Jesenným futbalovým majstrom sa stala Žilina

Futbal

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Nedeľňajším dohrávaným zápasom MŠK Žilina – FC Spartak Trnava (1:1) sa skompletizovalo záverečné 18. kolo jesennej časti najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2010/2011.

Jesenným šampiónom je práve obhajca titulu zo Žiliny, ktorý má po remíze s „bílími andelmi“ na čele tabuľky šesťbodový náskok pred najväčším prekvapením prvej polovice súťažného ročníka, futbalistami FK Senica. Záhoráci majú pred jarným 15-kolovým finišom sezóny na svojom konte len o jedno víťazstvo menej ako účastník skupinovej fázy Ligy majstrov 2010/2011, Žilinčania však až sedemkrát remizovali a zaznamenali jedinú prehru. Tú im po 25-zápasovej ligovej sérii bez nezdaru pripravili v 17. kole práve Seničania, ktorí na domácom trávniku vyhrali najtesnejším rozdielom 2:1.

Tretie miesto patrí hráčom Dukly Banská Bystrica, ktorá má sedembodové manko na MŠK a v priebehu ročníka už stihla vymeniť aj trénera. Po odchode Karola Marka do Baníka Ostrava sa vlády na Štiavničkách ujal Štefan Zaťko a ambiciózny káder posunul až na bronzovú priečku.

Štvrté miesto patrí spomenutej Trnave, ďalej nasledujú v strede tabuľky v rozpätí piatich bodov Slovan Bratislava, Zlaté Moravce, Dunajská Streda, Nitra a Ružomberok. Z tohto kvinteta je určite najsklamanejším úradujúci vicemajster z Pasienkov, ktorého ambície siahali oveľa vyššie, no kolísavé výkony a nepresvedčivé výsledky znamenajú pre „belasých“ až 12-bodovú stratu na lídra.

Na poslednej 12. priečke sa na jeseň striedali najmä dva tímy z východu SR MFK Košice a 1. FC Tatran Prešov, tie však v závere chytili druhý dych, začali bodovať a na úplné dno tak klesla Dubnica.

MFK Košice – 1. FC Tatran Prešov 4:0 (1:0)

Góly: 10., 70. a 71. Milinkovič, 87. U. Matič, ŽK: 57. Čonka, 68. K. Kuzma (obaja Košice), ČK: 42. Piter-Bučko (Prešov) za kopnutie súpera po odpískaní, rozhodovali: Chmura – Balko, Lieskovský, 1300 divákov

Košice: Repiský – Kolbas, Dobias, R. Cicman, Čonka – K. Kuzma, Šinglár – Milinkovič (78. Pačinda), Karaš (86. U. Matič), Pavol Jurčo (72. Viazanko) – Škutka

Prešov: Jakub Diviš – P. Petráš, Krajník, P. Bašista, Kica – Papaj (80. Pribula), M. Baran, Piter-Bučko, Vršajevič (46. Macko) – Belejík (46. P. Katona) , Ľ. Meszároš

Východoslovenské derby začali lepšie Košičania. Už v 2. min Jurčovu delovku vytiahol Diviš zo šibenice na rohový kop. Hneď po ňom sa do výbornej príležitosti dostal Škutka, no volejom mieril vedľa bránky. V 10. min postupoval Milinkovič sám s loptou a keďže mu Prešovčania nechali veľa priestoru, odhodlal sa k strele z 25 metrov a tá skončila presne pri žrdi – 1:0. Až po štvrťhodine hry sa osmelili aj Prešovčania. Belejíkova strela spoza pokutového územia však smerovala len do stredu bránky na pripraveného Repiského. Ten istý hráč v 24. min hlavičkoval po centri Vršajeviča, ale gólman MFK sa nenechal prekvapiť. Domáci Milinkovič bol naďalej pri streleckej chuti a jeho delovku v 28. min Diviš len s námahou vyrazil pred seba. Dlhé minúty sa potom nič dôležité neudialo. Vzruch nastal až tri minúty pred koncom prvého polčasu, keď hlavný arbiter Chmura vylúčil hosťujúceho Pitera-Bučka. Ten kopol košického hráča a musel odísť predčasne pod sprchy.

Po zmene strán začali lepšie oslabení hostia, no do vyloženej šance sa nedostali. Domáci hrali pasívne a z útlmu ich prebrala až 70. min, keď si Milinkovič nabehol do voľného priestoru a sám pred Divišom nezaváhal. Neubehla ani minúta a Milinkovič napriahol z 20 m a peknou strelou opäť rozvlnil sieť, čím skompletizoval svoj hetrik. Hostia odpovedali v 84. min Mackovou prudkou strelou, ktorú Repiský iba vyrazil. V závere ukončil „srbský“ večer v Čermeli striedajúci Uroš Matič, ktorý nebol na ihrisku ani minútu a uzavrel gólový účet stretnutia na konečných 4:0.

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): „Derby malo svoju kvalitu. Prvý polčas bol vyrovnaný a dôležitým momentom bol gól Marka Milinkovič a vylúčenie hosťujúceho hráča, ktoré nakoniec ovplyvnilo celý zápas. Paradoxne po prestávke mali hostia dvadsať minút viac z hry, my sme hrali ustráchane, no po druhom góle to z nás opadlo a už to bola z našej strany exhibícia.“

Ladislav Pecko (tréner Prešova): „Víťazstvo Košíc rozhodli dvaja ľudia. Marko Milinkovič, ktorý je nadpriemerný hráč a na ihrisku to vie a hlavný rozhodca, ktorý bol presný opak.“

SOBOTA

FC ViOn Zlaté Moravce – FC Nitra 1:2 (0:1)

Góly: 72. Kuračka – 14. M. Mikuš, 69. I. Hodúr, ŽK: 29. Náther, 59. Pavlovič – 42. R. Valenta, 54. J. Leško, rozhodovali: Šipoš – Košecký, Slebodník, 1226 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník (46. R. Tomko), Chren – Pavlovič – M. Ondrejka (46. Tomášek), M. Babic (64. Orávik), Kuračka, Náther – A. Candrák

Nitra: M. Chudý – Igor Kotora, Štetina, Martin Tóth, J. Leško – M. Král (88. Harbuľák) – R. Valenta (79. Glenda), I. Hodúr, Šimončič , Ľ. Kolár – M. Mikuš (76. Rák)

Tradičné regionálne derby stretnutie prinieslo obojstranne svižný útočný futbal. Už v 4. min hosťujúci špílmacher Hodúr vysunul Mikuša, jeho prudkej strele však chýbali decimetre. Na druhej strane Babic vycvičil Leška, prudký center z pravej strany však Kuračka neusmernil medzi žrde. Ako prvý mieril do priestoru bránky domáci Pavlovič, Chudý na dvakrát kryl. V 14. min si Hodúr s Mikušom zopakovali akciu z úvodu stretnutia, tentoraz už s gólovou koncovkou Matúša Mikuša – 0:1. Vyrovnanie mal na kopačke Náther, ale Chudý proti jeho strele vytiahol zázračný zákrok. Po polhodine hry Pavlovič vysunul Janečku, ten našiel na hranici malého vápna Kuračku, ktorý mieril iba do brankára. V závere prvého dejstva sa dostal do dobrej pozície opäť Kuračka, v poslednej chvíli však ratoval Martin Tóth.

Po zmene strán stretnutie gradovalo. Kuračka ponúkol tutovku Babicovi, ktorý hlavou zo šiestich metrov mieril nad. V 51. min Hodúr rozohral štandardnú situáciu a Šimončičova strela zblízka skončila na žrdi Kuciakovej bránky. Po hodine hry sa v čistej šanci ocitol Mikuš, ale zoči-voči Kuciakovi nepridal druhý gól hostí. V 69. min parádnu akciu Nitranov po osi Kolár – Mikuš zakončil presne Hodúr – 0:2. Domácich vrátil do stretnutia v 72. min Kuračka, ktorý sa dostal k lopte po prieniku striedajúceho Tomka a prudkou prízemnou strelou upravil na 1:2. V 75. min sa v ideálnej pozícii ocitol hosťujúci Kolár, hlavou však mieril tesne nad. V hektickom závere vrhli futbalisti FC ViOn všetky sily do útoku v snahe získať aspoň bod. V 84. min mal vyrovnanie na kopačke Kuračka, jeho strelu do šibenice v poslednej chvíli vyhlavičkoval Martin Tóth na rohový kop. Keď sa v nadstavenom čase neujala ani Pavlovičova strela, z cenného víťazstva sa napokon tešili hostia z Nitry.

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Dnes sme smutní, lebo jeseň sme chceli ukončiť úspešným výsledkom. Nepodali sme taký výkon ako zvyčajne. Hostia dobre bránili a vyrážali do rýchlych protiútokov. V dnešnom zápase nám citeľne chýbal potrestaný útočník Pavelka.“

Ivan Vrabec (tréner Nitry): „V prvom rade ďakujem vedeniu FC za dôveru, že mi umožnili viesť toto stretnutie. Do zápasu sme vstúpili aktívne, vypracovali sme si dobré príležitosti a myslím si, že sme zaslúžene zvíťazili. Chcem poďakovať hráčom, že splnili taktické pokyny a nechali na ihrisku srdiečko.“

FK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 1:0 (0:0)

Gól: 81. A. Hesek, ŽK: 74. Pečovský – 90.+ Gallo, rozhodovali: Horváth – Chládek, Jenčura, 1410 divákov

Banská Bystrica: Boroš – Poljovka, Adámik, Marek Hlinka, Savič – M. Turňa (35. A. Hesek), Pečovský, Pleva, Brašeň (77. Uškovič) – Pich, V. Gajdoš (88. Vajda)

Ružomberok: Hrdlička – Gallo, J. Maslo, Kostelný, P. Maslo – Bielák (84. Radič), Sivčevič – Ďubek, J. Chovanec, Hoferica (70. Pilár) – Kroupa

V uzimenom počasí sa pod Urpínom hral viac taktický futbal. Väčšiu aktivitu mali na kopačkách domáci futbalisti, ktorí na rohy vyhrali prvý polčas 7:0, ale do vyložených šancí sa nedostali. Za zmenu stojí iba akcia v 13. min, keď Pich sa dostal z ľavej strany k bránke a Hrdličku sa pokúsil prekonať z uhla. Hostia boli nebezpeční dvakrát. V 18. min po Chovancovej strele z vyše 20 metrov išla lopta tesne vedľa ľavej žrde a v 28. min po centri do stredu ihriska sa k zakončeniu dostal v pokutovom území Kostelný, po jeho hlavičke však brankár Boroš vyškriabal loptu.

Aj v druhom polčase bola aktívnejšia Dukla, no hrozili aj hostia. V 53. min zamestnal domáceho gólmana Boroša z pravej strany Ďubek. S pribúdajúcimi minútami sa viac tlačili dopredu domáci futbalisti. V 68. min Poljovka z pravej strany našiel na hranici malého vápna Heseka, ktorý poslal loptu vedľa žrde. Až v 81. min to hráčom Dukly vyšlo. Z rohového kopu centroval Gajdoš, v päťke loptu hlavičkou nadvihol Uškovič a Hesek pred bránkovou čiarou skóroval – 1:0. Ruža mohla odpovedať hneď minútu po góle, ale Sivčevič v pokutovom území poslal loptu vedľa odkrytej bránky Boroša. Futbalisti Banskej Bystrice v závere už udržali jednogólový náskok aj napriek veľkému tlaku hostí.

Štefan Zaťko (tréner Banskej Bystrice): „Musím povedať, že súper bol kombinačne a technicky lepší. Prechodová fáza nám trvala dlhšie, ako som očakával. Nabádal som hráčov, aby boli trpezliví a počkali si na príležitosť, ktorá príde. K hernému prejavu mám výhrady, najmä v zrýchlení hry a v zmene ťažiska. Dlhšie nám to trvalo, ale som rád, že sme jeseň zavŕšili úspešne a získali aj ten vytúžený deviaty bod pod mojím vedením.“

Goran Milojevič (tréner Ružomberka): „Odohrali sme veľmi dobrý zápas. V prvom polčase sme kontrolovali hru a vypracovali sme si veľmi dobrú šancu, z ktorej sme mohli skórovať. Potom sme však urobili jednu chybu po rohovom kope súpera a inkasovali sme gól. Pokúšali sme sa vyrovnať, ale neuspeli sme. Pre nás je veľmi dôležité, že sa dnes pre nás skončila jesenná časť tejto sezóny.“

FK DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Dubnica 0:0

ŽK: 90. Matůš – 59. Šulek, 74. Augustíni, 90. Klabník, rozhodovali: Smolák – T. Somoláni, Cuninka, 3173 divákov

Dunajská Streda: P. Kováč – I. Obert (80. Abena), Struhár, R. Konečný, Boya – Helísek, Hílek, Halimi (88. Lénárth), Michal Gašparík – M. Filo ml. (68. Pavol Ďurica), Matůš

Dubnica: P. Bajza – M. Ižvolt, Klabník, Nosek, L. Beňo – Kolčák, Šulek – J. Vavrík, Augustíni (82. J. Masarik), Grabež (77. Hector Tubonemi) – Gorelka (71. Duga)

Futbal v mrazivom počasí v prvom polčase divákov príliš nezahrial. Mužstvá bojovali nielen medzi sebou, ale aj s ťažkým premočeným terénom. Jediná priama strela na bránku je slabým vysvedčením pre dve corgoňligové mužstvá. Väčšinou sa hralo medzi šestnástkami, domáci si vytvorili trvalejší tlak len na začiatku a na konci prvej polovice. V 20. min predviedol bravúrny slalom Helísek, keď sa spred vlastného pokutového územia dostal až pred hosťujúcu šestnástku, ale jeho strelu Klabník zrazil na roh. Po polhodine hry Gašparíkov center z pravého krídla nečakane dopadol na brvno Bajzovej svätyne. V závere prvého dejstva mal DAC dve gólové príležitosti. Gašparíkov roh Halimi na bližšej žrdi predĺžil na nabiehajúceho Konečného, ktorý hlavou poslal loptu tesne vedľa. O minútu nato Ižvolt ľahkovážne stratil loptu, ale Gašparík namiesto prihrávky voľným spoluhráčom volil strelu z ťažkého uhla a trafil Bajzu.

Väčšina druhého polčasu sa odohrávala na dubnickej polovici a domáci sa proti brániacemu súperovi len ťažko presadzovali. V 73. min Gašparíkovu technickú strelu z priameho kopu chytil Bajza na čiare. O minútu neskôr sa zrodila najväčšia šanca zápasu. Striedajúci Pavol Ďurica sa uvoľnil v šestnástke, zozadu ho skolil Nosek, ale Smolákova píšťalka zostala nemá. Akcia pokračovala, lopta sa dostala pred Gašparíka, ktorý centrom sprava našiel na vzdialenejšej žrdi voľného Halimiho, ale jeho volej letel ponad odkrytú bránku. V závere to ešte strelou spoza šestnástky skúšal Gašparík, ale Bajza loptu na dva razy skrotil.

Mikuláš Radványi (tréner D. Stredy): „Chceli sme sa rozlúčiť s divákmi aj s jesennou časťou víťazstvom. Začali sme dobre, vypracovali sme si šance, ale ťažko sa hrá proti súperovi, ktorý kazí futbal. Časom bol aj terén čoraz horší. Boli tam aj sporné situácie a niekedy mám pocit, akoby niekomu vadilo, že Dunajská Streda má toľko bodov. Chlapcom však musím poďakovať za bojovnosť, chýbalo nám však akési ‚kladivo‘ pred bránkou, ktoré by dotlačilo loptu do siete. Bod si vzalo mužstvo, ktoré ani raz nevystrelilo na bránku.“

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Charakter zápasu ovplyvnil ťažký terén, na tom sa futbal hrať veľmi nedá. My sme sa viac zamerali na defenzívu a treba priznať, že takýto terén je výhodou pre brániace mužstvo. Domáci si šance vypracovali len po štandardkách a odrazených loptách a my sme mali priestor na protiútoky, ale nedokázali sme ich dotiahnuť. S bodom sme spokojní.“

ŠK Slovan Bratislava – FK Senica 2:2 (0:2)

Góly: 56. Šebo, 73. Saláta – 12. Jaroslav Diviš, 29. O. Smetana, ŽK: 52. Božič, 67. Dobrotka – 36. Križko, 73. Bolek, 82. Wijlaars, rozhodovali: Vnuk – R. Sluk, Tomčík, 1070 divákov

Slovan: Putnocký – Jánošík, Saláta, Dosoudil, Dobrotka – Guédé – J. Králík (46. Božič), Grendel (79. F. Kiss), I. Žofčák – Šebo, Kordič (46. Turčák)

Senica: Bolek – Merzič, R. Pillár, Križko, Lukšík – Strnad (65. M. Ďurica) – Jaroslav Diviš, Wijlaars, T. Kóňa – Piroska, O. Smetana (90. Komárek)

Úvodnú desaťminútovku jedného zo šlágrov záverečného 18. kola jesennej časti poznačil náročný terén. Až v 12. min prišla prvá súvislejšia akcia a hneď gólová. Piroska peknou uličkou našiel nabiehajúceho Jaroslava Diviša, jeho strieľaný center narobil veľké problémy Putnockému, ktorému lopta prekĺzla až do siete – 0:1. V 20. min vyskúšal pozornosť hosťujúceho gólmana prudkou strelou Šebo, brankár Bolek však bol pripravený. O šesť minút neskôr spoza šestnástky pálil Guédé, ale jeho pokus minul bránku hostí. V 29. min Senica opäť potvrdila, že v protiútokoch je veľmi nebezpečná. Po centri z pravej strany vypadla Putnockému lopta a O. Smetana ju nemal problém z bezprostrednej blízkosti dokopnúť za bránkovú čiaru – 0:2. V 39. min mohol Smetana zvýšiť na rozdiel triedy, ale zvnútra pokutového územia trafil len do žrde. Prvé dejstvo uzavrela strela Wijlaarsa v nadstavenom čase, ktorá však letela vedľa.

Po zmene strán mal prvú šancu Piroska. Jeho strela z hranice pokutového územia však neohrozila Putnockého. V 51. min mal plné ruky práce Bolek, pred Guédém však vyboxoval loptu do bezpečia. Domáci sa dočkali vytúženého gólu v 56. min, keď na center Jánošíka vyskočil Šebo a hlavičkou znížil na 1:2. V 58. min sľubné sólo cez polovicu ihriska zakončil hosťujúci Piroska nepresným centrom. O desať sekúnd neskôr mal príležitosť rýchlonohý Jaroslav Diviš, Putnocký však zneškodnil jeho prízemnú strelu. V 73. min si na autové vhadzovanie za obranu nabehol Guédé, ale strieľaný center spred bránkovej čiary odkopol na rohový kop Pillár. Po jeho rozohratí najvyššie vyskočil Saláta a hlavičkou skóroval – 2:2. Slovanistom sa bod málil, chceli pridať ďalší gól. Z priameho kopu to skúšal Grendel, ale neuspel. V 82. min priamy kop Pirosku spod brvna vyškriabal na rohový kop Putnocký. V záverečných minútach sa viac bojovalo ako hralo a žiadne mužstvo si nevypracovalo vyloženú šancu. Stretnutie sa na Pasienkoch skončilo napokon deľbou bodov.

Karel Jarolím (tréner Slovana): „Musím priznať, že Senica dominovala v prvom polčase. Predovšetkým bola produktívna. Rozhodujúcim momentom bola šanca Smetanu. Keby ju za stavu 0:2 premenil, mali by sme to oveľa náročnejšie. Musím však povedať, že v podstate sme si góly dali sami. V druhom polčase to bolo z našej strany lepšie, hráči ukázali veľký charakter a napokon sme mohli aj zvíťaziť.“

Stanislav Griga (tréner Senice): „Myslím si, že sme videli zaujímavý, dobrý zápas na ťažkom teréne. My sme dominovali v prvom polčase, viedli sme 2:0 a mohli sme pridať aj tretí gól. Keby Smetana premenil svoju príležitosť, Slovan by sa z toho už asi len ťažko spamätal. Cez polčasovú prestávku domáci tréner výborne prestriedal, druhý polčas bol úplne iný. Pred zápasom by som bral aj remízu, napokon však môžeme byť radi, že sme neprehrali. Domáci mali totiž v závere veľký tlak.“

NEDEĽA

MŠK Žilina – FC Spartak Trnava 1:1 (0:1)

Góly: 78. Oravec – 17. Kone (z 11 m), ŽK: 16. Gergel – 26. Bicák, 61. P. Čarnota, 63. J. Čarnota, 90.+ Raška, ČK: 88. Diallo (Trnava), rozhodovali: Matúš – Mókoš, Hrčka, 4723 divákov

Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Piaček, Šourek, Gergel – Ľ. Guldan (56. T. Majtán) – Rilke (71. Ceesay), Bello, Jež, Vladavič (64. P. Poliaček) – T. Oravec

Trnava: Raška – J. Čarnota, Diallo, P. Gross, Machovec – Kaščák – Kone, P. Čarnota (82. Coimbra), Procházka, Bicák (90.+ M. Guldan) – Ľ. Bernáth (90.+ Peter Mráz)

Pod Dubňom sa hral od začiatku kombinačný futbal z oboch strán. V 7. min rozohrávali hostia štandardnú situáciu z asi 20 m, ale Kone trafil len do múru, odrazenú loptu potom vo vzduchu chytil Dúbravka. O sedem minút neskôr na opačnej strane po Ježovom rohu hlavičkoval stopér Šourek, ale lopta skončila na hornej sieti trnavskej brány. V 16. min fauloval domáci ľavý obranca Gergel v šestnástke útočníka hostí Bernátha, nariadený pokutový kop premenil strelou do stredu do brány Kone. V 23. min, po ďalšom rohovom kope domácich, sa dostala odrazená lopta až k Rilkemu, ale ten ju v tesnej blízkosti brány netrafil. Ďalšiu šancu mali Žilinčania v 26. min, kapitán Jež napálil z voleja z hranice veľkého vápna do hornej žrde Raškovej brány. V 33. min vysunul Bernáth do brejku do šestnástky domácich Bicáka, ale tomu sa nepodarilo využiť čistú šancu a zvýšiť vedenie svojho tímu. Gólom zaváňala aj ďalšia Šourekova hlavička v 38. min po Ježovom centri z pravej strany, ale ani jeho spoluhráčom sa nepodarilo dotlačiť vyrazenú loptu za Raškov chrbát. Domáce tribúny si vydýchli v 43. min, keď Bicákova technická strela z asi 15 m opečiatkovala hornú žrď Dúbravkovej brány.

Päť minút po prestávke poslal Vladavič zľava nízky center, lopta preletela okolo brankára Rašku, Angelovič a Oravec stáli obaja pred úplne odkrytou trnavskou bránou, ale ani jednému z nich sa nepodarilo usmerniť loptu za bránkovú čiaru. Ďalšiu tutovku domáci zahodili v 72. min, po Ježovej strele z priameho kopu dobiehal k odrazenej lopte Poliaček, ale poslal ju povedľa žrde do bočnej siete. Vyrovnania sa domáci dočkali v 78. min, po rohovom kope sa v tlačenici pred bránou nestratil Oravec a podarilo sa mu dopraviť loptu za bránkovú čiaru. Asi o osem minút mohli Žilinčania rozhodnúť o osude zápasu, keď mali možnosť pokutového kopu, ale Oravec napálil do pravej žrde a odrazenú loptu potom brankár Raška chytil.

Pavel Hapal (tréner MŠK Žilina): „Zápas mal svoj náboj, pre divákov musel byť určite zaujímavý. Zasa sa nám stalo, že sme inkasovali ako prví, ale potom sme boli aktívni, tlačili sme sa smerom dopredu. Dali sme aj gól, aj keď nebol uznaný. Mali sme množstvo ďalších šancí, väčšinou sme ich však riešili dosť naivne a nepodarilo sa nám v tomto zápase vyhrať.“

Dušan Radolský (tréner Spartaka Trnava): „Prišli sme do Žiliny s úmyslom hrať dobrý futbal. Domáci hrali svoj spôsob hry, my sme sa snažili eliminovať ich kvalitu, kaziť ich rozohrávku a ísť do kontier. Aj sa nám to darilo, mali sme šance. Škoda, že sme sa dali v druhom polčase zatlačiť do defenzívy. Myslím, že diváci videli dobrý zápas dvoch rôznych taktík.“

Jesenným majstrom v I. lige suverénny Trenčín

Nedeľňajším zápasom záverečného 18. kola Petržalka – Ružomberok „B“ (2:2) sa ukončila jesenná časť druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže – I. ligy 2010/2011. Pred trojmesačnou zimnou prestávkou má suverénne najlepšiu pozíciu Trenčín. Ten pôjde do 15-kolovej jarnej časti s pohodlným 13-bodovým náskokom pred druhou Petržalkou. Víťaz I. ligy postúpi medzi slovenskú futbalovú elitu, posledný 12. tím, ktorým je po jesennej časti Šaľa, zostúpi do II. ligy.

Absolútnym suverénom prvej polovice celkovo už 18. ročníka druhej najvyššej slovenskej súťaže sa stal AS Trenčín. Futbalisti spod Čákovho hradu, ktorí v sobotu zvíťazili nad Micholvčanmi 3:2, nazbierali 45 bodov za 14 víťazstiev a tri remízy. Zverenci trénera Adriána Guľu majú na svojom konte jedinú prehru, keď v 14. kole neuspeli na pôde Moldavy nad Bodvou (2:3). Trenčania disponujú najlepšou ofenzívou (43 gólov) i obranou (12). „Určite sme mali priestor na to, aby sme získali aj viac bodov,“ povedal pre agentúru SITA Adrián Guľa a pokračoval: „Myslím si, že túto polsezónu môžeme považovať za zaujímavú a poučnú. Zatiaľ sme dosiahli len polovičný úspech, dôležité však bude to, ako sa skončí celá sezóna. Zatiaľ sa nám darí napĺňať ciele, ktoré sme si stanovili pred začiatkom ročníka, preto môžeme byť spokojní. Navyše, okrem víťazstiev dominujeme na trávnikoch aj herne, čo je tiež veľmi dôležité.“

Druhé miesto, ale už so spomenutým 13-bodovým mankom na Trenčanov, patrí novovzniknutému klubu FC Petržalka 1898. Bratislavčania prehrali len dvakrát, až osem ich duelov, vrátane toho nedeľňajšieho, sa však skončilo nerozhodne. V nabitom strede tabuľky nasledujú v rozpätí troch bodov postupne Moldava nad Bodvou, SFM Senec, Lučenec, Rimavská Sobota, Michalovce, Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín. O niečo nižšie sa nachádza ružomberské „béčko“ (10. miesto), predposledný je Púchov zmietajúci sa v ekonomických problémoch a na dne tabuľky prezimuje Šaľa.

Súhrn výsledkov stretnutí záverečného 18. kola jesennej časti druhej najvyššej slovenskej súťaže – I. ligy 2010/2011:

NEDEĽA

FC Petržalka 1898 – MFK Ružomberok „B“ 2:2 (1:1)

Góly: 23. a 87. Johancsik – 45. T. Chovanec, 82. Lovás, ŽK: 56. Prince Ofori (Petržalka), rozhodovali: Vlčej – Poláček, Petríček, 640 divákov

Od začiatku to bol vyrovnaný súboj s gólovými príležitosťami na oboch stranách. Hralo sa na pomerne slušnom teréne, vzhľadom na nepriaznivé počasie. Ružomberčania zaskočili domácich behavým futbalom. Petržalčania však prejavili silný charakter a dokázali vyrovnať aj napriek tomu, že ešte pá minút pred koncom prehrávali 1:2. Oba góly domácich strelil Patrik Johancsik.

SOBOTA

FK Púchov – MFK Dolný Kubín 1:1 (1:1)

Góly: 37. Riška – 31. Dutka, ŽK: 57. Struška – 29. L. Bakoš, 58. Dutka, 69. Bella, rozhodovali: Cifrík – Bobko, Jankovič, 285 divákov

Vzhľadom na ťažký terén videli diváci dobré stretnutie. V prvom polčase dominovali hostia, ktorí sa aj ujali vedenia gólom Dutku z 31. min, ale domáci o šesť minút dokázali odpovedať Riškom. Futbalisti Dolného Kubína mali potom ešte dve vyložené šance, ktoré zlikvidoval brankár Kopecký. Naopak, druhý polčas mali viac z hry Púchovčania. Vypracovali si náznaky príležitostí, ale gól už nepadol.

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 3:2 (2:2)

Góly: 27. V. Horváth, 31. Štefánik, 53. Fanendo Adi – 34. Serečin, 39. Mariano Bernardo, ŽK: 77. Čögley – 26. J. Vajda, 81. Vanák, rozhodovali: Korista – Ádám, Rendko, 729 divákov

Zápas mal zásluhou oboch tímov kvalitnú úroveň, súperi sa snažili o ofenzívny futbal. Domáci po polhodine viedli dvojgólovým rozdielom. Potom však poľavili v koncentrácii, čo aktívni hostia ešte do polčasovej prestávky využili na vyrovnanie. Napokon o víťazstve Trenčanov rozhodla jedna chyba obrany Michalovčanov, ktorí v ďalšom priebehu stretnutia siahali minimálne na bod.

Slovan Duslo Šaľa – MFK Tatran AOS Liptovský Mikuláš 2:0 (2:0)

Góly: 29. Cs. Takács, 40. T. Obert, ŽK: 84. Kapláň, 88. Latiak (obaja Liptovský Mikuláš), rozhodovali: Eperješi – E. Weiss, Borsányi, 213 divákov

Domáci futbalisti Šale v prvom polčase vyťažili z minima maximum a strelil dva góly, o ktoré sa postarali Cs. Takács a T. Obert. Hostia mali v druhom polčase viac z hry, ale doplatili na zlú streleckú mušku a prehrali duel, v ktorom neboli o dva góly slabším mužstvom.

FK Bodva Moldava nad Bodvou – LAFC Lučenec 4:0 (2:0)

Góly: 21. a 74. Pacanda, 7. Martin Kováč, 75. L. Horváth, ŽK: 47. Brezničan (Moldava nad Bodvou), ČK: 7. Jeníček (Lučenec) za stiahnutie súpera v čistej šanci, rozhodovali: Mriglot – Brendza, Kubačka, 1100 divákov

Na značne rozbitom teréne boli domáci od začiatku lepším tímom. Ich tlak pokračoval aj po tom, ako hosťujúci Jeníček dostal už v 7. min červenú kartu za stiahnutie Jurka, ktorý postupoval sám na brankára hostí. Z následnej štandardky strelil úvodný gól Martin Kováč. Hráči Moldavy nad Bodvou zvýšili svoj náskok v 21. min, keď sa presadil niekdajší útočník Sparty Praha Milan Pacanda. V druhom polčase sa už na bahnitom teréne futbal hrať nedal, domáci napriek tomu pridali ešte dva góly a zaslúžene zvíťazili 4:0.

PIATOK

ŠK SFM Senec – MŠK Rimavská Sobota 2:1 (1:1)

Góly: 31. R. Juhász (vlastný), 90.+ Belkovics – 15. R. Juhász, ŽK: 90. Belkovics (Senec), rozhodovali: Pavlík – Vorel, Mikulaj, 731 divákov

Hostia prišli do Senca s defenzívnou taktikou. V 15. min to však boli oni, kto otvoril skóre Juhászom. Ten istý hráč sa postaral aj o vyrovnanie, keď si po polhodine hry vrazil loptu do vlastnej bránky. Po zmene strán domáci pritlačili hostí z Gemera, o ich víťazstve nakoniec rozhodol až v posledných sekundách stretnutia krížnou strelou Belkovics.

12. Šaľa 18 3 3 12 11:32 12

Poradie strelcov druhej najvyššej slovenskej futbalovej súťaže I. ligy 2010/2011 po záverečnom 18. kole jesennej časti

1. David Depetris (Trenčín) – 15 gólov

2. Ladislav Belkovics (SFM Senec), Fanendo Adi (Trenčín) – 11 gólov

4. Tomáš Gavlák (Moldava nad Bodvou), Radoslav Augustín (Petržalka) – 10 gólov, Tomáš Chovanec (Ružomberok „B“)

7. Richard Chorvatovič (SFM Senec) – 8 gólov

8. Ákos Szarka (Petržalka), Filip Serečin (Michalovce) – 7 gólov

9. Patrik Johancsik (Petržalka) – 6 gólov

10. Roman Kučerňák (Púchov), Dominik Kunca (Michalovce), Vladimír Šlosár, Miroslav Latiak (obaja Liptovský Mikuláš), Jozef Pisár (Rimavská Sobota), Andrej Kamendy (Lučenec), Vojtech Horváth (Trenčín) – 5 gólov

17. Marek Svorada (Púchov), Milan Bezák (Liptovský Mikuláš), Tomáš Boháčik, Fabián Slančík (obaja Lučenec), Ján Jurky (Dolný Kubín), Pavol Sedlák (Rimavská Sobota), Martin Kováč (Moldava nad Bodvou) – 4 góly

24. Dušan Sninský, Georgij Gamkrelidze, Pavol Ruskovský (všetci Michalovce), Tomáš Labun (Lučenec), Marek Kandera (Liptovský Mikuláš), Tomáš Pančík, Roman Jurko, Milan Pacanda (všetci Moldava nad Bodvou), Nikola Kosovič, Radoslav Bella, Juraj Siman (všetci Dolný Kubín), Martin Ševela, Samuel Štefánik (obaja Trenčín) – 3 góly

37. Emil Lukáč, Roman Balaško, Michal Hamuľák, Roman Golian (všetci Lučenec), Juraj Pilát, Michal Riška, Miloš Šupák (všetci Púchov), Dominik Štefún (Petržalka), Marek Lejko, Zdravko Savič (obaja Dolný Kubín), Peter Mazán, Filip Hlohovský (obaja Trenčín), Matej Timkovič, Lukáš Horváth (obaja Moldava nad Bodvou), Juraj Líška, Gergely Geri, Matej Vargic (všetci Rimavská Sobota), Juraj Pekár, Jozef Kapláň, Vladimír Helbich (všetci Liptovský Mikuláš), Peter Polgár (SFM Senec), Oskar Lancz, Ľubomír Gogoľák, Csaba Takács, Tomáš Obert (všetci Šaľa), Mariano Bernardo (Michalovce), Andrej Lovás (Ružomberok „B“) – 2 góly

64. Peter Kleščík, Aldo Baez (obaja Trenčín), Richard Šupej (Liptovský Mikuláš), Róbert Matejov, Patrik Zajac, Martin Vyskoč (všetci Šaľa), Michal Holub, Andrej Záhradník, Roman Chomistek, Michal Drengubiak, Peter Dutka (všetci Dolný Kubín), Maroš Bačík, Tomáš Březina, Miloš Martinkovič, Nemanja Kokanovič (všetci Moldava nad Bodvou), Arťom Jevľanov, Miroslav Paulovčák, Oliver Špilár (všetci Michalovce), Marek Plichta, Martin Gabriel, Ondrej Neoveský, Lukáš Hlavatovič (všetci SFM Senec), Ardit Shaqiri, Daniel Jurč, Pavol Pilár (všetci Ružomberok „B“), Roman Čavojský, Miroslav Gálik (obaja Lučenec), Michal Korený (Púchov), Maroš Schustrík, Martin Luhový, Martin Mikulič, Ivan Schranz, Martin Švec (všetci Petržalka), Milan Siheľský, Juhász Csaba (obaja Rimavská Sobota) – 1 gól

Vlastné góly: Petr Jeníček (Lučenec), Ivan Janek (Michalovce), Boris Godál (Trenčín), Róbert Juhász (Rimavská Sobota)

Viac k osobe Adrián GuľaBoris GodálDavid DepetrisMarko MilinkovičMartin ŠevelaMichal gašparíkSamuel Štefánik