Jednotky NATO v Poľsku nacvičujú rýchle nasadenie

Nemeckí vojaci
Foto: SITA/ AP

VARŠAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Stovky vojakov NATO s ťažkou výzbrojou v utorok začali cvičenie na juhozápade Poľska, ktoré má preveriť pripravenosť aliancie na rýchlu odozvu v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Členovia NATO sa dohodli na vytvorení takzvaných priekopníckych síl rýchleho nasadenia na minuloročnom summite vo Walese, a to v reakcii na úlohu Ruska v ukrajinskom konflikte a obavy o bezpečnosť okolitých štátov.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Námestníčka poľského ministra zahraničných vecí Henryka Moścická-Dendysová na otázku, čo je úlohou cvičenia pod názvom Noble Jump (Vznešený skok), odpovedala, že „bezpodmienečnou prioritou je posilnenie východného okraja NATO“. „Cítim sa bezpečne,“ dodala.

Cvičenie Spoločného bojového zoskupenia veľmi vysokej pripravenosti sa začalo sústredením nemeckých a holandských vojakov pri meste Zielona Góra. Do aktivít v blízkom Żagańi by sa malo neskôr zapojiť vyše 2000 vojakov. Nácvik mobilizácie sa v apríli uskutočnil aj v Holandsku a Česku.

V lete je v regióne naplánované cvičenie pod názvom Allied Shield (Spojenecký štít), do ktorých sa má zapojiť 14-tisíc vojakov z 19 členských štátov NATO a troch partnerských krajín.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy