v Severomorsku.

Na palube mali byť stíhačky

Loď je dlhá 302,3 m a široká 72,3 m. Jej ponor je 9,1 m a bojový výtlak 55-tisíc ton. Plocha letovej paluby má 14.700 m² a lietadlá z paluby štartujú pomocou odrazového mostíka so sklonom 12 stupňov. Na palubu sú lietadlá vynášané z hangáru dvomi výťahmi, ktoré sa nachádzajú na pravoboku lode.

Pohon lode zabezpečuje osem kotlov na motorovú naftu, ktoré poháňajú štyri parné turbíny s celkovým výkonom 200-tisíc konských síl. Počet lietadiel, ktorý bol naposledy na palube nie je známy. Odhaduje sa, že išlo o 14 stíhačiek a sedem vrtuľníkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom